Újra 100 dollár közelében az olajár
London. Ismét emelkedik az olaj világpiaci ára, elsősorban azért, mert a befektetők szerint az OPEC csökkenteni fogja a kitermelést. Az időzítés azért is aggasztónak tűnhet a felhasználóknak, mert az elmúlt öt évben önmagában a tavaszi üzemanyag-kereslet is drágulást okozott.
GAZDASÁGI HÍRMOZSÁK
London. Ismét emelkedik az olaj világpiaci ára, elsősorban azért, mert a befektetők szerint az OPEC csökkenteni fogja a kitermelést. Az időzítés azért is aggasztónak tűnhet a felhasználóknak, mert az elmúlt öt évben önmagában a tavaszi üzemanyag-kereslet is drágulást okozott. Londonban 96, New Yorkban 97 dollár fölé kúszott a fekete arany jegyzési ára. A kőolaj-exportáló országokat tömörítő szervezet (OPEC) azért dönthet a termeléscsökkentés mellett március elején, hogy így támogassa meg a 85 és 100 dollár közötti ársávot – írja a CNBC. Az OPEC megfontolásait az is motiválhatja, hogy a gazdasági lassulás miatt a korábban erre az évre jósolt kereslet-előrejelzéseket a Nemzetközi Energia Ügynökség és az OPEC is visszavette. A drágulásban a Venezuela és az amerikai Exxon Mobil olajvállalat közötti vitának is lehet szerepe. Az OPEC által képviselt országok gazdasági érdekei egyelőre az árak magasan tartása felé mutatnak, mivel a feltörekvő gazdaságok továbbra is megbízhatóan növelik olajfelhasználásukat. Ráadásul a recesszió sem tűnik olyan gyorsnak, mint ahogyan azt sokan sugallták; az USA ipari termelése például januárban is nőtt. (m, OO)
Nagyon jól csúszik a Kofola
Rajecká Lesná. A cseh Kofola társaság a Rajecká Lesná-i palackozó üzemében idén 340 millió koronát ruház be, ennek köszönhetően a nagyobb gyártókapacitás révén 33 új állás keletkezik, ezzel alkalmazottaik száma eléri a 360 főt. A cseh társaság 2007 végéig 770 millió koronát fektetett be Szlovákiában. A cseh, szlovák, lengyel és magyar piacon tevékenykedő Kofola tavalyi együttes forgalma 5,87 milliárd koronára rúgott, ami 15%-kal haladja meg a 2006-os szintet. Az összforgalmon belül Szlovákiában még gyorsabb volt a felfutás, az 1,61 milliárd koronás forgalom 24,5 százalékos forgalomnövekedést jelent. (ú)
A legvonzóbb román városok
Bukarest. Romániában Bukarest után sorrendben Temesvár, Kolozsvár, Brassó és Nagyszeben a gazdaságilag legvonzóbb városok, vagyis ahol a legjobb dolgozni vagy vállalkozni. A román főváros – együtt Valenciával, Birminghammel, Leedsszel és Rotterdammal – azok között a városok között van, amelyek a legnagyobb növekedést érték el az üzleti jövedelmezőségben. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.