27%-kal kevesebbet keresnek a nők a férfiaknál! Miért?

Dublin/Pozsony |

<p>Az Európai Unión belül Szlovákiában a legnagyobb a nők és a férfiak bérezése közti különbség – derül ki az Eurofound (Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért) legfrissebb tanulmányából. Bár Európa egyes országaiban egyre csökken a férfiak és nők fizetése közötti különbség, de még így is jelentős. Jelenleg átlagosan 15,9 százalékkal kapnak több fizetést a férfiak ugyanazért a munkáért, ugyanabban a beosztásban, mint a nők.</p>

A kelet-európai országokban rosszabb a helyzet, mint a régi unós tagállamokban. A 2004-ben csatlakozott országokban a nők és a férfiak bére közti különbség 17,8 százalék, 3,4 százalékponttal magasabb, mint az EU15-öknél. A 27 tagország közül nálunk a legnagyobb az eltérés (26,9 százalék), míg Szlovéniában a legkisebb (6,9 százalék). A visegrádi négyek országai között Lengyelországban 12, Magyarországon 15 százalékos a különbség, Csehországban 25,1 százalékkal keresnek kevesebbet a nők, mint a férfiak. Az eltérés ugyan egyre kisebb, 2006-ban 16,2 százalék volt, 2007-ben 16 százalék alá esett, de a regionális különbségek nagyok.

Általában véve a régi tagállamokban nincsenek ekkora különbségek, de nem mindenhol. A tavaly csatlakozott Romániában például csak 13,1 százalékos a különbség, Németországban pedig 22. Portugália az utolsó előtti helyen szerepel 16,4 százalékos eltéréssel, sőt Nagy-Britanniában is rosszabb a helyzet, mint Romániában – a briteknél a férfiak 17,2 százalékkal többet keresnek, mint a nők. Tíz százaléknál kisebb a nemek bérezése terén tapasztalható különbség egyebek közt Belgiumban, Görögországban, Írországban és Olaszországban.

Örülnek, ha egyáltalán
dolgozhatnak A pozsonyi Esélyegyenlőségi Központ igazgatója, Anna Klimáčková szerint a felmérés eredménye nem meglepő.
„A kelet-európai országokban, s így nálunk is, magasabb a munkanélküliség, mint nyugaton, kevesebb a munkalehetőség. A nők, bár tisztában vannak vele, hogy ugyanabban a munkakörben, ugyanazért a munkáért kevesebbet kapnak, mint a férfiak, nem igazán tudnak mit tenni. Főleg a szegényebb régiókban örülnek, ha egyáltalán munkához jutnak, és gyakran aláírnak olyan szerződést is, amely a bérezés terén láthatólag eltér a férfiakétól” – nyilatkozta lapunknak Anna Klimáčková. Szerinte az Esélyegyenlőségi Központ mint civil szervezet különböző projektjeivel enyhíthet a helyzeten, de megoldani nem tudja.

Van antidiszkriminációs törvény, de minek?
„A munka-, és szociálisügyi minisztérium tudna tenni az ügyben, nyomást gyakorolni a munkáltatókra, hogy ne diszkriminálják a nőket. A megoldás azonban nem egyszerű, s nem is megy máról holnapra, hiszen ez évtizedek óta nemcsak szlovákiai, hanem európai, sőt világjelenség. A fejlett nyugati államokban is van – ugyan kisebb mértékben – megkülönböztetés a nők és férfiak között a bérezés területén. Pedig az antidiszkriminációs törvény ezt egyértelműen tiltja” – fejtette ki az igazgató.

Lapunknak a témával kapcsolatos kérdéseire a munka-, szociális-, és családügyi minisztériumtól nem kaptunk választ, azzal az indokkal, hogy a kompetens személy megbetegedett.

Ezután a Munka-, és Családkutató Központhoz irányítottak bennünket, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy az ügyben a szociális minisztérium az illetékes. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?