Becsődölt a keleti nyitás

Pozsony |

<p>A magyar kormányhoz hasonlóan korábban a Fico-kabinet is meghirdette saját &bdquo;keleti nyitás&rdquo; politikáját, nagyobb szerepet szánva a külkereskedelemben az Európai Unión kívüli országoknak. Az Orbán-kormányhoz hasonlóan azonban egyelőre a szlovák elképzelések sem váltak valóra: az unión kívüli államok jelentősége egyre kisebb a külkereskedelemben.</p>

Szlovákia legjelentősebb kereskedelmi partnerének továbbra is az Európai Unió országai számítanak. A statisztikai hivatal tegnap kiadott jelentése szerint az idei első fél évben Szlovákia kivitelének csaknem a 84 százaléka irányult az uniós tagországokba, és ezekből származott a behozatal 63 százaléka is. Az EU részaránya az elmúlt időszakban nem hogy csökkent volna, hanem tovább nőtt: a kivitel 3,4, a behozatal csaknem 5 százalékkal. Oroszországba ezzel szemben az első fél évben 7 százalékkal kevesebb árut vittek ki, az onnan származó behozatal pedig több mint 1 százalékkal esett vissza a tavalyihoz képest. Csak összehasonlításképpen: idén eddig Nagy-Britanniába 20, Németországba 8, Spanyolországba 16, Hollandiába 12 százalékkal több árut vitt ki Szlovákia, mint egy évvel ezelőtt, és az ötödével nőtt a kivitel az Egyesült Államokba is. A behozatal esetében a szomszédos országok növelték a részesedésüket: Magyarországról csaknem 9, Csehországból pedig 4 százalékkal több árut hoztak be, mint egy évvel ezelőtt. A gazdasági válság kirobbanása előtt Szlovákiába rendre több árut hoztak be, mint amennyit kivittek az országból, a külkereskedelem így folyamatosan deficites volt, 2009 óta azonban fordult a kocka. A kivitel már 2011-ben is 1 milliárd, 2012-ben pedig 3,6 milliárd euróval haladta meg a behozatalt, tavaly pedig rekordméretű, 4,3 milliárd eurós többlettel zárt a külkereskedelem. Az elemzők szerint ez a trend folytatódik idén is, a többlet azonban már nem lesz olyan kiugróan nagy, mint tavaly. Jana Glasová, a Postabank elemzője szerint időközben ugyanis megugrott a hazai kereslet, aminek köszönhetően újra több árut hozhatnak be az országba. A statisztikai hivatal szerint az idei év első hét hónapjában 2,961 milliárd euróval haladta meg a kivitel a behozatalt, ami 64,1 millió euróval több mint a múlt év azonos időszakában. Az említett időszakban a kivitel és a behozatal is 2,5 százalékkal nőtt. A havi lebontást figyelembe véve azonban elmondható, hogy az év folyamán fokozatosan csökken a többlet nagysága. Júniusban még havi 503, júliusban már csak 422 millió eurós többletet jelentett a statisztikai hivatal. A kivitel júniusban még 2,5, júliusban pedig már csak 1,9 százalékkal nőtt. (mi, SITA) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?