A lábujjakon, sarkakon és a talp egyéb részein megjelenő bőrmegvastagodás és -keményedés sokaknak okoz kisebb-nagyobb problémát. Kezeletlenül hagyva akár komolyabb egészségügyi problémák forrása is lehet.
Veszélyt jelenthetnek a bőrkeményedések a talpon
Az egészséges lábfej három ponton érintkezik a talajjal, ha azonban a talp hosszanti vagy haránt boltozata megsüllyed, akkor a támaszkodás is megváltozik, aminek hatására bőrkeményedés, bütyök vagy adott esetben kalapácsujj alakulhat ki. A boltozatok süllyedésének oka lehet a talp izmainak gyengesége, a mozgáshiányos életmód, a túlsúly, illetve az is, ha nem a megfelelő lábbeliket viseljük, vagy sokat járunk mezítláb egyenes talajon.
A bőrkeményedés azért alakul ki, mert a bőr védekezni kezd a rá nehezedő nyomás ellen, és felgyorsulnak elszarusodási folyamatai. A sarkakon lévő keményedés általában a hosszanti boltozat, a talp felső részén, illetve a lábujjakon lévő keményedés pedig jellemzően a haránt boltozat süllyedése miatt jön létre. A kemény bőrrészek berepedezhetnek, ami egyrészt fájdalmas lehet, másrészt a repedéseken keresztül baktériumok kerülhetnek a szervezetbe, amelyek gyulladásokat és akár súlyos fertőzéseket is okozhatnak. Emellett a sérült bőrrészek miatt a lábgomba kialakulásának veszélye is nagymértékben megnövekedhet, különösen, ha strandra vagy uszodába megyünk.
Érdemes ortopéd szakorvost felkeresni, aki talpbetétet írhat fel, ami sokat segíthet a keményedések megelőzésében. Emellett havonta egyszer érdemes lehet pedikűrös, illetve gyógypedikűrös szolgáltatásait is igénybe venni.
● Először érdemes valamilyen bőrfertőtlenítő spray-vel befújni a talpakat, lábfejeket, majd utána 5-10 percen át langyos, kellemesen meleg, de semmiképpen sem forró vízben áztatni a lábakat, hogy felpuhítsuk a bőrt.
● Használhatunk valamilyen lábradírt vagy kémiai hámoldó szert, például tejsavat vagy glikolsavat tartalmazó készítményt, hogy eltávolítsuk az elhalt hámsejteket. A szemcsés lábradírral történő masszázs a keringést is élénkíti.
● A hámlasztás történhet habkővel, reszelővel is, ilyenkor fontos, hogy az eszközt fertőtlenítsük, és legyünk gyengédek. Soha ne álljunk neki szikével, ollóval, pengével vágni, kaparni a keményedést.
● Masszírozzuk át a talpat és a lábfejet valamilyen puhító krémmel, balzsammal.
(hp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.