Autó-nagyhatalom lehetünk

Pozsony. Szlovákia a jövőben az autógyártó nagyhatalmak sorába emelkedhet. A Volkswagen pozsonyi üzemének és a Peugeot nagyszombati befektetésének köszönhetően 2007-re csaknem félmillió gépkocsit állítunk elő. Jó eséllyel pályázunk azonban – legalábbis Robert Nemcsics előző gazdasági miniszter szerint – további, több mint 100 milliárd koronás külföldi befektetésre is.

Hogy ez mekkora előnyt jelentene Szlovákiának, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy a jelenlegi 14,5 százalékos munkanélküliséget ennek segítségével 12 százalékosra lehetne csökkenteni. Szlovákia jelenleg a Hyundai Motor befektetéséért harcol régiónk többi országával. A legnagyobb dél-koreai autógyár a jövő év májusáig dönt arról, hogy 1,5 milliárd eurós beruházással készülő üzemét Szlovákiában, vagy a régió valamely más országában építse-e meg. A végső döntés nem lesz könnyű, hiszen a szlovák telephely mellett a Hyundai ajánlatot kapott Csehországtól, Magyarországtól, Lengyelországtól, Szlovéniától és Romániától is.

Pár nappal ezelőtt Pavol Rusko gazdasági miniszter járt Koreában, hogy meggyőzze a Hyundai vezetőit Szlovákia előnyeiről. Ma a koreai cég igazgatótanácsának alelnöke, Kim Tong-csin jön Szlovákiába, hogy felmérje a valóságot. Az alelnöknek azonban csak a második állomása Szlovákia. Tegnap Csehországban járt, ahol a Prágától 60 kilométerre fekvő Žatec volt katonai repülőterén található ipari parkot ajánlották fel számukra. Előnye Németország közelsége, hátránya azonban a kedvezőtlen infrastruktúra. Žatec környékén ugyanis nincs olyan autópálya, amely összekötné a várost a nyugat-európai úthálózattal. A prágai Právo című lap szerint ennek ellenére a távol-keleti vállalat inkább a cseh helyszínt részesíti előnyben. A koreai Yonhap hírszolgálatra hivatkozó újság szerint a vállalat azért választja majd Csehországot, mert közelebb van a nyugati piacokhoz, jó az infrastruktúrája, kiváló az alkatrészgyártó-hálózata, és képzett a munkaerő.

Kim Tong-csin ma a Szlovákia által ajánlott régiót, Zsolnát veszi szemügyre. A zsolnai 270 hektáros ipartelep a Vág partján húzódik, nem messze a vasúti átrakodó állomástól. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy a közelben található a zsolnai vízierőmű is. A vasúti öszszeköttetés mellet a cég igénybe vehetné a közelben található Dolná Hričová-i repülőteret is. Ez már csak azért is fontos lenne, mivel a Hyundai légi úton is szállítaná az alkatrészeket. Hátránya azonban, hogy a Zsolnára vezető autópálya, amely a várost Ausztriával kötné össze, csak 2008-ra épülhet meg. Szlovákia a zsolnai területen kívül egyéb ajánlatokat is kínál, egyebek között az ország keleti végein, de a beruházók mindenekelőtt arra kíváncsiak, hogy a felajánlott területeket érinti-e az autópálya-hálózat, van-e megfelelő infrastruktúra, és kevésbé érdeklődnek a munkaerő-kínálat, illetve az országban honos adózási feltételek iránt.

Az elkövetkező napokban a koreai cég megkezdi a tárgyalásokat Magyarországgal is. Déli szomszédunknál a legnagyobb eséllyel Tatabánya és Miskolc pályázik az 1,5 milliárd koronás befektetésre. Tatabánya előnye, hogy közel van Budapesthez, Mickolcot pedig hamarosan szintén autópálya köti majd öszsze az ország nyugati régióival. Lengyelország ugyan hivatalosan még nem esett ki a befektetésért folytatott harcból, ám az elemzők arra számítanak, hogy a koreai cég Csehország, Szlovákia és Magyarország közül választ majd.

Ha Szlovákia a Hyundai befektetését is sikerrel venné, az egy személyre számított gépkocsikivitel tekintetében a világ élvonalába kerülnénk. A szlovák ipar húzóágazatának számító gépkocsigyártás bevételei már tavaly elérték a 215,1 milliárd koronát, ami 16,6 százalékkal több, mint az előző évben. Eközben az egész ipari termelés bevételei 939,7 milliárd koronát tettek ki. Gépkocsigyártásunk jelentős szerepet játszik az ország kivitelében is. Tavaly az országból 651,3 milliárd koronányi árut vittek ki, ebből a gépkocsiexportra 175 milliárd korona jut.

Az ország teljes termelését a pozsonyi Volkswagenben állították elő. Hamarosan azonban megérkezik a német autógyártó francia konkurenciája is. A PSA Peugeot Citroe# n 2006-tól évente mintegy 300 ezer gépkocsit szeretne gyártani a Nagyszombat melletti gyárában. Ez azonban csak az alsó határ, és a gazdasági elemzők szerint a Volkswagenhez hasonlóan a franciák is az eredeti terveknél jóval több gépkocsit gyártanak majd. Elemzők szerint azonban az ország gazdaságának nem tesz jót, ha ilyen nagy mértékben épít egy ágazat erejére, ugyanis ha ez a nemzetközi piacokon visszaesik, akkor az egy ilyen kis ország gazdaságára nézve katasztrofális következményekkel járhat. (t, s, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?