Nyakfájást sok minden okozhat: a rossz tartás, az ismétlődő mozdulatok munka közben, a nehéz válltáska, a sokáig tartó autóvezetés, vagy a nyaki gerinc „ostorcsapás”-sérülése. Pszichés vagy szociális okok is hozzájárulhatnak a panaszok kialakulásához, de szerencsére tehetünk is ellenük.
Mit tehetünk nyakfájás ellen?
Helyes testtartás autóvezetés közben
Állítsuk be megfelelően a fejtámlát, minél közelebb a fejtetőhöz, ne alacsonyabbra, mint a fejtetőtől mért 7 cm.
Testtartás általában
Álljunk a falhoz laza tartásban, ha a hátunkat a falhoz érintjük, a fejünknek, vállunknak és a fenekünknek is hozzá kell érnie a falhoz. Járjunk emelt fővel, a szó fizikai értelmében is, mintha egy képzeletbeli súlyt tolnánk felfelé.
Állítsuk be a számítógépet
Fontos, hogy a képernyő közepe valamivel (10-20 fokkal) a szemmagasság alatt legyen. Ha előre kell hajolni, hogy lássuk, hozzuk közelebb a képernyőt, nagyítsuk a betűtípust vagy írassunk fel új szemüveget. Munka közben tornáztassuk a nyakunkat váltott oldalirányba fordítással.
Alvásnál
Inkább az oldalunkon aludjunk, ne háton vagy hason. Ügyeljünk arra, hogy a párna megfelelő méretű legyen, ha túl vastag vagy túl vékony, nyakfájás lehet a vége. Semmiképpen se aludjunk nagyon magas párnán.
Kerékpározásnál
Igyekezzünk nem igénybe venni a nyakunkat, az ülést és a kormányt a testmagasságunkhoz állítsuk be. Inkább egyenes derékkal kerékpározzunk, a versenykerékpár jobban igénybe veszi a nyakat.
Ne cipeljünk
Csak azt vigyük magunkkal válltáskában vagy hátizsákban, amit feltétlenül szükséges. Legyen a válltáska szíja széles és párnázott.
Telefonálás közben
Kerüljük azt, hogy csak a vállunkkal szorítjuk a fülünkhöz telefont, különösen ne a mobilt.
Fájdalomcsillapítás
Próbáljuk ki a vény nélkül kapható gyógyszereket, és attól függően, mi esik jól, hűtsük vagy melegítsük a fájó nyakat. Segíthet az enyhe masszázs is. Ha a fájdalom néhány napon belül nem csökken, vagy nem múlik, keressünk fel szakembert.
Az ostorcsapás-sérülés
Általában akkor keletkezik hátsó ütközésnél, amikor a test előrelendül, majd visszarándul, és a gerinc ostorként működik. Az első tünet általában a nyakfájás és nyakmerevség, de ezt kísérheti fejfájás, szédülés és más tünetek is. Kezelése hasonló a többi nyakfájásnál leírtakhoz: fájdalomcsillapító és borogatás. Segíthet a masszázs és esetleg a szteroidinjekció is.
(informed)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.