ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Gyomor
Ventrikulusz. E szervünk az emésztőcsatorna tömlőszerűen kiöblösödött, összehúzódásra képes része, mely a nyelőcső folytatása, a patkóbélbe nyílik és a rekeszizom alatt helyezkedik el.

Gyomor

Ventrikulusz. E szervünk az emésztőcsatorna tömlőszerűen kiöblösödött, összehúzódásra képes része, mely a nyelőcső folytatása, a patkóbélbe nyílik és a rekeszizom alatt helyezkedik el. A gyomrot két záróizom (szfinkter) határolja, felül a gyomorszáj (kardia), alul a kimenetnél a gyomorkapu (pylorus) magasságában. A záróizmok az emésztés ideje alatt zárva vannak és így a táplálékot bent tartják a gyomor belsejében, ahol az erősen savas vegyhatású gyomornedv kisebb alkotórészeire bontja.

Gyomorégés

Étkezések után vagy éhgyomorra keletkező égető érzés, mely végighúzódik a nyelőcső teljes hosszán és a gyomorból történő savas visszafolyás miatt felböfögések kísérhetik (gasztroözofageális reflux). Leggyakrabban fokozott gyomornedv-termelődés vagy savtúltengés okozza, de savhiányos állapotban is előfordul.

Gyomoridegesség

A gyomor vegetatív idegrendszer irányítása alatt működik. Feszült, ideges embereknél és olyan lelkiállapotban, amikor az idegrendszer izgalmi állapotba kerül, kóros ingerek érkezhetnek a vegetatív idegrendszer felől a gyomorhoz. Mindez a gyomor- és bélrendszer fokozott mozgását, a gyomor izomzatának fájdalmas, görcsös összehúzódásait, hányást, gyomorégést stb. okoz. Fekély kialakulásához vezethet.

Gyomorkapu

Pylorus. Összekötő nyílás a gyomor és a patkóbél között. A gyomorkapu záróizma (szfinkter pylori) az emésztés folyamatának ritmusa szerint nyílik és csukódik. Azok a gyógyszerek, melyek a gyomorkapu záróizmának ellazítását segítik elő, egyúttal hányáscsillapítóként is hatnak.

Gyomormosás

A gyomortartalom gyors és teljes kiürítésére szolgáló módszer. A gyomormosást egy szonda segítségével végzik, először a gyomorcsövet bocsátják le, majd langyos vizet juttatnak a gyomorba, amit rögtön ki is ürítenek. A műveletet mindaddig ismétlik, míg az ürülő gyomortartalom tiszta nem lesz. Gyomormosásra általában bizonyos mérgezések (pl. alkohol, gyógyszer stb.) esetén, hogy a lenyelt méreganyagot eltávolítsák és megakadályozzák további felszívódását, de így távolítják el a kórosan felhalmozódott gyomortartalmat is (pl. gyomorkapu-szűkület esetén).

Glukóz-tolerancia teszt

Ez a vizsgálat azt méri, hogy miként reagál az ember szervezete meghatározott mennyiségű glukóz (6 szénatomból álló cukor) fogyasztása után. A vizsgálat segítségével felderíthetővé válnak a cukoranyagcsere zavarai, különösen a cukorbetegség. A glukóz-tolerancia tesztet manapság már csak ritkán végzik, helyette éhgyomorra végzett és étkezés utáni (posztprandiális) vércukormérés történik.

