Jobb áttekintés a pénzünkről

Ma lép életbe a lakástulajdonlásról szóló törvény módosítása, amely több lényeges változást hoz a lakók életébe. A legfontosabb, hogy a lakástulajdonosoknak lényegesen jobb áttekintésük lesz a lakás és a ház fenntartására kiadott pénzekről.

A lakáskezelőknek a mai naptól kezdve kötelességük lesz minden egyes ház számára külön számlát nyitni, miközben a pénzt kötelezően bankszámlán kell tartaniuk. Ha erre igényt tartunk, akkor a kezelőnek hozzáférhetővé kell tennie számunkra a ház fenntartásával összefüggő összes dokumentumot. A törvény szerint a kezelő csak azt határozhatja meg, hogy ezt milyen formában teszi lehetővé számunkra. Vagyis meghatározhatja a fogadóórákat vagy az időpontot, amikor betekintést nyerhetünk például a felújítási alap gazdálkodásába. Természetesen a legmegfelelőbb megoldás, ha a fenntartóval egy közvetítőn keresztül kommunikálunk, aki összegyűjti az összes kérdést, megkönnyítve ezzel a kezelő dolgát. Ha azonban személyesen szeretnénk eljárni az ügyben, ezt is probléma nélkül megtehetjük. Újdonságnak számít az is, hogy az erkélyeket a tulajdonosoknak már nem kell saját költségeikre felújítaniuk. Ezt ugyanis szintén a felújítási alapból fogják fizetni. Mindez annak köszönhető, hogy az új törvény az erkélyeket is a közös helyiségek kategóriába sorolta.

A fenntartók többsége már korábban is önálló számlákat vezetett. A szakemberek szerint problémája ezzel csak néhány lakáskezelőségnek volt, amelyek több ház számára közös számlát nyitottak. Az új számlavezetési módnak köszönhetően eltűnnek a hiteltérítéssel kapcsolatos problémák is. Mától ugyanis az egyes házak számlái nem kerülnek csődeljárás alá, ha a fenntartó esetleg csődbe kerülne. Ha valamelyik feljáróban a tulajdonosok közösen hitelt vesznek fel, akkor ezért csak az illető feljáró felel majd. A lakástulajdonosok a hitelért a ház rájuk eső tulajdonrészével felelnek a visszafizetésért, ami elérheti akár a lakás teljes árát is.

A lakástulajdonosoknak joguk és kötelességük részt venni a ház vezetésében. Épp ezért a lakástulajdonosok közösségének vezetői legalább évente egyszer kötelesek összehívni a lakástulajdonosok gyűlését. A gyűlés összehívását azonban a lakástulajdonosok is összehívhatják, ha ezt legalább a negyedük kéri. A gyűlésen fogadják el a lakástulajdonosok közösségének az alapszabályát, a gazdálkodás módját, a költségvetést, és ott döntenek a közösség vezetőinek a személyéről is.

Minden egyes lakástulajdonos egy szavazattal rendelkezik egy-egy lakás után. Ha a házban például két lakásunk van, akkor két szavazati joggal rendelkezünk. Ahhoz, hogy egy-egy döntés érvényes legyen, a lakástulajdonosok felének egyet kell értenie a javaslattal. Ez alól is van azonban kibúvó. Ha a gyűlés kezdetét követő egy órán belül nem jelenik meg a lakók olyan hányada, hogy a szavazás a fent leírtak szerint érvényes legyen, elegendő a jelenlévők többségének a jóváhagyása ahhoz, hogy a javaslat életbe lépjen. Néhány esetben azonban elengedhetetlen, hogy a lakók kétharmada fogadja el a javaslatot. Ez esetben az összes tulajdonosnak szavaznia kellene a javaslatról. A ma életbe lépő törvénymódosítás már lehetővé teszi az írásbeli szavazást is. Ehhez azonban a szavazás előtt tíz nappal értesíteni kell a lakókat a szavazás tárgyáról. Ha úgy érezzük, hogy a gyűlésen jogtalanul szavaztak le bennünket, 15 napon belül jogunk van bírósághoz fordulni.

A törvény alapján bármikor fel lehet számolni a lakástulajdonosok közösségét. Erre akkor van lehetőség, ha a közösség egy másik ház közösségével egyesül, több közösségre válik szét, vagy egyszerűen csődbe jut. Ahhoz azonban, hogy megszüntessük a lakástulajdonosok közösségét, előbb még új szerződést kell kötnünk a ház új kezelőjével. Ha egy másik lakásközösséggel lépünk szövetségre, akkor a közösség tulajdona és tartozásai az új közösségre ruházódnak át. Az összeolvadás eredményeként beálló változásokról az új közösség elnökének hét napon belül számot kell adnia a kerületi hivatalnál.

Mivel a lakástulajdonosok közösségének elnöki posztja fizetett funkció, a törvény pontosan meghatározza a kötelességeit is. Az elnök felel a közösségnek, a tulajdonosoknak és a feladata ellátása során kapcsolatba kerülő egyéb személyeknek az okozott kárért. Ha az elnök az alapszabály ellen vét, akkor a Polgári Törvénykönyv alapján eljárást lehet ellene indítani. Épp az elnök munkájának felügyelésére hozzák létre a tulajdonosok közösségének a felügyelő tanácsát. ĺgy, ha az elnök munkája ellen bármilyen megjegyzésünk van, nyugodtan forduljunk a felügyelő tanácshoz, amely visszahívhatja az elnököt. A felügyelő tanácsba épp ezért olyan független személyeket kellene választanunk, akik képesek objektívan megítélni az elnök munkáját. (s, t, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?