Beteggé tehet az elérhetőség

<p>Azok a dolgozók, akik munkahelyi telefonjukat számítógépüket munkaidőn kívül is rendszeresen használják, több egészségügyi problémától és társas konfliktustól szenvednek – derült ki egy kutatásból.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A céges mobil és laptop sokszor kerül be a magánéletünkbe, a családunkba, és ott akár katasztrófákhoz is vezethet – derült ki egy vizsgálatból, amelyről a The Telegraph számolt be. A modern kütyüknek persze megvan az az előnyük, hogy rugalmassá tehetik a munkaidőt. Ez előnyös a munkaadónak, de a munkavállalónak is. Az azonban már kevésbé előnyös a munkavállalóra nézve, hogy óhatatlanul állandó készültséget, állandó elérhetőséget is jelent. Ez pedig a munkaidő és a szabadidő határainak elmosódásához, a magánélet és a munka összefolyásához vezet.

Előfordult már önnel, hogy a családi vacsora közben keresték munkaügyben, és mire visszatért az asztalhoz, a vacsora kihűlt? Ha igen, érdemes elgondolkodnia ennek a brit kutatásnak az eredményein. A surrey-i egyetem kutatói 65 korábban készült vizsgálat adatait összesítették. Ezekben összesen 50 ezer munkavállalón vizsgálták, hogy milyen hatása van az életükre annak, hogy folyamatosan elérhetők a munkaadóik számára.

Az eredmények azt mutatják, hogy azok, akik a munkaidőn kívül is elérhetők munkaügyben, sokkal valószínűbb, hogy egészségügyi és társas kapcsolati gondokkal küzdenek. A privát szféra és a munka összemosódásának tehát komoly következményei vannak az életünkre nézve, és a modern technika eszközei sokszor nem megkönnyítik, hanem megnehezítik az életünket.

A családdal, barátokkal töltött idő az okostelefonok, laptopok, táblagépek használatának köszönhetően csökken – derült ki a vizsgálatból. Egyre inkább jellemző, hogy a munkaadók azt várják, hogy a dolgozók a nap 24 órájában rendelkezésükre álljanak, ezért is alakul ki sokakban az az érzés, hogy nem kapcsolhatják ki a készülékeiket. A kutatás vezetői azonban arra figyelmeztetnek, hogy a munkaadóknak végig kellene gondolniuk, érdemes-e ezeket a szokásokat kialakítani. Ugyanis az állandó elérhetőség csak első látásra előnyös: rugalmasságot, hatékonyságot biztosít; ugyanakkor hosszabb távon ez stresszhez és az életminőség csökkenéséhez vezet. Így aztán könnyen megbomlik a kívánatos egyensúly a magánélet és a munka között.

Az okostelefon-használók 30 százaléka állítja magáról, hogy munkaidőben rendszeresen a magánügyeivel is foglalkozik, míg ez az arány a hagyományos mobilt használók esetében mindössze 23 százalék. Az is igaz, hogy az okostelefonnal rendelkezőknél valószínűbb, hogy szabadidejükben is foglalkoznak a munkájukkal. (HáziPatika.com)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?