MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Enyhíthető-e a szájszárazság?
Jelige: Édesanya. „83 éves édesanyám szájszárazságban szenved, és szeretném tudni, hogy van-e erre gyógyszer. Természetesen az orvosok és a gyógyszerészek is segítettek. Sajnos, ehhez a kellemetlenséghez most még a faggyúmirigyek kiszáradása is hozzájött.

Enyhíthető-e a szájszárazság?

Jelige: Édesanya. „83 éves édesanyám szájszárazságban szenved, és szeretném tudni, hogy van-e erre gyógyszer. Természetesen az orvosok és a gyógyszerészek is segítettek. Sajnos, ehhez a kellemetlenséghez most még a faggyúmirigyek kiszáradása is hozzájött. Azt is el kell mondanom, az utóbbi időben nagyon ritkán van széklete. További panasza, hogy úgy érzi, mintha homok ment volna a szemébe. Ez talán összefügg a szájszárazsággal, amit a szakirodalom Sjörgen-szindrómának nevezi. Szeretnék önöktől tanácsot kérni, hogy gyógyítható-e ez a betegség, s ha igen, az általunk használt cseppeken kívül milyen gyógyszert kellene az anyukámnak szednie. Vagy most már élete végéig ezzel a kellemetlen betegséggel kell együtt élnie? Esetleg örökölhető-e a Sjörgen-szindróma?”

Kedves olvasónk, a szájszárazság egyik oka a gyógyszer. Pl. a görcsoldó gyógyszerek mind szájszárazságot okoznak, némelyik vérnyomáscsökkentő szintén. A másik oka az öregedés. A vegetatív idegrendszernek két része van, szimpatikus és paraszimpatikus. A paraszimpatikus vegetatív idegrendszer inerválja (ellátja) többek közt a nyálképződést is. Ha öregszünk, csökken a paraszimpatikus rendszer aktivitása is és ezt még fokozza az a tény is, amint írja, hogy az utóbbi időben ritkán van széklete, s ha van, nagy fájdalmakkal. Ez arról tanúskodik, hogy rossz az emésztése. Ha a bélsár több napig a vastagbélben van, akkor ott minden rothad, amit az ellenünk dolgozó baktériumok és penészgombák okoznak. Ezek viszont káros anyagokat is termelnek, amelyek mindenhová eljutnak, azaz mérgezik a szervezetet. A lerakódások szintén fokozzák a szájszárazságot.

A betegség oka tehát kissé bonyolultabb, akárcsak a gyógyítás, de nincs ok az aggodalomra. Rendbe kell tenni az emésztést, ki kell tisztítani a szervezetet, biztosítani kell azt, hogy minden nap legyen székletürítés, és máris jobb lesz a helyzet. S még valamit: a testi tisztulással párhuzamosan lelki segítségre is szüksége van, hogy higgyen a gyó-gyulásban.

Várjon a kivizsgálásig

„Szülés után a kisfiamnak megvizsgálták a hallását. A teszt során nem volt minden rendben, így egy hónap múlva újra kellett vinnem ellenőrzésre. Mit jelent ez, netán azt, hogy a fiam nem fog hallani?”

Ha még nem volt másodszor ellenőrzésen, nem tudok véleményt mondani. Az európai statisztikák azt mutatják, hogy ezer újszülött közül egy halláskárosodással jön a világra. Természetesen a veszélyeztetett újszülötteket még jobban kell figyelni. Az újszülöttek hallásának mérését 2006 májusában tették kötelezővé, mégpedig három nappal a szülés után, s ha „rosszak az eredmények”, egy hónap elteltével meg kell ismételni. Addig is legyen nyugodt, mert „rossz” értékeket okozhat a fülzsír, a magzatvíz maradványa vagy a gyermek nyugtalansága. A vizsgálatot otoakusztikai vizsgálatnak nevezik. Mi is ez valójában? Bebizonyosodott, hogy a belső fül szőrsejtjei, vagyis a hallás receptorsejtjei hangot adnak ki, és ezt a műszer rögzíti. Ez csak akkor lehetséges, ha a hallójárat, a dobhártya, a középfül és a belső fül rendben van. Alvó, nyugodt gyermeken legjobb végezni. Normális esetben a kivizsgálás néhány percig tart, a fülbe gumiszondát helyeznek és a műszer automatikusan méri az adatokat. Ha valami nincs rendben, a babát további tesztekre küldik. Ha ez a vizsgálat is pozitív, akkor már korai gyermekkorban meg lehet kezdeni a hallás rehabilitációját, esetleg a gyermek bekerülhet a hallási inplantátumok programjába. Ez az egész folyamat lehetővé teszi az esetleges halláskárosodás kiszűrését, és idejében történő korrekcióját. Ez azért fontos, hogy a halláskárosult gyermek minél jobban, zökkenők nélkül be tudjon illeszkedni a társadalomba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?