A HIV-fertőzés néhány év alatt világméretű járvánnyá fejlődött. 40 millió ember hordozza a halálos vírust, s Afrika után India vette át a vezetést a fertőzöttek számát tekintve.
Negyvenmillió vírushordozó...
December elseje az AIDS elleni harc napja. Ilyentájt többet beszélünk magáról a betegségről, a megelőzésről, a kezelésről, a túlélés esélyeiről… Elöljáróban feltétlenül meg kell jegyezni, hogy csak a vérteszt segítségével lehet kideríteni, tényleg fertőzött-e valaki avagy nem.
Csalóka nyugalom
A fertőzöttek általában éveken keresztül észre sem veszik, hogy mi történt velük (egy, az első hetekben fellépő, influenzaszerű megbetegedés kivételével), pedig igencsak megtévesztő ez az állapot. Az átlagosan 10-12 évig tartó tünetmentes időszak alatt másokat már fertőzhet a HIV-pozitív ember.
Ha valakiről kiderül, hogy fertőzött, az érintett legtöbbször mindent elkövet, hogy a betegséget ne terjessze tovább. Aki HIV-pozitívként idejében szakszerű orvosi kezelésben részesül, tovább és jobb életminőségben élhet, mint az, aki megvárja, míg bekövetkezzen a végső stádium, az AIDS.
A HIV-pozitív személyek esetében a más betegségekkel való fertőződés is hozzájárul a vírusok számának növekedéséhez, és ezáltal az immunrendszer további gyengítéséhez. Az önmagában ártalmatlan betegség, mint pl. az övsömör, nagyon súlyos kimenetelű lehet ilyen betegeknél. Az orvosnak feltétlenül tudnia kell, hogy betege HIV-pozitív-e vagy sem. Csak így tudja ugyanis a hatékony terápiát megkezdeni. A HIV-fertőzöttek körében leggyakrabban előforduló tüdőgyulladás-fajtánál egész más gyógyszereket kell alkalmazni, mint a „szokványos” tüdőgyulladás esetében. Amikor ezt a fajta betegséget úgy kezelték, mint a sima tüdőgyulladást, a betegeknek majdnem a fele meghalt; időközben a korán felállított diagnózis és a megfelelő kezelés mellett ez az arány 5% alatt van.
Szintén gyakran jelentkezik AIDS-betegeknél a szem speciális vírusbetegsége, amely ha a HIV-pozitív állapot ismert, időben diagnosztizálható és kezelhető, s így megakadályozható, hogy a páciens megvakuljon.
Ne vesztegessük az időt!
Ha halogatjuk az AIDS-teszt elvégeztetésére vonatkozó döntést, akkor esetleg értékes időt veszíthetünk, melyet a kezelésre lehetne fordítani. Más ok is szól a teszt mellett: bizonyos oltásoknál, pl. távolabbi utazások előtt, az orvos a HIV-pozitív állapot ismeretében máshogy jár el, nehogy további károsodást okozzon a betegnek.
Orvosi tanácsok
Fertőzöttség esetén csak akkor tudjuk a szükséges lépéseket megtenni, ha tisztában vagyunk állapotunkkal. Kevesen tudják például, hogy a lakásban tartott madarak ürüléke HIV-fertőzöttek esetében gombás megbetegedést idéz elő. Hasonló kockázatot rejt a macskaalom, vagy a virágcserepekben lévő föld. Az alkohol, a cigaretta és a drog a HIV-pozitív személyeket fokozottan károsítja, mert gyengítik az immunrendszert. A nyers hús és más, szalmonellaveszélyt hordozó ételek fokozottan kerülendők, s ugyanez vonatkozik a nyers halra, az osztrigára és a tenger gyümölcseire. A majonéz, valamint az állott szószok veszélyessé válhatnak; ezzel szemben az egészséges, kalória- és vitamindús táplálkozás ajánlatos. A betegséghordozókkal való érintkezés, legyen az gyermekbetegség vagy tuberkulózis, könnyen veszélyessé válhat. Ha olyan országokba utazunk, ahol rosszak a higiéniás körülmények, ez fokozott fertőzésveszélyt jelent. És amit szintén sokan nem tudnak: az erőteljes fizikai tevékenység, a stressz, a túlzásba vitt napfürdőzés vagy szoláriumozás is hatással lehet az immunrendszerre, és ezáltal gyorsíthatja az AIDS kitörését.
Az elmondottak egyértelműen a teszt elvégeztetése mellett szólnak. Van azonban még egy további ok is: az orvostudomány néhány éve többféle vírusgátló szert fejlesztett ki, amelyek az AIDS kitörését késleltethetik. Ám ezt csak akkor lehet alkalmazni, ha az orvos tudja, páciense HIV-pozitív.
(Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy jövő heti számunkban az AIDS és a szerelem kapcsolatát fogjuk megvilágítani, s arra is választ kapnak, hová kell fordulni, ha valaki AIDS-tesztet szeretne végeztetni.) (i-t-n-k)
Mi az AIDS?
Az AIDS mozaikszó, jelentése szerzett immunhiányos szindróma, az immunrendszernek a humán immundeficientia vírus (HIV) okozta halálos, fertőző betegsége. A legtöbb esetben a HIV vírus lassú folyamatban támadja meg és rombolja le a szervezet betegségekkel szembeni védekezéséért felelős immunrendszerét. A megfertőzött személy ily módon sebezhetővé válik különböző rosszindulatú és fertőző betegségekkel szemben, melyek akár a halálát is okozhatják. Az AIDS a HIV-fertőzés azon utolsó szakaszának tekintendő, amikor a fent említett betegségek kialakulnak.
Mikor érdemes elvégeztetni a tesztet?
Ha korábban kockázatos életvitelt folytattunk (pl. drogfüggők voltunk, gyakran váltogattuk a partnerünket),
ha új szerelmi kapcsolatot kezdtünk,
ha gyermekvállalást fontolgatunk,
a terhesség kezdetén,
élő oltóanyaggal történő oltások előtt,
ha 1985 ősze előtt vérátömlesztést kaptunk,
ha súlyos műtét előtt állunk.
A tesztet az esetleges fertőződés időpontjától számított 2-6 héten belül szabad legkorábban elvégeztetni, s ha az eredmény negatív, 3 hónap múlva meg kell ismételni. Aki már tudja, hogy HIV-fertőzött, annak nem érdemes még egyszer elvégeztetnie a tesztet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.