fajtanemesítés során – főleg a mesterséges termékenyítés (inszemináció) elterjedésével az idők folyamán a világ különböző részein egy-egy tenyészállatról és utódairól olyan sok hasznos információ gyűlt össze, hogy ezek feldolgozása és objektív értékelése nehézkessé vált.
Egyedi pároztatási terv
Mintegy harminc évvel ezelőtt fogalmazódott meg először az igény, hogy a tehenek pároztatási tervének elkészítéséhez segítségül hívják a számítógépet. Azóta a számítógépes tenyésztési programok óriási fejlődésen mentek keresztül, de a tenyésztői elvárások alapjában véve nem változtak: meghatározott tenyészcél elérésének érdekében a lehető legpontosabb és legtöbb információ felhasználásával minden tehénre és üszőre külön-külön, termelése, küllemi bírálata valamint származása alapján tenyészbikát választani a gazdasági lehetőségek figyelembevételével.
Kanadai szakemberek készítették el a ProMATE nevű tenyésztési programot. A ProMATE egy olyan program, melyet genetikusok, állattenyésztők, küllembírálók, matematikusok és programozók közösen fejlesztettek ki, és bármelyik holstein-tenyészetben sikerrel alkalmazható.
A ProMATE a világ legjobb holstein-bikái közül válogat az aktuális információk alapján. Nemzedékről nemzedékre előrevetíti a lehetséges előrehaladást a termelési és küllemi tulajdonságokban egyaránt. A rokontenyésztés mértéke a program segítségével befolyásolható. Megmutatja, hogy az adott állományban melyek a leginkább javítandó tulajdonságok, illetve melyek az erősségek. Az adatokat egyedi és állományszinten is értékeli. A program segítségével a párosítás akár a telepen a gazda jelenlétében az általa adott kritériumok figyelembevételével közvetlenül a küllemi bírálat után is elkészíthető. Igy kijelölhető, hogy mennyi és milyen tenyészértékű, illetve árfekvésű bikát párosítsunk. A program futtatása igény szerinti módosításokkal bármikor percek alatt megismételhető. Mindezek alapján elérhető, hogy a tenyészbikák kiválasztását szakmai szempontok határozzák meg, miközben a párosítást végző és spermaforgalmazással foglalkozó vállalat hitelessége nő.
A fentiekből kiderült, hogy a párosításhoz szükség van minden tehén egyedi termelési, származási és küllembírálati adataira. Szlovákiában a holstein fajta termelési adatait az ŠPÚ (Štátný plemenárský ústav – Állami Fajtatenyésztő Intézet), a küllemi értékelését viszont az ICAR (Nemzetközi Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Szervezet ) ajánlása alapján az 1-9 pontos lineáris skála használatával az SHA (Slovenská holsteinská asociácia - Szlovák Holstein Tenyésztői Egyesület), valamint az egyes spermaforgalmazó társaságok szakemberei végzik. Szlovákiában jelenleg 16 küllemi tulajdonságot bírálnak. Mivel egyszerre nem ajánlott minden küllemi hiányosságot kijavítani, célszerű a pontozásnál a 3-4 legjellemz#bb hibára fektetni a hangsúlyt. A bírált lineáris küllemi tulajdonságok bizonyítottan összefüggenek a termeléssel, a reprodukcióval és a várható hasznos élettartammal is, melyeket legfőképp a testkapacitás, az élesség, a farszélesség, a lábszerkezet, a körömszög, a tőgyfüggesztés (első, hátsó), valamint a bimbóhelyeződés értéke befolyásol.
A holstein nemesítő szakemberek véleménye szerint továbbra is nemzedékről nemzedékre növelni kell az állomány tejtermelését, hasznos élettartamát és ezáltal a tenyészet gazdaságosságát. Az EU csatlakozás küszöbén fontos tehát, hogy hatékony módszereket és eszközöket alkalmazzunk a versenyképesség megőrzése érdekében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.