<p>Fokozatosan rájönnek az elektromobilok gyártói, hogy bár a környezetbarát autók egyik legnagyobb előnye, hogy nem szennyezik a légkört, ezen tulajdonságuk miatt veszélyessé válnak. Miért?</p>
Jó, kellemes hangú elektromobil kerestetik
A motorok nem adnak ki hangot, ezért az út szélén sétáló járókelőkre nézve rendkívül veszélyesek.
Épp a Frankfurti Nemzetközi Autószalon mutatta meg, milyen káoszt is okozhatnak az utakon a halk elektromobilok. A hatalmas alapterületű kiállítóközpont egyes termei között több tucat elektromos meghajtású gépkocsival szállították az újságírókat. S bár a termek közti utak tele voltak járgányokkal, a hangjukat egyáltalán nem lehetett hallani. A sofőrök ezért szüntelenül dudáltak, hogy figyelmeztessék az úton sétálókat. Nemegyszer lehettünk tanúi olyan jelenetnek is, hogy egy SMS-üzenetet író ember épp egy elektromobillal szemben sétált, de az autót csak akkor vette észre, amikor szó szerint nekiment.
Keresik a legideálisabb hangot
Elsőként az Amerikai Egyesült Államokból röppentek fel a hírek, hogy keresik a hangot, amely a hangtalanul suhanó autókra figyelmeztetne. Néhány éven belül kötelező lesz az elektromos meghajtású gépkocsikat olyan berendezéssel felszerelni, amely alacsonyabb sebességnél szüntelenül hangot adna ki. Ez nemcsak a figyelmetlen, hanem a látási problémákkal küszködő gyalogosoknak is segítséget jelenthet.
Lapértesülések szerint a gyártók a műanyag repülőtányérok süvítésére hasonlító hangon, vagy valamilyen madár, vagy sportautó hangján gondolkoznak.
Nyilvános szavazás a berregésről
A General Motors Volt elektromos gépkocsját például speciális csengőhanggal látta el, amelyet a sofőr be- és kikapcsolhat. A cég viszont azt fontolgatja, hogy autóik szüntelenül valamilyen hangon berregnek majd. „Egyértelműen autóra utaló hangnak kell lennie. Nem lehet valamilyen dallam, vagy madárcsicsergés” – vélekedik Doug Moore projektmenedzser.
A Toyota már valamivel előbbre van, hibrid meghajtású gépkocsijainak hangját öt évvel ezelőtt kezdte fejleszteni. Eredetileg egy hangos dudálásra gondoltak, amely alacsony sebességnél figyelmeztetné a járókelőket. Később viszont rájöttek, hogy ez a hang egy idő után idegesítő lenne. Jelenleg „berregést” tesztelnek, amelyet az amerikai Orlandóban tartott, Vakok Nemzetközi találkozóján mutattak be. „Többen azt mondták, hogy a hang a Star Trek sorozatra emlékezteti őket” – mondta a Toyota egyik mérnöke, Daniel Smith.
A Ford jövőre akarja bemutatni a Focus elektromos meghajtású változatát. Arról, hogy milyen hangot adjon ki a járgány, ezekben a napokban lehet szavazni a cég Facebook-oldalán. Az egyes hangokat különösebben nem jellemezte, de a fináléba került négy tónus állítólag az alábbi dolgokra emlékeztet: űrhajó, a Star Trek sorozatból ismert jellegzetes vontató-lézersugár, tompított sugárhajtású vagy dízelmotor.
Hollywoodi hangmérnökök
A Nissan is nagy erőbedobással keresi a Leaf modell hangját. A győztes fejlesztésén hollywoodi hangmérnökök, egyetemi professzorok és önkéntesek, laikusok is dolgoznak. A kiválasztott hangnak viszont túl magas frekvenciája volt, s mivel ezt az idősebbek már nem hallották, újat keresnek.
A Porsche nem vacillált sokat, a Boxster E típusú járgányának a sportautóikra jellemző hangot adtak. „Sokan egyszerűen imádják ezt a hangot” – nyilatkozta Dave Engelman, a vállalat szóvivője.
Az elektromos meghajtású gépkocsiknak az USA-ban 2016-tól kell kötelezően valamilyen hangon berregniük, de csak alacsonyabb, 40 km/óra alatti sebességnél. S bár sokan nevetségesnek tarthatják ezt az erőfeszítést, nem hiábavaló, ugyanis több felmérés igazolta, hogy az elektromobilok kétszer gyakrabban ütköznek gyalogosokkal, mint a klasszikus erőforrással ellátott autók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.