Chilében bevált az új modell

Húsz évvel ezelőtt az akkori chilei szociális miniszter, Jose Pinero határozott és radikális reform megvalósítására határozta el magát a nyugdíjrendszer megmentése érdekében, amely a mai szlovákiai rendszerhez hasonló problémákkal küszködött.

Húsz évvel ezelőtt az akkori chilei szociális miniszter, Jose Pinero határozott és radikális reform megvalósítására határozta el magát a nyugdíjrendszer megmentése érdekében, amely a mai szlovákiai rendszerhez hasonló problémákkal küszködött. Az addigi felosztó-kirovó rendszer helyett javasolta, hogy az alkalmazottak magán-nyugdíjpénztárakban helyezzék el az addig társadalombiztosítási járulék gyanánt a fizetésükből havonta levont összeget. Mindenki maga választhatta meg, melyik nyugdíjpénztárat választja, a számláján nyilvántartott üsszeget bármikor ellenőrizheti. Ez a rendszer lehetővé teszi azt is, hogy mindenki akkor menjen nyugdíjba, amikor úgy gondolja, hogy elegendő pénzt takarított meg öregkorára. A nyugdíjpénztárak működését természetesen az állam szigorúan ellenőrzi, ez a biztosítéka annak, hogy nem veszhet el a lakosság nyugdíjra megtakarított pénze. A pénztárak a hozzájuk befizetett nyugdíjjárulékot újra befektetik, ez biztosítja, hogy a befizetett összeg az éves inflációval nem veszít értékéből. Pinera bízott abban, hogy az új rendszer jövedelmező lesz, és biztosítja a megtakarításoknak az infláció értékét meghaladó kamatozását. Ez be is következett: ma a chilei nyugdíjpénztárak az infláció érténél átlagosan 10 százalékkal magasabb kamatot biztosítanak. A nyugdíjak biztosításán kívül az új rendszernek köszönhető a chilei gazdaság növekedésének megalapozása és a lakossági megtakarítások rendkívüli növekedése. Ezek értéke az 1986-os 10 százalékos szintről 1996-ra 29 százalékra ugrott. A nyugdíjpénztárak felügyelőszerve rendkívüli gazdasági befolyással bír az országban, döntéseinek hosszantartó makro- és mikroekonómiai hatásuk van. A belyásukra jellemző, hogy az ország szociális lakásépítési programjához szükséges jelzálogkölcsönök 60 százalékát a nyugdíjpénztárak biztosítják.

A nyugdíjrendszer stabilitásához részben hozzájárul az állam is: azok részére, akik a meghatározott korhatár elérésével nem takarították meg a minimális havi nyugdíjhoz szükséges összeget, az állam nyugdíjkiegészítést biztosít. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?