Glutén enteropátia

A vékonybél örökletes betegsége. Gyermek-és felnőttkorban egyaránt előfordul. Jellemzője, hogy a betegek szervezete képtelen feldolgozni a gabonafélékben lévő glutén képzésében résztvevő gliadin nevű fehérjét. Elsősorban felszívódási zavarokat, fogyást és alultápláltságot okoz. A gluténmentes diéta hatására a tünetek rövid idő alatt elmúlnak. Lásd: Cöliákia

Gócfertőzés

Bizonyos esetekben előfordul, hogy a gennyképződéssel járó gyulladások nem gyógyulnak meg teljesen, hanem a szervezetben visszamaradt gennygyülem betokozódik, gennyes góc jön létre. Ha a betokozódás nem tökéletes, a kórokozó fehérjenemű anyagai a vérkeringésbe jutva a szervezet túlérzékenységét hozzák létre. A gócok leggyakrabban a foggyökereknél, a manduláknál vagy féregnyúlvány-gyulladás után jönnek létre, illetve a szervezetben bárhol, ahol gennyes folyamat játszódik le. A gennyes gócok miatt reumás betegségek, és más kóros elváltozások jöhetnek létre az agyban, a szívben, az izomzatban, az ízületekben, a bőrben stb.

Gócos tüdőgyulladás

Ezt a betegséget a tüdő hajszálhörgőinek kiterjedt és idült bakteriális vagy allergiás eredetű gyulladása okozza. A gyulladás megakadályozza a levegő eljutását a léghólyagocskákba (alveolusok).

Gócpróba

Egy ízületi, bőr, szem vagy szívbetegség stb. gócos eredetének (pl. ha a fogakkal vagy a mandulákkal kapcsolatos) kimutatására szolgáló eljárás. Például a megfelelő antigén bőrbe való befecskendezése után a gócos fog érzékennyé válhat.

Golyva

Struma. A pajzsmirigy térfogatának kóros megnövekedése, mely a mirigy egy részét vagy teljes állományát is érintheti. A golyva okozhat kóros hormontermelődést, de az is előfordul, hogy növekedését nem kíséri hormonális rendellenesség. Az orvosok kétféle göböt különböztetnek meg, az úgynevezett hideg és meleg göböt, előbbi nem termel hormont, míg az utóbbi igen. A pajzsmirigy megnagyobbodása az egész világon előfordulhat, de vannak olyan területek, ahol akár a település egész lakosságán megfigyelhető. Golyvás területek leginkább a magas hegyvidékeken találhatók, de attól függetlenül is előfordulnak. A kialakulás halmozott előfordulásában a jód hiányának szerepe kiemelkedő, a hegyvidékeken például a talaj jódban szegény, így az ivóvíz és a növényzet is kevés jódot tartalmaz. Lásd:

Basedow-kór, Pajzsmirigy

Gombamérgezés

A mérges gomba fogyasztása után beálló tünetek. A tünetek nagyon különbözőek, a lappangási idő néhány perctől 24 óráig terjed. A gombamérgezések különböző típusai különböztethetők meg. A gyomor-és bélrendszeri tünetek (hányinger, hányás, hasmenés) esetén a gyógyulás viszonylag gyors. Ha központi idegrendszeri tünetek (izgatottság, hallucinációk, tág pupilla, eszméletvesztés) észlelünk, a halálozási arány elenyésző. Súlyosabb a vér alakos elemeit károsító forma, mely kezdetben gyomorpanaszokat, később sárgaságot, vérvizelést okoz. A heves béltünetekkel, koleraszerű hasmenéssel, sárgasággal, májsorvadással járó forma a legveszélyesebb, a halálozás lehetőse az ilyen eseteknél nagy. A gombamérgezéses esetek viszonylag nagy számától függetlenül a mérgező gombák száma csekély. Magyarországon kb. 30-35 faj él és ezekből csupán 5-6 az igazán veszedelmes. A halálos kimenetelű esetek 90%-át a gyilkos galóca okozza.

Gombás agyhártyagyulladás

Az agyhártyák akár egy hónapnál is továbbtartó krónikus gyulladását okozó leggyakoribb kórokozó a Cryptococcus gomba. Gomba okozta agyhártyagyulladás általában akkor alakul ki, ha az immunrendszer legyengült AIDS, daganat vagy mássúlyos betegség, daganatellenes gyógyszerek vagy hosszantartó kortikoszteroid kezelés miatt. A betegséget intravénás gombaellenes szerekkel kezelik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?