Az amerikai félidős választás külső szemmel szinte értelmezhetetlen dolog. Hogy van az, hogy az alsóházban kétévente újraválasztják mind a 435 képviselőt és a szenátus egyharmadát?
Félidős választás
Amikor a négyéves demokratikus ciklusra panaszkodunk, hogy túl gyors és nem engedi meg a stratégiai előrelátást, akkor mit mondhatnak a folyamatos választási üzemmódban dolgozó amerikai képviselőház tagjai?
A kétkamarás rendszerük a szenátusban ellensúlyoz, ahol a mandátum hatéves, viszont nem egyszerre választják újra a teljes felsőházat, hanem kétévente az egyharmadát. Ez egyébként nem rossz megoldás arra, hogy ne hatévente adaptálódjon a rendszer az új társadalmi hullámokhoz és mozgalmakhoz, hanem kétévente azért kapjon az intézmény egy reality checket.
A „félidős” jelleg egy másik hivatal mandátumidejéből következik. Jelesül abból, hogy ez mindig az elnöki ciklus félidejénél történik, amely pedig négyéves. Tehát most Biden elnök első ciklusának felénél tartunk, amikor számára különösen kockázatos, hogy a maradék hivatali idejében lesz-e a Kongresszusban valahol demokrata többség. Nagyon nehéz úgy kormányozni, ha csak a Fehér Házban van az egyik párt embere, miközben a Capitoliumban (ahogy a Kongresszus helyét hívják) a másik párt lenne többségben.
Így a félidős választás tétje az elnöki ciklus második felének kormányozhatósága, hatékonysága. A rossz hír, hogy tipikusan itt az elnököt adó párt szokott hagyományosan gyengébben szerepelni. Ehhez képest az első eredmények szerint a demokraták most jobban tartották magukat, mint amit a közvélemény-kutatások sejtetni engedtek.
A másik, a mostani félidős ciklushoz kötődő nagy kérdés Donald Trump jövője. A republikánus párt nagyon megosztott abban, hogy Trumppal vágjon-e bele a 2024-es elnökválasztásba, vagy nélküle. Trump tábora hiperaktív, de egy bizonyos határon túl nem nagyon bővíthető – ezt szépen úgy mondják, hogy magas az elutasítottsága is, nem csak az adott körben való népszerűsége. A másik teszt, hogy az ő általa kiválasztott és támogatott republikánus helyi jelöltek hogy szerepelnek, és itt sem látszik gigantikus áttörés, inkább vegyes a kép.
Ezek fényében különösen izgalmas lesz a félidős választás politikai értékelése, hogy milyen következtetést vonnak le a Trump–DeSantis vetélkedésből, mivel a floridai kormányzó szép győzelmet aratott most. A másik oldalon a demokratákat is várja a fájdalmas döntés, hogy Bidennel vagy inkább mással vágnak-e bele 2024-be...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.