VIDEÓ: Milliók maradtak áram nélkül Spanyolországban – mi állhat a háttérben?

Spanyolország áramkimaradás

Spanyolországot és Portugáliát példátlan áramszünet bénította meg hétfőn, amelynek hatásai még napokkal később is érezhetők. Egyelőre csak találgatások vannak arról, mi állhat a háttérben. 

Hétfő délután egy eddig példátlan, súlyos áramkimaradás bénította meg az Ibériai-félsziget országait: Spanyolországot, Portugáliát és részben Franciaországot. A régióban élő közel 60 millió ember közül sokan órákra áram nélkül maradtak, miközben a közlekedés leállt, a kommunikáció megszakadt, és teljes városrészek sötétültek el.

A bankautomaták és a digitális fizetési rendszerek is megbénultak. A lakosság gyertyafény mellett próbálta átvészelni az éjszakát – a tragikus események során pedig már halálos áldozatokat is megerősítettek. Madrid egyik negyedében egy gyertya okozta tűzvésznek volt áldozata, míg Galíciában egy család szén-monoxid-mérgezésben halt meg.

Szakértők szerint több tényező is állhat a háttérben

A hatóságok és energetikai szakértők egyaránt óvatosan nyilatkoztak a kimaradás pontos okáról, mivel a hivatalos vizsgálatok még folyamatban vannak. Ennek ellenére több elmélet is napvilágot látott.

Egyes feltételezések szerint egy rendkívül ritka, úgynevezett „indukált légköri rezgés” lehetett az áramkimaradás kiváltó oka, amely zavarokat idézhetett elő a nagyfeszültségű elektromos hálózatban.

Ez ugyanolyan hatással járhat, mint például egy napvihar, és az áramellátásban olyan egyensúlyhiányokat okozhat, amelyeket szabályozni kellene 

– nyilatkozta Solomon Brown, a Sheffield Egyetem professzora. Elmondása szerint az ilyen események szinkronizációs hibákhoz vezethetnek, melyek dominóként zavarhatják meg az egész európai hálózatot.

A portugál hatóságok előbb megerősítették ezt az elméletet, később azonban cáfolták. 

Kibertámadásra egyelőre nincs bizonyíték

Az incidens után rögtön felmerült a kérdés: állhat-e kibertámadás a háttérben? Bár Juanma Moreno andalúziai vezető szerint a lehetőség nem kizárható, több magas rangú politikus – köztük Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök – igyekezett megnyugatni a lakosságot:

Spanyolország rendelkezik mechanizmusokkal az ilyen helyzetek kezelésére. Ismételten kérem a lakosságot, hogy működjön együtt minden hatósággal, és viselkedjen felelősségteljesen, ahogy eddig is tettük

– írta Sánchez közösségi oldalán.

A portugál kiberbiztonsági hatóság is közleményben jelezte: nem utal semmi arra, hogy kibertámadás történt volna.

Ugyanakkor Taco Engelaar, az energiainfrastruktúra-szakértő Neara vezetője figyelmeztetett: egy ilyen mértékű hiba lehet akár műszaki, akár szándékos eredetű – a következmény ugyanaz.

A rendszerek annyira össze vannak kapcsolva, hogy egyetlen kritikus pont meghibásodása is az egész kontinens működését veszélyeztetheti.

Az utazók is megszenvedték az áramszünetet

Az áramkimaradás egyik legsúlyosabban érintett szektora a közlekedés volt: a metrók, vasutak leálltak, a légiközlekedésben pedig több száz járatot töröltek vagy késleltettek.

A Cirium adatai szerint Spanyolországban és Portugáliában összesen több mint 500 járat nem tudott elindulni hétfőn. Lisszabon különösen súlyosan érintett volt: itt a járatok 45 százalékát törölték.

A spanyol Aena és a portugál repülőtér-üzemeltetők már nagyrészt visszaállították a működést, de az utazóknak továbbra is ajánlott ellenőrizni járataik státuszát.

Sok utas kérdezte, jogosult-e kártérítésre a történtek után. A szakértők szerint mivel az áramkimaradást nem a légitársaságok hibája okozta, az EU-s kártérítési szabályozás csak korlátozottan alkalmazható.

Ernesto Suarez, a Gigasure vezérigazgatója szerint a kulcs az utasbiztosítás:

Azok, akik rendelkeznek kiterjesztett biztosítással, pénzügyi segítséget kaphatnak az elmaradt utazás, szállásköltségek vagy az újratervezés miatt.

Az áramkimaradást már az EU is vizsgálja

Az Európai Bizottság is vizsgálja az unió legsúlyosabb áramkimaradásaként elkönyvelt esetet, amelyből tanulságot szeretnének levonni a jövőre nézve. 

Az Európai Bizottság szóvivője, Paula Pinho elmondta, hogy szoros együttműködés zajlik a spanyol és portugál energiahálózati üzemeltetőkkel, és részletes elemzést végeznek az áramkimaradás okairól és az EU felkészültségéről. Emellett az EB elutasította azt a feltételezést, miszerint a megújuló energiaforrások magas aránya okozta volna az incidenst, kiemelve, hogy Spanyolország és Portugália nagy tapasztalattal rendelkezik ezen energiaforrások kezelésében.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?