Vannak helyzetek, amikor idegen emberek segítségére szorulunk, amikor vérre van szükségünk. Az emberek millióinak élete függ a véradóktól. A zökkenőmentes nyári vérellátás biztosítása érdekében a Szlovák Vöröskereszt az Országos Transzfúziós Szolgálattal együttműködve ismét véradókat toboroz.
Nyáron a legfontosabb az önkéntes véradás
Az orvosok és ápolók naponta életeket mentenek meg. Munkájuk eredményessége azonban sokszor attól függ, hogy van-e elegendő vér. Az önkéntes véradók ezért pótolhatatlanok.
„A véradás a szolidaritás megtestesítője. Csatlakozz és ments életet!” Ez az idei kampány mottója, ami az önkéntes véradás fontosságára hívja fel a figyelmet. A cél az, hogy mindenki, akinek valami miatt vérre van szüksége, időben megkapja. A nyár minden évben a legkritikusabb időszak, ezért a Országos Transzfúziós Szolgálat arra törekszik, hogy az embereket véradásra ösztönözze, és felhívja a figyelmet az életet mentő tett fontosságára.
„A pandémia nem tette lehetővé, hogy személyesen találkozzunk az önkéntes véradókkal. Mindig megtiszteltetés számunkra, ha pozitív gondolkodású emberek társaságában lehetünk, és személyesen megköszönhetjük nekik önzetlen segítségüket és szolidaritásukat. Az elmúlt évben – távúton – körülbelül 10 ezer véradót tüntettünk ki Jánský- és Kňazovický-éremmel. Reméljük, hogy hamarosan személyesen is találkozhatunk velük” – reménykedik Zuzana Rosiarová Kesegová, a Szlovák Vöröskereszt főtitkára.
Vért lehet adni a kórházak hematológiai-transz-fuziológiai osztályain vagy az Országos Transzfúziós Ügyelet munkahelyein Pozsony-Kramáren, Pozsony-Ružinovban, Besztercebányán, Kassán, Nyitrán, Turócszentmártonban, Érsekújvárban, Poprádon, Eperjesen, Trencsénben, Nagyszombatban és Zsolnán. Legjobb, ha az érdeklődők pontos időpontot kérnek a www.ntssr.sk honlapon található telefonszámokon.
A véradó központokban még mindig érvényesek a járványügyi intézkedések.
Ki adhat vért?
A legalább 50 kg-t elérő, 18 és 65 év közöttiek adhatnak vért. Kivételt a rendszeres véradók képeznek, ők 65 éves korukig lehetnek véradók. Két véradás között legalább 56 napnak kell eltelnie. Fontos, hogy véradás előtt és után a donor elegendő folyadékot igyon, s a véradás napján nem tanácsos sportolni. Menstruáció alatt nem szabad vért adni, illetve előtte és utána is érdemes várni 1-2 napot. A terhes vagy szoptató nő is csak fél évvel a szoptatás befejezése után adhat vért. Tetováltatás vagy testékszer behelyezése után minimum fél évet várni kell a véradással. Férfiak minden harmadik, a nők minden negyedik hónapban adhatnak vért. Ez alatt az idő alatt a szervezet teljesen pótolni tudja a vörösvérsejteket és a vastartalékot. A véradásra jelentkező ember nem lehet HIV-pozitív és nem szenvedhet fertőző májgyulladásban, nem lehet súlyos és krónikus betegsége. Egy alkalommal 450 milliliter vért vesznek le, amelyből háromféle készítményt állítanak elő.
Kérdések és válaszok
- Lehet-e enni, alkoholmentes folyadékot inni?
Véradás előtt lehet enni, sőt kell, de lehetőleg ne zsíros, nehéz ételt. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot igyon a donor. Ha ezt nem tette meg, akkor célszerű a véradás előtt a véradóknak kikészített folyadékból hozzávetőleg fél litert elfogyasztani. Ha nem evett, akkor néhány darab kekszet is célszerű enni.
- Előtte mindig van orvosi vizsgálat?
Igen. A véradásra való alkalmasságot orvos dönti el, a leendő véradó részletes kikérdezése – korábbi és jelenlegi betegségeiről, egészségi állapotáról –, és fizikális vizsgálata után. Az orvosi vizsgálás vérnyomásmérésből, a szív, a tüdő meghallgatásából, a nyaki nyirokcsomók tapintásából, a látható nyálkahártyák megtekintéséből áll.
- Milyen laboratóriumi vizsgálatokat kell elvégezni?
A vér hemoglobin (vérfesték) koncentrációjának mérését, és első véradóknál az előzetes vércsoport meghatározását. Ha a vizsgálat során eltérést találnak, akkor időlegesen vagy véglegesen kizárják a donort a véradásból.
- Mit mérlegel az orvos?
Fontos szempont, hogy a véradással ne ártsunk a véradónak, de a vérkészítményt kapó beteg maximális biztonságáról laboratóriumi vizsgálatok (hepatitis A, hepatitis B, hepatitis C, szifilisz, HIV-tesztek végzése) segítségével gondoskodjunk.
- Kell-e várni és pótolni a folyadékot véradás után?
Igen, célszerű 5-10 percet pihenni, ülni. Még a vérvétel helyszínén 0,5 liter folyadékot ajánlott elfogyasztani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.