Azt már eddig is tudtuk, hogy a szlovákiai családok kiadásainak nagyjából az ötöde megy el élelmiszerre, a Statisztikai Hivatal elemzői legújabb felmérésükben azonban részletes számlát készítettek a kiadásainkról. Mely élelmiszerekre költjük a legtöbb pénzt?
A hazai lakosság húsra költ legtöbbet
A Statisztikai Hivatal legfrissebb elemzésében az egy főre jutó tavalyi fogyasztást vette alapul. Eszerint az elmúlt évben egy lakosra átlagosan 3856 eurós fogyasztás jutott, ami azt jelenti, hogy éves szinten ennyit költött vásárlásra. Ennek nagyjából az ötöde, 864 euró ment el élelmiszerre. „A legnagyobb összeget, 212 eurót a hús vásárlására fordítottuk, a sorban a tejtermékek és tojás (146 euró) valamint a kenyér és egyéb péksütemények (141 euró) következnek. Az elemzés egyik meglepetése, hogy tavaly édességre csaknem ugyanakkora összeget fordítottunk, mint a zöldségek vásárlására” – nyilatkozta Eva Sadovská, a Szlovák Gazdaszövetség agrárholding elemzője. Az alkoholmentes italok közül 47 euró jutott az üdítőkre, 33 euró pedig a kávéra, teára és kakaóra.
A kiadások szempontjából azonban Sadovská szerint jelentős különbségek vannak az egyes családok és régiók között is. Az olyan családokban, amelyekben legalább az egyik felnőtt állástalan, fejenként 525 eurót költenek évente élelmiszerre, míg az olyan háztartásokban, amelyekben mindenkinek van munkája, ez 826 euró körül mozog, a nyugdíjas háztartások esetében pedig 1055 euró. „Ez utóbbi az elemzés egyik legnagyobb meglepetése, ami azzal magyarázható, hogy a nyugdíjasok körében az átlagnál gyakoribb az egyszemélyes vagy kisebb létszámú háztartás” – mondta Sadovská.
Megyei lebontásban a legnagyobb összeg a Trencsén megyében élőkre jut, ahol fejenként 963 eurót költenek élelmiszerre. A sorban Nagyszombat (925 euró), Zsolna (902), Pozsony (890), Nyitra (884), Kassa (849), Besztercebánya (832) és Eperjes megye (723) következik. Különbségek vannak azonban az egyes megyéken belül is. Míg a megyeszékhelyeken élők esetében egy főre átlagosan 935 eurós kiadással számolhatunk, a kisebb városokban ez 891, a falvakban pedig 809 euró. „Ez utóbbi részben azzal magyarázható, hogy falun több élelmiszert otthon is megtermelnek, így ezt nem kell megvenniük az üzletben” – tette hozzá Eva Sadovská, a Szlovák Gazdaszövetség agrár holding vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.