Szlovákiában közel 400 000 cukorbeteget tartanak nyilván, közülük 100-150 000 nem is tud betegségéről. Ez azt jelenti, hogy a megengedettnél magasabb a cukorszintje, de az még nem kóros. 90 százalékuk második típusú cukorbetegségben szenved. Ha nincs megfelelően kezelve ez a betegség, jelentősen lerövidítheti a beteg életét. A diabetes a szív- és érrendszeri betegségek, a vakság, a veseelégtelenség és a végtagcsonkítás fő oka.
Mindennél fontosabb a megelőzés
A szakemberek szüntelenül felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára. Világszerte 463 millió cukorbeteg él, s a feltételezések szerint 2045-re ez a szám eléri a 700 milliót. A betegség minden szervet érint. Fontos, hogy tudatosítsuk: az optimális kezelés nem csak a cukorszint ellenőrzését jelenti, hanem mindenekelőtt azt, hogy ne legyen hatással a szív- és érrendszeri betegségek megszaporodására. A cukorbetegek ugyanis 2–4-szer gyakrabban kapnak szívbetegséget, mint a nem cukorbetegek. A kezelés fő célja, hogy a beteg ne vakuljon meg, elkerülje a veseelégtelenséget, a végtagamputálást, hogy ha terhes nőről van szó, a magzat egészségesen fejlődjön. Nem mellékes az sem, hogy a cukorbetegek hétszer többen haltak meg a koronavírusfertőzésben, mint a nem cukorbetegek. Jó, ha minden cukorbeteg tudatosítja: az nem segít, ha nem édesítjük az ételeket. Minél többet foglalkozunk a témával, minél jobban megmagyarázzuk az egyes kérdéseket, annál gyorsabban tűnnek el az olyan téveszmék, mint például az, hogy „az a cukorbeteg, aki sok cukrot fogyaszt”. Ez ugyanis nem igaz. Fontos, hogy egészségesen édesítsünk, vagyis inkább ne is édesítsünk, hanem inkább természetes cukrot tartalmazó ételeket fogyasszunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.