Nyári esték – rovarirtókkal

A nyár kellemetlenségei közé tartozik a veszély, hogy megcsíp egy rovar. Ha tudjuk, hogy ilyenkor mit kell tennünk, a fájdalmat hamar enyhíthetjük.

A rovarok csíphetnek önvédelemből és táplálkozási céllal. Amikor a csípés önvédelemből történik, mérgüket beleeresztik áldozatukba. Ha viszont táplálkozási céllal teszik, akkor nem bocsátanak ki méreganyagot, viszont fertőző betegségeket terjeszthetnek. A legtöbb, Európában honos rovar nem okoz komolyabb betegséget, kivéve az élősködő kullancsot. Ha azonban a trópusokra utazunk, akkor számolnunk kell a szúnyogok által terjesztett maláriával, illetve a sárgalázzal.

Sokan irtóznak, félnek a rovaroktól, pedig csak kis hányaduk képes valóban megcsípni az embert. A darázs, a méh, a lódarázs csípéskor mérget fecskendez a szervezetünkbe, s ezzel körülbelül két napig tartó helyi fájdalmat okoz. A fájdalmat legtöbbször bőrpír és duzzanat kíséri. A rovarcsípés legtöbbjénél elég, ha ismerjük a megfelelő elsősegély-nyújtási teendőket.

Meleg, nyári napon, erdei, mezei kiránduláskor ne rakjuk ki az édes és ragadós ételeket. Ezek valósággal vonzzák a rovarokat, s megnő a csípésveszély.

Segíts magadon!

Meleg időben, kánikulában

ha vidékre utazik vagy nyaralni készül, vigyen magával elsősegélycsomagot,

kiránduláskor mielőtt a földre telepszik, figyelmesen nézzen körül, és mindig terítsen le takarót,

ha szabadban társaságban tölti az estét, égessen füstölőt,

szereljen az ablakra szúnyoghálót, az élelmiszereket takarja le, ügyeljen konyhája, kamrája tisztaságára.

Sokan úgy vélik, hogy a szúnyogok csak a bizonyos vércsoportú embereket csípik meg. Abban, hogy kit mennyire szeretnek, a test illata nagy szerepet játszik. Fenntartással kell fogadni azonban azt a véleményt, hogy a szúnyogok soha nem csípnek céltalanul, hanem mindig a legérzékenyebb pontot választják ki.

Amerikai tudósok azt állítják, hogy a szúnyogok céltudatosan választják ki áldozataikat. A kutatások szerint azokra az emberekre tapadnak, akiknek magas az E-vitamin- és koleszterinszintjük, mert számukra ezek az anyagok létfontosságúak. Míg a magasabb E-vitamin-szint nem árt az embernek, hanem hatékonyabb védelmet nyújt a szabad gyökök ellen, a magas koleszterinszint figyelmezető jel lehet. Az amerikai tudósok rámutatnak: ha valakit nagyon üldöznek a szúnyogok, azt jelezheti, hogy koleszterinszintje valószínűleg nincs rendben. Állítólag ekkor még elejét lehet venni a bajnak, s gyógyszerrel vagy életmód-változtatással enyhíteni lehet a kellemetlen következményeket.

Szerencsére a kellemetlen támadásokat hatékony szerekkel ki lehet védeni. Olaj, emulzió, tej, spray, gél vagy alkoholos oldat formájában készülnek. Típusától függően bőrre vagy ruhára alkalmazzuk.

Figyelem

Ha ön, netán gyermeke allergiás, utazáskor, nyaraláskor mindig vigye magával az orvosa által felírt gyógyszert.

EGY KÉRDÉS-EGY VÁLASZ

Igaz-e, hogy az ecet enyhíti a darázscsípés utáni fájdalmat?

