Hatvan évre emelkedik a nők nyugdíjkorhatára

Pozsony. A kormány által szerdán elfogadott szociális biztosításról szóló törvény elindította a szociális rendszer régen várt reformját.

A jelenleg érvényes rendszer, mely tartalmazza a nyugdíjfolyósítást, a betegbiztosítást és a baleseti biztosítást, nem veszi figyelembe az egyének éves befizetéseit és a lakosság öregedése miatt rövid időn belül fizetésképtelenné válna. Ma ugyanis az aktív korú, kereső emberek befizetéseiből folyósítják a nyugdíjasok járulékait, mivel azonban a nyugdíjasok aránya a társadalmon belül folyamatosan nő, már ma kevesebb pénz folyik be a szociális biztosító nyugdíjalapjába, mint a kifizetésre kerülő nyugdíjak összege. A biztosító ezt a betegbiztosítási alapból kölcsönzött pénzekkel pótolja a hónapról hónapra nagyobb hiányt.

A kormány által jóváhagyott javaslat tartalmazza a nők nyugdíjkorhatárának emelését is, az őszi határozathoz képest azonban lassabb átmenetet javasol elfogadásra a parlamentnek. Ha a parlament is elfogadja, akkor a nők nyugdíjkorhatára 16 év alatt hatvan évre emelkedik, vagyis azonos lesz a férfiak nyugdíjkorhatáráva. Erre a két nem átlagéletkora közti kölünbség miatt van szükség, a nők átlagban 8 évvel tovább élnek mint a férfiak és az 1999-es adatok alapján 5 évvel korábban mennek nyugdíjba. A férfiak átlagosan 59 éves korukban mennek nyugdíjba, és ezt követően jó esélyük van arra, hogy mintegy 16 évig élnek még. A nők átlagosan 54 éves korukban válnak nyugdíjasokká, és több mint 25 éven élvezhetik a megérdemelt pihenést. Emellett a férfi 40 évig, a nő csak 35 évig fizeti a nyugdíbiztosítási járulékot. A befizetett összegek közti különbség azonban ennél is jóval nagyobb, mivel a férfiak fizetése átlagosan 10 százalékkal magasabb, ebből következően a havi befizetéseik összege is magasabb. A kormány által javasolt átmeneti időszak figyelembe veszi Szlovákia népesedési mutatóinak alakulását. Azokat a nőket érinti majd, akik a 2003. július 1.-je és 2019 december 31-e között érik el a jelenleg érvényes törvény szerinti nyugdíjkorhatárt (a gyermekek számától függően 53-57 év). A kormány ősszel még jóval rövidebb, hét éves átmeneti időszakot javasolt. Ez a megoldás olcsóbb lett volna mint a szerdán jóváhagyott változat; elfogadása esetén 2003 második félévében 164 millióval kisebb lett volna a Szociális Biztosító hiánya, 2004-ben pedig „csak" 581 millióval emelkedett volna. Ehhez képest a most elfogadott változat már 2003. második félévében 238 millió korona többletkiadást jelent, 2004-ben pedig 1,27 milliárddal nő a biztosító hiánya.

Az alábbi táblázat az átmeneti korszakban nyugdíjkorhatárt elérő nők számára nyújt segítséget ahhoz, hogy megtudják, az új szabályozás alapján hány éves korukban mehetnek nyugdíjba, hány hónappal tolódik ki a számukra érvényes nyugdíjkorhatár. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?