Erre kell odafigyelni jövőre a gazdaságban

ÖSSZEFOGLALÓMeglehetősen zavaros képet mutatott idén a világgazdaság, a beinduló amerikai növekedésnek sikerült ellensúlyoznia Európa, Japán és Kína lassuló bővülését.

ÖSSZEFOGLALÓ

Meglehetősen zavaros képet mutatott idén a világgazdaság, a beinduló amerikai növekedésnek sikerült ellensúlyoznia Európa, Japán és Kína lassuló bővülését. Az IHS, a világ legnagyobb tanácsadócégének előrejelzése szerint jövőre minden adott ahhoz, hogy kellő lendületet biztosítsanak a világgazdaság növekedéséhez. Ez 2015-ben elérheti a 3 százalékot is az idén várt 2,7 százalék után. Az IHS vezető közgazdászai összegyűjtötték azokat a legfontosabb témákat, amelyek jövőre meghatározhatják a világgazdaság alakulását.

Erős Amerika

A 2015-ös évet meghatározó tényezők közül az első és legfontosabb az amerikai gazdaság erőssége. Az Egyesült Államok gazdasága jövőre is meghaladja növekedésében a többi vezető gazdaságot, elsősorban a belső kereslettől vezérelve, amelyet a növekvő fogyasztói kiadások fűthetnek. Az amerikai gazdaság jövőre az IHS szerint 2,5 és 3% közötti mértékben bővülhet.

Szenvedő eurózóna

Az eurózóna szenvedése folytatódhat jövőre is, s a régió munkaerőpiaca is gyenge marad. Azonban az alacsony olajárak, a gyengébb euróárfolyam, az államadósságokkal kapcsolatos aggodalmak enyhülése és az alkalmazkodó monetáris politika segíthet. Ezek eredményeként az eurózónában az IHS a növekedés enyhe gyorsulására számít, az idei 0,8 százalék után 2015-ben 1,5 százalékos lehet az eurózóna gazdasági növekedése.

Feltörekvő piacok

A feltörekvő országok gazdaságainak többsége az alacsonyabb olajáraknak, a növekvő globális likviditásnak és az európai és amerikai gazdaság gyorsulásának köszönhetően jövőre nagyobb növekedést produkálhat. Ezt leginkább a feltörekvő piaci kategóriába sorolt európai országokra, a közel-keleti térségre, Latin-Amerikára, és Észak-Afrikára lesz igaz. Az orosz gazdaság viszont szenvedni fog, a nyugati szankciók, az alacsony olajárak és a tőkekiáramlás szorításában.

Csökkennek az olajárak

Az olajárak 40 százalékkal csökkentek nyár óta a zuhanó globális kereslet és az erős kínálati oldal hatására. A várhatóan tovább zsugorodó globális kereslet jövőre is csökkenő olajárakat eredményezhet. Az IHS szerint a nyersanyagárak jövőre átlagosan további 10 százalékkal eshetnek vissza.

Fenyeget a dezinfláció

A dezinflációs erők a legerősebben a fejlett gazdaságokban fejtik ki hatásukat, ahogy a csökkenő nyersanyagárak párosulnak a gyenge növekedéssel. Igazi kivételt a feltörekvő országok jelentenek majd, például Oroszország, sok helyen a nemzeti devizák csökkenő árfolyama miatt megugrik az infláció.

Amerika lép először

Az amerikai, a brit és a kanadai jegybankok egyaránt jövőre kezdenek el kamatot emelni – vélik az IHS szakemberei. Ennek időpontját sorrendben júniusra, augusztusra és októberre teszik. Ezzel szemben az Európai Központi Bank (EKB), a Bank of Japan és a kínai jegybank csökkentheti az irányadó kamatokat.

A dollár marad a király

Az amerikai dollár tovább erősödhet az amerikai gazdaság növekedésének gyorsulása és a kamatemelések együttes hatására. Eközben az EKB monetáris ösztönzői hatására az euró továbbra is gyengülhet. Az euró/dollár árfolyam 2015 őszére 1,15–1,2-re csökkenhet.

Enyhülnek a kockázatok

Az elmúlt években a globális gazdaság talpra állását a válságból számos csapás hátráltatta – jegyzik meg az IHS szakértői. Ilyen volt az államadósságok magas aránya, a privát szektor eladósodottsága, ami lassította a növekedést. A növekedést gátló tényezők azonban várhatóan jövőre enyhülnek, főként az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, s ez is okozhatja ezen gazdaságok viszonylag jobb teljesítményét. (napi.hu, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?