Brüsszel. Az Európai Bizottság idei országjelentései általában elismeréssel szólnak a közép-európai reformországok tagsági felkészülésének haladásáról, ugyanakkor számos területen, a gazdaságban is, felhívták a figyelmet a mindeddig késést szenvedő, ám halaszthatatlan reformokra.
EU-csatlakozás és a gazdaság
Csehország olyan jelentést kapott, amelyet nyugodtan az EU-ba való belépőnek tekinthetünk – jelentette ki Cyril Svoboda. A cseh külügyminiszter szerint a jelentés objektív tükre országa felkészültségének, s a haladás mellett a meglévő gondokra is rámutat. Leszögezte, hogy ezek elsősorban a közkiadások, a romakérdés, a jogok betartása, a korrupció és az állami adminisztráció működésének a hatékonysága terén találhatóak. Rendkívül fontos, hogy a jelentés egyértelműen kimondja: Csehország azon felkészült államok közé tartozik, amelyek képesek az idén befejezni a csatlakozási tárgyalásokat és a jövő évben aláírni a csatlakozási dokumentumot – mondta Svoboda. A jelentésben megfogalmazott bírálatokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy azokkal már egy, a kormány által korábban összeállított dokumentum is foglalkozik. Leszögezte, hogy ezeket a kérdéseket a külügy az egyes témák szakértőivel és felelőseivel is megvitatja.
Az Európai Bizottság országértékelése szerint Magyarország a két gazdasági alapkövetelmény közül a működőképes piacgazdaság ismérvének már több éve megfelel és töretlen reformok esetén az uniós tagsághoz szükséges versenyképességgel is rendelkezni fog a csatlakozás idejére. Az ország a közösségi jog átvételében és gyakorlati alkalmazásában is messzire jutott és a csatlakozás idejére képes lesz eleget tenni a tagságból fakadó kötelezettségeknek. Az EU elvárásainak megfelelő közigazgatási háttér is kezd kialakulni, ezen a területen azonban helyenként még komoly hiányosságokat kell kiküszöbölni. Ami a csatlakozással szemben támasztott politikai elvárásokat illeti, az Európai Bizottság határozott javulást tapasztalt az államigazgatás reformjában és az elmúlt években sokszor bírált igazságszolgáltatás terén. Brüsszel megítélése szerint a bírói függetlenségnek szilárd alkotmányos és törvényi garanciái vannak és a bírói önigazgatás hatékonyan működik. Az újabb korrupcióellenes jogszabályok és gyakorlati intézkedések ellenére a jelenség továbbra is aggodalom forrása – húzza alá a jelentés, amely az új döntések gyors végrehajtását sürgeti. A bizottság szerint makrogazdasági szinten javuláshoz vezetne az általános költségvetési deficit csökkentése, aminek révén megelőzhető lenne a költségvetési politika ciklikussá válása, ami az infláció további leszorításához is hozzájárulna. A bérpolitikát összhangba kell hozni a termelékenység növekedésével, különben annak az ország versenyképessége látja kárát – figyelmeztet az értékelés.
Lengyelország haladását az Európai Bizottság úgy értékelte, hogy Varsó képes lesz a tervezett időben a tagságból fakadó kötelezettségeinek eleget tenni, viszont addig még számos ponton sürgős teendői vannak. A jelentés szerint Lengyelország jól halad az uniós jogszabályok átvételével, de huzamos ideje lemarad emögött a végrehajtó és ellenőrző közigazgatási intézmények építése. Vonatkozik ez a piacfelügyeletre, az agráriumra, a halászatra, az élelmiszerek és takarmányok biztonságára, a regionális politikára, a környezetvédelemre, a vámra, a belügyi és igazságügyi adminisztrációra. Lengyelország már 5 év óta eleget tesz a tagság politikai követelményeinek, de több téren komoly lemaradásai vannak. A bizottság kiemelte, hogy a korrupció rendkívül aggasztó jelenség és az ellene tett lépések eddig korlátozott eredményeket hoztak. Lengyelország életképes piacgazdaság, amely „ha megmarad a mostani reformpályán, bírnia kell a verseny nyomását és az unió belső piacának erőit”. A bizottság szükségesnek tartja a költségvetés hiányának csökkentését, a nehézipar, a bankszektor, az energiaszolgáltatás és a mezőgazdaság szerkezeti átalakításának és magánkézbe adásának befejezését. Javítani kell a csődeljárást és a telekkönyvi nyilvántartást. Kiemelte a jelentés, hogy a hatályos törvény módosításával biztosítani kell a nemzeti bank függetlenségét.
A mezőgazdaság terén még az uniós jogszabályok átvétele és végrehajtási képessége is hiányos. Komoly erőfeszítések szükségesek az állategészségügy téren, korszerűsíteni kell a határokon az ellenőrzést és erélyesen kell fejleszteni az intézményeket ahhoz, hogy az ország kezelni tudja a közös mezőgazdasági politika keretében járó támogatásokat. A regionális politikában is javítani kell az uniós támogatásra számító pályázatok színvonalát. A határvédelem javult, de további anyagi erőfeszítéseket kell tenni a schengeni akcióterv végrehajtásához. A jelentés szerint Lengyelország vállalt kötelezettségeit általában teljesíti, de komoly lemaradásai vannak még a tagsági felkészülésben. (m, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.