Fertőzés után késő a vakcina

Szlovákiában a kötelező védőoltás költségeit – évente 128 millió koronát – az állam fizeti. Dr. Eva Máderová, az Állami Egészségügyi Intézet járványügyi szakértője szerint ebből az összegből a B típusú hepatitis elleni vakcinára 35 millió koronát fordítanak.

Szlovákiában a kötelező védőoltás költségeit – évente 128 millió koronát – az állam fizeti. Dr. Eva Máderová, az Állami Egészségügyi Intézet járványügyi szakértője szerint ebből az összegből a B típusú hepatitis elleni vakcinára 35 millió koronát fordítanak. „Ha a serdülőket is oltanák, további 30-35 millió koronára volna szükség” – magyarázta. A hazai fertőzésmegelőző program figyelembe veszi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait és megfelel az EU követelményeinek is. Hiszen Szlovákiában 10 antigén ellen oltják az újszülötteket, illetve a csecsemőket, majd 5-14 éves kor között újraoltást végeznek. Bár a védőoltás biztosítása nem csupán az állam kötelessége, amint egyes régióban felüti fejét egy-egy járvány, a rászorulókat ingyenesen beoltják. Ahol nem ügyelnek eléggé a tisztaságra, számolni kell a fertőzéssel. Rendszerint a gyermekeknél az A típusú fertőző májgyulladással, az ún. „piszkos kezek betegségével” szembesülünk. Az A típusú hepatitis lappangási ideje 14-35 nap. Először az általános tünetek jelennek meg: az étvágytalanság, hányinger, ízületi fájdalmak, majd elsárgul a szem, a vizelet pedig elsötétedik. A beteget el kell különíteni, 2-3 hetes kórházi ellátást igényel. Előfordulhat, hogy a betegség lefolyása súlyosabb lehet, a szövődmények kezelése hosszabb kórházi gondoskodást igényel. Bár a 90-es években kifejlesztették az A típusú májgyulladás ellenszerét, sehol a világon nem sorolták a kötelező védőoltások közé. Mi is csak akkor vetjük be a vakcinát, amikor járványról értesülünk. Sikeresnek mondható a néhány évvel ezelőtti, rimaszombati régióban történő védőoltás, hiszen míg előtte 100 ezer lakosra 200 fertőzés esett, ma, ugyancsak 100 ezer lakosra csupán 10 megbetegedés jut.

A globalizáció szintén kockázati tényező. Egyre többen utaznak, tanulnak, vagy nyaralnak olyan országokban, ahol mások a szokások, rosszabbak az egészségügyi feltételek. A betegség fertőzött étel, vagy ital fogyasztásával is terjed. Kockázatos a jégkocka, melyet fertőzött vízből készítettek. A Dél-Európa országaiba, tengermelléki üdülőibe utazóknak is tudatosítaniuk kellene, hogy a legmegbízhatóbb védelem a védőoltás, hiszen itt különösen nagy a fertőzésveszély. (-fi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?