Igaz. A darázsmérgek lúgos hatásúak, tehát a savas ecet semlegesíti azokat. A semlegesítés következtében enyhül a fájdalom, csillapul a darázscsípés okozta bőrpír. A méhcsípés ezzel szemben savas kémhatású mérget tartalmaz, ezért ezt szódabikarbónával kell kezelni, ami lúgos hatású. Ha nincs más, alkalmazzunk hideg borogatást vagy gyulladásgátló krémet a csípés helyére.

A SZAKEMBERÉ A SZÓ

Segít a propoliszos tinktúra

Most, amikor többet tartózkodunk a szabadban, a strandon, a füves-virágos réten, gyakran megesik, hogy szúnyog, méh vagy darázs csíp meg. Előfordul, hogy a csípés helye fáj, csíp és bevörösödik. A legfontosabb, hogy eltávolítsuk a rovar fullánkját, majd vattára csepegtetett propoliszos tinktúrát tegyünk rá. Ez azonnal fertőtleníti a szúrás helyét és néhány másodperc múlva megszünteti a fájdalmat. A propolisznak ugyanis nyolcszor erősebb a helyi érzéstelenítő hatása, mint annak az injekciónak, amit a fogorvos ad foghúzás előtt. Ha így fertőtlenítünk, a seb nem fertőződik el, nem történik vérmérgezés, mert a propolisznak erős baktérium-, vírus- és gombaölő hatása van. Alkalmas kullancscsípés kezelésére is. Ebben az esetben azonban feltétlenül idejében kell észrevenni, addig, amíg a kullancs nem fúrta be magát a bőrbe.

Ne úgy távolítsuk el, hogy lecsípjük a testét, mert így a feje bennmarad és vírusos fertőzést okozhat! Vagy azonnal vigyük a sebészhez a sérültet, vagy ha elég ügyesek vagyunk, fektessük vízszintes helyzetbe a beteget és olajat vagy glicerint csepegtessünk a kullancsra! Megfullad és elengedi a bőrt. A kullancs eltávolítása után is segíthet a propoliszos tinktúra, mert ez azonnal elpusztítja az esetleges vírusokat, s nem tudnak a szervezetbe jutni.

Ha a természetben vagyunk és nincs nálunk propoliszos tinktúra, testünket sprayezzük be rovarirtóval, hogy a kullancsnak ne legyen lehetősége bejutni a ruhába!

Ha egyéb rovar csíp meg, és nincs a kéznél propoliszos készítmény, a természet segít. Biztos találunk a füves helyen útifüvet, vagy pásztortáskafüvet. Gyorsan húzzuk ki a fullánkot, és az említett gyógynövény leveléből facsarjuk ki a nedvet, s átmenetileg ezzel fertőtlenítsük a sebet! Természetesen a növényt mossuk meg és csak azután használjuk fel! A csípés helyére is rögzíthetjük a zúzott leveleket. Érezni fogjuk a lüktetést, amellyel a seb jelzi, hogy gyógyul.

Amit a rovarirtóról tudni kell

Ne használjuk ruha alá, hanem csak fedetlen bőrre vagy közvetlenül a ruhára.

Soha ne alkalmazzuk érzékeny bőrre, nyílt sebre vagy zúzódásra.

Ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön a szembe vagy a nyálkahártyára. Ha az arcot kenjük be vele, a szemhez 3 cm-nél közelebb ne kerüljön.

Ha sprayt használunk, arcra soha nem fújjuk. Mindig először a kézre, majd az arcra kenjük.

A rovarirtó gyerek kezébe nem való. A gyermeket mindig felnőtt kenje be.

Sprayt ne használjunk zárt helyiségben.

Ezek a készítmények ne kerüljenek kapcsolatba étellel. Ha mégis megtörténik, az ételt ne fogyasszuk el.

Mindig csak az ajánlott mennyiséget használjuk. A nagyobb mennyiség károsíthatja a bőrt vagy a ruházatot.

Ha elmúlik a veszély, a szert mossuk le, és szárítsuk meg a bőrt.

Ha használata után valamilyen reakció lép fel, azonnal mossuk le a bőrt és forduljunk orvoshoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?