Elhanyagolt a kistermelők földjeinek egy része

Dunaszerdahely. A pénztelenség és értékesítési gondok ellenére a dunaszerdahelyi régióban gazdálkodók többsége a jövő évi termés gondos megalapozásával igyekszik javítani áldatlan helyzetén.

Dunaszerdahely. A pénztelenség és értékesítési gondok ellenére a dunaszerdahelyi régióban gazdálkodók többsége a jövő évi termés gondos megalapozásával igyekszik javítani áldatlan helyzetén. A termelők tartalékaikat áldozzák fel, hogy megvásárolhassák a szükséges gyomirtó- és növényvédő szereket, a műtrágyákat és a jó minőségű vetőmagot. Sidó Miklós, a földművelésügyi minisztérium dunaszerdahelyi osztályának agronómusa szerint a parcellák többségén a termelők garantált minőségű, fémzárolt vetőmagot vetettek. Az őszi búzát 20,775 ezer hektáron termesztik, ami az ajánlott vetésterületét 102,2 százalékának felel meg. A növényzet állapotával nincs gond, kártevők vagy gombabetegség fellépését sehol sem észlelték. A 2800 hektáron termesztett őszi repce kissé fejletlen. Gombabetegséget itt sem észleltek, de a rágcsálók, ormányosok kártétele ellen több parcellán kellett védekezni. Az őszi árpa vetésterülete jelentősen visszaesett, mert a vészesen leépült állattenyésztés miatt gyenge a kereslet iránta. A vetések állapota bíztató, a növényzet erőteljes, fejlett, törpevírusos fertőzés tüneteit sehol sem észlelték. A járásban csaknem teljesen mellőzték a rozs termesztését, mert az élelmiszeripar nem mutat iránta érdeklődést, noha sok betegnek éppen a rozslisztből észült péksütemények fogyasztása lenne a legegészségesebb. Ezt a növényt mindössze 50 hektáron termesztik.

A járási agronómus szerint egyre több kistermelő került olyan helyzetbe, hogy immár nemcsak a garantáltan jó minőségű vetőmagot, műtrágyát, növényvédő szert, de a legszükségesebb üzemanyagot is képtelen megvásárolni. Szomorú, de tény, hogy többen nem művelik földjeiket, parcelláik elhanyagoltak, elgazosodtak, ami a betegségek és kártevők terjedésének a melegágya lehet. Sok helyen műveletlenül hagyták az aratás utáni tarlót, sőt vannak kitermelők, akik november 20-ig sem tudták betakarítani a kukoricát. Kedvezőbb a helyzet a nagyüzemeknél, ahol folyamatosan végzik ezt a munkát. A kemény fagyok beálltáig a járásban mintegy 39 ezer hektáron fejezik be az őszi talajforgatást. (csenics)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?