<p>Az ár- és belvizek több mint 180 ezer hektárnyi termőföldön tették tönkre a termést, az elmúlt hetek katasztrofális időjárását - az élelmiszerek drágulásán keresztül - mindannyiunk pénztárcája megsínyli. Az előzetes becslések szerint drágább lehet a kenyér, a liszt, az olaj, a krumpli, valamint több zöldség- és gyümölcsféle is.</p>
Az árvíz miatt drágulhat a kenyér
A mezőgazdaságban vállalkozók szerint az ágazatot olyan mértékű kár érte, amire százévente legfeljebb egyszer vagy kétszer van példa. A víz a legnagyobb pusztítást a búza-, árpa- és repceföldeken okozta, jelentős károkat szenvedtek azonban a zöldség- és gyümölcstermesztők is. „Az élelmiszerek drágulását nem zárhajuk ki. Most végre sorra kerülhetne az a 2-3%-os áremelkedés, amit a gazdasági elemzők az év elejére jeleztek, és ami végül elmaradt“ -nyilatkozta Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője, aki szerint azonban a szlovák élelmiszerpiac nyitottsága miatt rendkívül fontos lesz, hogyan alakul a termés a szomszédos országokban. Magyarországon például rosszabb termést jósolnak. „Az idei időjárás tragédia a termelőknek, mivel a terméskiesés a gabonaféléknél várhatóan meghaladja a 30%-ot“ - mondta az MTI-nek Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének az elnöke. Mindez azt jelenti, hogy előreláthatólag mintegy 4-5 millió tonna gabonával terem kevesebb a szokásosnál. Egy átlagos évben Magyarországon a két legfontosabb gabonaféléből, azaz kukoricából 8-9 millió tonna, míg búzából 4-5 millió tonna az átlagos mennyiség. Csehországban idén 15%-kal csökkenhet a gabonatermés a tavalyihoz képest a rendkívüli esőzések és az árvíz miatt -közölte a cseh agrárkamara.
A gazdasági válság által kiváltott csökkenő lakossági kereslet miatt az élelmiszerárak az elmúlt hónapokban folyamatosan lefelé araszoltak, részben az elmúlt hetek árvizei miatt azonban az elkövetkező időszakban az áresés megáll. „Az árak csökkenésére már biztosan nem számíthatunk“ - vallja Pavol Konštiak, a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szövetség elnöke. Szlovákiában az elmúlt évek árvizei után nem nőttek az élelmiszerárak, mivel többnyire helyi természeti csapásokról volt szó, most azonban a hazai termőföldek ötödét öntötte el a víz. „Az árvíz és belvíz okozta károk meghaladják a 100 millió eurót, ha az erdőket is beleszámítjuk, a kár elérheti a 150 millió eurót“ - állítja Nemec.
Nem kis pusztítást okozott a kedvezőtlen időjárás a gyümölcsösökben is, amelyekben az árvízen kívül, az előző hetek jégesővel járó viharai is tetemes kárt tettek. Apiacon alig találunk korai cseresznyét, kajszibarackból pedig egyes termelők szerint akár 60-70%-kalis kevesebb teremhet, mint tavaly. A gyümölcstermelők szerint az árak törvényszerűen nőni fognak, hogy pontosan mennyivel, az sokban függ attól is, hogyan alakul a behozatal. Szlovákia a gyümölcsfogyasztás tekintetében 50%-ban behozatalra szorul. Mivel a rossz időjárás a szomszédos országokat sem kerülte el, a behozatal, és így a kínálat is csökken, aminek köszönhetően a hazai termelők is növelhetik az áraikat. Az előzetes becslések szerint az áremelkedés a gyümölcsök esetében elérheti a 10%-ot is. Nincsenek sokkal jobb helyzetben azonban a zöldségtermelők sem. Ivan Hričovský, a Szlovák Kertészszövetség elnöke szerint az árvízzel borított területeken az egész termés kárba veszett, és még az újbóli kiültetés esetén is idén 30-40%-kal lehet alacsonyabb a termés a múlt évhezképest.
A mezőgazdasági vállalkozók az államtól várnak segítséget egy gyors pénzinjekció vagy adócsökkentés formájában. A földművelésügyi tárca ugyanakkor egyelőre nem tervez közvetlen támogatásokat, arra hivatkozva, hogy erre nincs pénze. Adócsökkentés formájában nem segítenek az ágazaton a helyi önkormányzatok sem. „Az ingatlanadót egy évre előre vetjük ki. Nincsen semmilyen jogi eszközünk arra, hogy ezen az év folyamán változtassunk“ - nyilatkozta Helena Poláková, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) a szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.