Sokan nassolnak vacsora és lefekvés között, leggyakrabban fagylaltot, sütit, chipset, pattogatott kukoricát. A teli gyomorral vagy közvetlenül nehéz étkezést követő alvás nem tesz jót az egészségi állapotnak.
Rossz ötlet étkezés után azonnal elaludni
A mikor alszik, teste a pihenésre és a regenerálódásra koncentrál, nem az emésztésre. Közvetlenül lefekvés előtt vagy a késő esti evés megzavarhatja az emésztési folyamatot, ami kellemetlen érzéshez, gyomorpanaszokhoz és anyagcserezavarokhoz vezethet. Az uzsonna utáni szundikálás nem jelent nagy problémát, de a bőséges étkezés utáni elalvás számos tünethez vezethet, különösen azoknál, akiknél fennáll az elhízás vagy az alvási apnoe veszélye. Íme, néhány probléma, amellyel szembesülhet, ha közvetlenül lefekvés előtt eszik.
Emésztési zavarok és savas reflux: A fekvő helyzet lehetővé teszi, hogy a gyomorsav feljusson a nyelőcsőbe, ami hozzájárulhat az emésztési zavarokhoz vagy a savas refluxhoz, ami kellemetlen vagy égő érzés a torokban.
Alvászavarok: Ha gyomorégést tapasztal, az az alvás minőségét is befolyásolhatja. Ha közvetlenül lefekvés előtt nagyobb mennyiségű ételt fogyaszt, akkor az anyagcseréje is beindul, és az alvás során az optimálisnál magasabbra emelheti a testhőmérsékletet. Emiatt gyakran felébredhet, forgolódhat, kevésbé tudja magát kipihenni.
Súlygyarapodás: A túl sok kalória fogyasztása hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Ez növelheti más egészségi állapotok, mint például a szívbetegség, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint kockázatát.
Az, hogy mikor étkezünk utoljára, attól függ, milyenek az alvási szokásaink. A különböző ételek és italok eltérő mennyiségű időt vesznek igénybe, amíg a gyomorból a vékonybélbe jutnak, így ezt is érdemes bekalkulálni az esti rutinba. A tiszta folyadék – mint a víz és a gyümölcslé – jut át a leggyorsabban a gyomron. A szilárd ételek, különösen a magas zsírtartalmúak emészthetők a leglassabban, így ezeket érdemes kerülni este. Minél később fekszik le étkezés után, annál jobb. Hasznos lehet legalább fél órát várni a folyadékfogyasztás után, és legalább két-három órát a szilárd ételek elfogyasztása után. Ez a két-három órás várakozás elegendő időt biztosít az emésztőrendszernek ahhoz, hogy hatékonyan feldolgozza a vacsorát, így kevésbé valószínű, hogy savas refluxot vagy emésztési zavarokat tapasztal majd. Ha a munka vagy az időbeosztás olyan helyzetbe hozza, hogy a vacsora késő estére csúszik, és röviddel utána már aludni megy, tervezzen be könnyű és egyszerű étkezést. A kisebb adag, alacsony zsírtartalmú ételek a legjobbak, mivel kevésbé tágítják a gyomrot, és könnyebben emészthetők: például sovány fehérjéket (grillezett csirke, hal és pulyka), valamint zöldségeket, dióféléket, magvakat, teljes kiőrlésű gabonákat és hüvelyeseket. Próbálja kerülni a nehéz, fűszeres vagy magas zsírtartalmú ételeket, amelyek mindegyike hozzájárulhat a savas refluxhoz, az emésztési zavarokhoz és a kellemetlen puffadáshoz.
A vízivás is javíthatja az emésztést, de nem javasolt túlzásba vinni, mivel az éjszaka közepén mosdóhasználatra késztethet. Ha teheti, étkezés után legalább 30 percig végezzen könnyű fizikai tevékenységet, például a rövid séta segítheti az emésztést.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.