Csődöt jelent a német Grundig

Berlin. Csődöt jelentett tegnap a súlyosan eladósodott német Grundig szórakoztatóelektronikai gyártó, miután kudarcba fulladt a tervezett eladás. A múlt héten az utolsó lehetséges vásárló, a török Beko Elektronik konszern is elállt az 50 éve működő legendás vállalat vételi szándékától.

Max Grundig ötven évvel ezelőtt alapította a vállalatot, és az elemekből összeállítható Heinzelmann rádióval vetette meg a családi vállalkozásból világméretű konszernné nőtt Grundig alapját. Az ötvenes években e rádióból 500 ezret értékesítettek, ami a Heinzelmannt a háború utáni évek slágertermékévé tette. A 60-as évek végén a Grundig gyártott először színestévét Németországban. 1979-ben, a cég történetének egyik legjobb, egyben utolsó jó évében a Grundig 38 ezer embert foglalkoztatott harminc hazai és külföldi gyártótelepén, ám azután részben a távol-keleti versenytársakhoz képest magas árai miatt veszteségesé vált. A nyolcvanas években emiatt foglalkoztatottak ezreitől volt kénytelen megválni, mígnem a Philips vette át 1984-ben a cég feletti irányítást, Max Grundig pedig visszavonult az üzleti életből. A holland óriásvállalat sem tudta azonban felszínen tartani a német gyártót, így az 1997-től egy bankkonzorcium tulajdonába ment át. 2000-ben a cég részvényeinek 89 százaléka Anton Kathrein rosenheimi antennagyártó kezébe került, aki tőkeerős partner keresésébe fogott – sikertelenül. Korábban zátonyra futottak a tárgyalások a tajvani Sampo, és a már említett török Beko konszernnel. A Beko a felek vételárra vonatkozó eltérő elképzeléseivel magyarázta a Grundig felvásárlásának kudarcát. A Grundig tavaly 1,2 milliárd eurós forgalom után 75 millió eurós veszteséget szenvedett el, egy évvel korábban pedig 150 millió eurót vesztesége képződött. Az Európai Unió 2002 második felében 45 millió eurós segítséget hagyott jóvá, amellyel Bajorország támogathatta a patinás céget. Ez a pénzinjekció legfeljebb hat hónapra volt azonban csak elegendő.

A Grundig által gyártott kiváló minőségű, de túlságosan drága televíziók, videók, rádiók, és egyéb híradástechnikai berendezések előállítása is nagy költségekkel járt, ezért a termékek képtelenek voltak versenyre kelni az olcsó előállítású távol-keleti cikkekkel. A vállalat részéről egyelőre nem közölték, hogy mi lesz a cég mintegy 3500 dolgozójával, és a Grundig két németországi, illetve egy-egy nagy-britanniai, portugáliai és ausztriai gyárának sorsa is bizonytalan. (o, mti, NG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?