<p>Pénteken nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt a Nemzetközi Párizsi Autószalon. A márkák többsége épp a párizsi kiállításra hagyja világbemutatóit, s mint minden évben, idén is van látnivaló, hiszen a gyártók hatvan világpremiert sorakoztattak fel.</p>
Az autógyártók körében már néhány hónapja nagy pesszimizmus uralkodik, egyrészt az egyre csökkenő eladási mutatók, másrészt az orosz–ukrán konfliktus miatt fenyegető óvintézkedések miatt. Párizsban ebből semmit sem érezni.
Itt mindenki ideálisnak akarja látni a világot, nagy optimizmussal tekint a jövőbe. Ez pedig valahogy így van rendjén. A párizsi autókiállítás ugyanis ismét az álmodozásról, tehát a szebbnél szebb látványautókról, az ökológiáról, tehát az elektromos autókról és környezetbarát technológiákról, s persze a vadonatúj modellekről szól.
Itt az új Fabia
Világpremierben mutatták be a Škoda Fabiát és a Fábia kombit, mindkét modell határozottan jobbra sikeredett elődjüknél. Jozef Kaban, a Škoda főtervezője ismét sok embernek meglepetést okozott. Ugyanúgy, mint a Yeti esetében, a Fabiára is érvényes, hogy élőben sokkal szebb, mint a korábban bemutatott képeken.
Luxus kategóriába tartozik, de határozottan lélegzetelállító az ugyancsak Párizsban debütáló BMW X6-os, nem beszélve a BMW elektromos i8 és i3 modellekről – a legfrissebb információk szerint az utóbbit novembertől kezdik árulni Magyarországon, szlovákiai árusításának kezdete – tehát reális ára – is egyelőre ismeretlen. A szalonon kiállított i3-as modellek 29–37 ezer eurós példányok voltak.
30 méteres képernyő
A gyártók persze ügyelnek arra is, hogy a modelljeiket megfelelő környezetben állítsák ki. A Volvo például a 3D technológiára, a virtuális valóságra építette fel standját, a Renault hallucinogén látványvilágot teremtetett az új Espace premierjére – igen, 11 év után van új Espace –, a Mercedes pedig egy hihetetlen, 35x25 méteres képernyőt épített standjába.
A párizsi kiállítás méretei is igazolják, hogy a világ legjelentősebb autószalonjáról van szó. A kiállítást nyolc hatalmas teremben tartják, pontosan 43 percig tart, míg az ember nyugodt tempóban eljut a főbejárattól az utolsó csarnok bejáratáig, s mindezt anélkül, hogy bárhol is megálljon. Hozzáteszem, hogy reggel fél nyolctól 15 perces intervallumokban kezdődnek a sajtótájékoztatók, tehát gyakorlatilag irreális, hogy egy újságíró egymaga mindent bejárjon.
Ezért kell válogatni, prioritásokat keresni. Ezt tettem én is, s bízom benne, hogy az idei szalon legfontosabb eseményein ott voltam. Részletes beszámolót, s esetleg kedvcsinálót azoknak, akik a következő két hétben tervbe vették a párizsi kiállítás látogatását, a hétfői nyomtatott Új Szóban megjelenő Autó-Motor rovatban olvashatnak.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.