Természetes epehajtók

Puffadás, jóllakottságérzés, fájdalmak: a májunk vagy az epehólyagunk rendetlenkedik. Mindenekelőtt forduljunk orvoshoz! Ám az enyhébb panaszok kezelésében mi is aktívan közreműködhetünk.

A máj rendellenes enzimértékei, vagy a magas koleszterinszint többek között az életvitelünk és táplálkozási szokásaink átállítását is szükségessé teszik. Hagyományos orvosi kezelés mellett, ha komolyabb szervi okok nincsenek, az emésztési zavarokon sokat segíthetnek a különféle teák és egyes természetes alapanyagú termékek, amelyek csökkentik a feszültséget és segítik a máj munkáját.

Első jelek

A máj testünk legnagyobb mirigyes szerve – méregtelenítő központként mintegy 500 különféle biokémiai folyamat felelőse. A májban termelődő epét az epehólyag fogja fel, és onnan kerül a pillanatnyi szükségletnek megfelelően a nyombélbe. A máj és az epe rendellenes működésének az első jelei legtöbbször a böfögés, a puffadás, a gyomorégés és a teltségérzés, de jelezheti azt az idegesség, az ingerültség és a fáradtság is.

Az articsókától a vermutig

A máj- és epebántalmak klasszikus gyógynövényei közé tartozik a máriatövis és az articsóka. Manapság általában kapszula formájában alkalmazzák őket.

A máriatövis esetében megállapították, hogy a legfontosabb hatóanyaga, a silymarin a hagyományos módon főzött teában nem oldódik ki megfelelő mennyiségben. Ez az értékes keserűanyag segíti a sérült májsejtek regenerálódását és növeli a káros anyagok iránti ellenálló-képességüket. Aktiválja az epeváladék termelését és ezáltal az emésztési bántalmakat is megszüntetheti. A klinikai orvoslás a máriatövis-kivonatot a máj alkohol, méreganyagok és gyógyszer okozta megterhelése, továbbá gyulladásos májbetegségek és májzsugor esetén alkalmazza.

Az articsóka csökkenti a magas koleszterin- és trigliceridértékeket, növeli az epekiválasztást, segíti a máj vérellátását, így az gyorsabban képes regenerálódni, ezenkívül görcsoldó hatása is van. Az egyes kúrák időtartama ne legyen négy hétnél rövidebb, bár a hatás lényegesen hamarabb is megmutatkozhat.

Máj- és epeteák

A kapszulák szedését kiegészíthetjük teák és zöldséglevelek fogyasztásával, valamint a helyes táplálkozással rengeteget tehetünk májunk és az epehólyag egészsége érdekében. Ha a máj-epe teákat nem akarjuk készen megvásárolni, összeállíthatjuk azokat igényeink és panaszaink súlyossága szerint magunk is. A puffadás ellen legjobb az édeskömény, a kamilla, a katáng és a borsmenta, mely utóbbinak görcsoldó hatása is van. Ezeket akut panaszok esetén tisztán is ihatjuk, kúrák alkalmával egyéb gyógyfüvekkel is összekeverhetőek. Vigyázat: a legtöbb, itt következő és jól bevált gyógynövény esetében előfordulhat túladagolás és néha ellenjavallt használatuk! A napi mennyiségek ennélfogva nem ritkán korlátozódnak egy csészére, szedésük előtt mindenképpen beszéljünk orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel!

Üröm vagy fehér üröm: étvágygerjesztő, enyhe hashajtó, görcsoldó és epehajtó.,

Borbolya vagy sóskaborbolya: a gyökérkéreg vérnyomás-szabályozó, epehajtó és májerősítő hatású. Encián vagy tárnics: gyomorgyengeség, renyhe emésztés és epepangás esetén jó.

Füstike: mindenekelőtt az epehólyagra hat, de használják székrekedés ellen is. Különösen hatásos kevés vérehulló fecskefűvel kombináltan. (Szedése előtt feltétlenül konzultálni kell az orvossal!)

Gyermekláncfű: a levél és a gyökérzet csökkenti az epeképződést, és vízhajtó hatása van.

Cickafark: étvágytalanság, gyomorgörcs ellen javasolt, továbbá epehólyag-gyulladás ellen is jó.

Szagos müge: nyugtató, görcsoldó.

Mit mikor használjunk?

Akinek epeköve van és érzi az epegörcs közeledtét, igyon ezerjófűteát, amely megállíthatja a rohamot. Epekő-megelőzésre és a máj védelmére az alábbi teakeverék ajánlható: 30 gramm darált máriatövis, 20 gramm gyermekláncfű-gyökér és -levél, 20 gramm csalánlevél, 10 gramm nyírfalevél keverékéből két púpozott teáskanállal teszünk egynegyed liter forró vízbe, majd tíz percig állni hagyjuk. Reggeli után vagy helyett, és este, lefekvés előtt kúraszerűen, legalább három hétig igyuk.

Máj- és epebántalmakra hatásos az articsóka, a feketeretek és a cékla leve.

A zab igen sok könnyen oldódó ballasztanyagot tartalmaz, ezért kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet és megköti a felesleges epesavakat a bélben. Naponta háromszor eszünk egy-egy kanál zabkorpát.

Az étlap összeállítása nagyon fontos. Epepanaszok esetén lehetőség szerint ne együnk zsíros vagy édes ételeket.

Kedvező emésztési zavaroknál a cékla, az articsóka, a retek, a fokhagyma, a hagyma, a málna és a szilva (ez utóbbit a puffadás veszélye miatt különös gonddal mossuk meg). Ám epebetegeknél a hagymás ételekkel nagyon óvatosnak kell lenni!

Hetente egy gyümölcs- vagy burgonyanap segíti az emésztőszervek kitakarítását és tehermentesíti a májat is. (Il)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?