Több ezren, főként az igazságügyi közigazgatás alkalmazottai és joghallgatók tüntettek vasárnap Mexikóvárosban az igazságügyi reform ellen, amelynek értelmében az ország bíróit népszavazással választanák meg.
Mexikóban több ezren tüntettek az igazságügyi reform ellen
A reform bírálói, köztük az Egyesült Államok és emberi jogi szervezetek, úgy vélik, hogy a reform aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét, mivel politizálná azt, és a szervezett bűnbandák könnyebben irányíthatnák a bírákat, ha beavatkoznának a megválasztásukba.
A tüntetést néhány órával azelőtt szervezték, hogy a szenátus megvitatta Andrés Manuel López Obrador leköszönő elnök kezdeményezését.
A szöveget már szerdán elfogadta a képviselőház, ahol az elnök pártjának és szövetségeseinek többségük van.
„Az igazságszolgáltatás nem fog elbukni” – skandálták a tüntetők.
A leköszönő államfő, akinek népszerűsége megközelíti a 70 százalékot, azzal vádolja a bírókat, hogy a korrupciót és a bűnözői csoportokat részesítik előnyben, és civil szervezetek szerint ők felelősek az elkövetett bűncselekmények több mint 90 százalékának büntetlenségéért.
López Obrador, aki október 1-jén adja át a hatalmat Claudia Sheinbaumnak, azzal is megvádolta a legfelsőbb bíróság tagjait, hogy az ellenzék szövetségeseivé váltak, így például a legfelsőbb bíróság akadályozta az elnök által javasolt reformok egy részét olyan területeken, mint az energia és a biztonság.
A bíróság elnöke vasárnap a közösségi oldalakon és a bíróság honlapján közzétett beszédében elítélte az „igazságszolgáltatás lerombolására” irányuló kísérletet, és a vita folytatására szólított fel. Elmondása szerint a reform részeként benyújtott két javaslatot az igazságszolgáltatásban dolgozók „közvetlen tapasztalatai” alapján fogalmazták meg.
„Mitől félnek, hiszen azt akarjuk, hogy véget vessenek a korrupciónak?” – tette fel a kérdést López Obrador a kelet-mexikói Tulumban, azzal vádolva ellenfeleit, hogy ők próbálják meg elhitetni az emberekkel, hogy a reform bizonytalanságot okozna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.