Pozsony. A Közép-európai Közvélemény-kutató Társulás (CEORG) 2001. decemberi vizsgálata szerint mind Magyarországon, mind Csehországban és Lengyelországban csökkent a magas inflációt várók aránya az elmúlt évben. Szlovákiában a többi közép-európai országra jellemzőnél magasabb a jelentős pénzromlásra számítók aránya.
Elfogadhatatlannak tartjuk a pénzromlást
Pozsony. A Közép-európai Közvélemény-kutató Társulás (CEORG) 2001. decemberi vizsgálata szerint mind Magyarországon, mind Csehországban és Lengyelországban csökkent a magas inflációt várók aránya az elmúlt évben. Szlovákiában a többi közép-európai országra jellemzőnél magasabb a jelentős pénzromlásra számítók aránya. Nálunk a válaszadók majdnem kétharmada elfogadhatatlannak tartja az inflációt, és csak 16 százalék – az összes ország közül a legkevesebben – fogadják el azt. Magyarországon a lakosság 38 százaléka elfogadhatónak, fele viszont elfogadhatatlannak tartotta a 2001. évi infláció mértékét. Az elégedetlenek aránya 9 százalékkal csökkent, míg az elégedetteké 8 százalékkal nőtt az egy évvel azelőtti adatokhoz képest. A lengyelek között háromtized ítélte elfogadhatónak a fogyasztói árindex nagyságát, és ugyanennyien voltak, akik azt elfogadhatatlannak tartották. A bázishoz képest kétszeresére nőtt az elfogadók aránya, az elégedetleneké pedig 13 százalékkal csökkent, ugyanakkor már minden negyedik válaszadó tartozik a „nem tudja megítélni” kategóriába. Csehországban a magyarokéhoz hasonlóan magas, 40 százalékos volt azok aránya, akik az infláció mértékét elfogadhatónak tartották, míg a válaszadók mintegy egyharmadának az attitűdje ellentétes ezzel. Oroszországban viszonylag magas, 48 százalékos az elégedetlenek aránya a 33 százaléknyi elégedettel szemben.
Lengyelországban a korábbi eredményhez képest 15 százalékponttal csökkent azok aránya, akik úgy látják, hogy idén sokkal kevesebben fognak tudni vásárolni ugyanazért az összegért, Csehországban tovább csökkent azok aránya, akik szerint sokkal kevesebbet ér majd ugyanaz az összeg az idén, így továbbra is itt a legalacsonyabb, egyötöd a nagyon pesszimisták aránya. Magyarországon magas inflációt a válaszadók egynegyede vár a 2002-es évtől. Oroszországban mutatkoznak a leginkább optimistának a válaszadók. Szlovákia lakossága viszont ennek ellentéteként a legpesszimistább: 45 százalék vár magas inflációt ebben az évben. Nálunk tavaly éves átlagban 7,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A statisztikai hivatal jelentése szerint 2001 decemberében az előző év azonos időszakához viszonyítva a legnagyobb áremelésekre a villany-, víz- és gázdíjak esetében került sor. Ezekért 16 százalékkal fizettünk többet, mint egy évvel korábban. (ú, MH)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.