Málta és Ciprus az eurózónába
Luxembourg. Az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa tegnap támogatásáról biztosította Ciprus és Málta jövő évi csatlakozását az euróövezethez. A két ország euróövezeti csatlakozásáról az EU-tagországok állam- és kormányfői döntenek bő két hét múlva esedékes brüsszeli ülésükön.
GAZDASÁGI HĺRMORZSÁK
Luxembourg. Az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa tegnap támogatásáról biztosította Ciprus és Málta jövő évi csatlakozását az euróövezethez. A két ország euróövezeti csatlakozásáról az EU-tagországok állam- és kormányfői döntenek bő két hét múlva esedékes brüsszeli ülésükön. Az euróövezet bővítését hivatalosan a pénzügyminiszterek hagyják majd jóvá júliusban. Ugyanakkor végérvényesen rögzítik a két ország pénzének árfolyamát az euróhoz képest. Ciprus és Málta belépésével az 1999-ben létrehozott, de saját érmékkel és bankjegyekkel csak öt éve működő euróövezet 15 tagúra bővül. A tizenegy alapító tagország (Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, ĺrország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország) és a 2001. január óta tag Görögország mellé idén januárban csatlakozott Szlovénia. (MTI)
Drágább lesz a széndioxid
Brüsszel. Az Európai Bizottság fontolóra vette, hogy kötelezi az iparvállalatokat: a széndioxid-kibocsátási kvótáikat teljes egészében vásárolják meg, mondta tegnap a bizottság egyik szóvivője, Barbara Helfferich. Jelenleg a nemzeti kiosztási tervekben lévő elsődleges kvóták túlnyomórészt ingyenesek, a velük való másodlagos kereskedelem kerül pénzbe az érintett cégeknek. (MTI)
Többet hagytunk az üzletekben
Pozsony. Áprilisban az előző hónapoknál is gyorsabban nőtt a hazai kiskereskedők forgalma. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat elemzése szerint áprilisban 6,4 százalékkal több pénzt hagytunk az üzletekben, mint egy évvel korábban. Márciushoz képest a kereskedők forgalma fél százalékkal nőtt. Az Európai Unió országai közül a legnagyobb növekedést a Baltikum országai könyvelhették el, míg Szlovákia a 7. helyet foglalta el. (SITA)
Nem lesz olcsóbb a kenyér
Pozsony. Áprilisban az összes gabonafajta felvásárlási ára jóval magasabb volt Szlovákiában, mint egy évvel korábban. A búza ára 42 százalékkal nőtt, tonnája így 1462 koronával lett drágább. A gabona ára egyébként világszerte nőtt. A párizsi búzatőzsdén tegnap új rekordra, 3,25 euróval tonnánként 166 euróra emelkedett a malmi búza ára az irányadó novemberi határidőre. Utoljára tavaly októberben voltak ilyen szinten az árak. Elemzők rövidesen 170 euró áttörésére számítanak, mert a Fekete-tenger mentén nagy a szárazság, és Ukrajna a gabonaexport leállítását tervezi. (s, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.