„Az utóbbi időben étvágytalansággal küszködök. Arra, ami korábban ízlett, most nem is tudok ránézni. Voltam egy természetgyógyásznál, aki fehér ürömfüvet ajánlott. Az igazság az, hogy nem nagyon ismerem ezt a növényt. Arra kérném, írjon meg mindent, amit erről a gyógynövényről tudni kell.
Minden az ürömfűről
A fehér ürömfű (Artermisia absinthium) főleg hegyes-dombos vidékeken termő évelő növény, de lehet termeszteni is. Gyógyászati szempontból értékesek a virágzó, nem fás részei, ahol az aranysárga virágok a szár felső részén hosszú füzérekben lógnak. Szárítani vékony rétegekben csomagolópapíron kell. Fő hatóanyaga a keserű anyag (0,15-0,4) és ezek komponensei: az abszintin (70-75%), és az artabszin (25,-30%), az illóolaj, amelynek fő komponense a proazulén. Az illóolaj mérgező része a tujón (10%), ez okozza, hogy szeszes kivonataiba is átjut, és többféle kellemetlen tünetet okoz. Étvágyjavító, epetermelést serkentő és epehajtó, anyagcserét javító, görcsoldó, enyhe vizelethajtó, női betegségeket befolyásoló és paraziták elleni szer. A gyenge gyomrúak és a diétahiba miatt gyomorhurutban szenvedő étvágytalanok gyógyszere, továbbá az olyan vérszegényeké, akiknek nincs elegendő gyomorsavuk a vas felszívódásához.
Feltétel, hogy a teát nem szabad édesíteni, és legalább 20 perccel étkezés előtt kell elfogyasztani. Lusta epeutak, az epehólyag rossz kiürülése esetén és akkor alkalmazható, amikor fennáll a veszély, hogy az epe besűrűsödése emiatt epekövek képződhetnek. Más gyógynövényekkel kombinálva hígabb epe képződik, és az epehomok kimosódik. Kombinálni az apróbojtorjánnal, a borsmentával, a gyermekláncfűvel és a katángkóróval lehet. Szeszes kivonata még hatásosabb görcsoldó és fertőzés elleni szer, és egyben étvágygerjesztő és epehajtó. Tinktúrája és vizes kivonata tonizáló és roboráló szer. Azonkívül, hogy javítja az étvágyat, felgyorsítja a tápanyagok felszívódását, és fokozza a salakanyagok távozását a szervezetből. Ha fokozni szeretnénk a hatását, akkor 1:1 arányban kombináljuk feketebodza virágával, angyalfű gyökerével, cickafarkfű-virággal. Ilyen teakeverékből 1 evőkanálnyi mennyiséget csak 2 percig főzzünk 3 deci vízben, majd 10 percig hagyjuk ázni. Szűrjük le és naponta kétszer 3 decit igyunk édesítés nélkül, két táplálkozás között. A hiperaktív embereket megnyugtatja. Általa oldódnak a görcsök, csillapítja a vérzést, csökkenti a lázat, javítja a reumás és a depressziós beteg állapotát, csillapítja a menstruációs görcsöket. Az ürömfűteát édesítés nélkül fogyasszuk. Érdekes, hogy az ürömfű teák akkor is javítják az emésztőnedvek képződését, ha evés közben fogyasztjuk el. Ezt az bizonyítja, hogy ahogyan a keserű fehér ürömfű teája végighalad a beleken, ezzel párhuzamosan javul az emésztőnedvek képződése, és fokozódik a fehér vérsejtek falóképessége is. Külsőleg segít a bőr paraziták okozta fertőzéseinek gyógyításában. Bort is lehet belőle készíteni: 1 evőkanálnyi fehér ürömfüvet, 1 evőkanálnyi majoránnát, 1 evőkanálnyi levendulát, ugyanennyi borsmentát, rozmaringot és orvosi zsályát 8 napig áztatunk 1 liter fehér borban. Majd átszűrjük, palackozzuk és naponta 2 teáskanálnyi mennyiséget fogyasztunk étkezés előtt egy hónapig. Étvágytalanság és epebántalmak ellen javallott.
Szirupot is készíthetünk belőle úgy, hogy 2 evőkanálnyi virágzó szárat apróra metélünk és leöntjük 8 evőkanálnyi vízzel és 2 evőkanálnyi 50%-os tiszta szeszszel és 24 órán keresztül hagyjuk ázni. Majd leszűrjük, és ezután a maradék növényre 1 evőkanálnyi tiszta szeszt és 4 evőkanálnyi vizet teszünk, majd ezt is hagyjuk 24 óráig állni. Ezután leszűrjük és a két szűrletet összeöntjük, majd cukorral besűrítjük. Egy hónapig naponta 3x1 teáskanálnyi mennyiséget kell fogyasztani evés előtt éhgyomorra. Évente csak háromszor lehet alkalmazni. A belőle készült vermut étvágyjavító, de ügyelni kell arra, hogy ne adagoljuk túl. Meg kell említeni a fekete ürömfüvet (Artemisia vulgaris L.), amely a fehér ürömfűtől lényegesen eltér, nagyobb növésű és sötétzöld színű. Enyhébb hatású és a túladagolásnál nem okoz olyan mérgezést, mint a fehér ürömfű, csak hányást vált ki. Gyógyászati felhasználása azonos a fehér ürömfűével, csak nem olyan erős a hatása. A gyökere gombapenészölő szer, és főzetét lábfürdőnek alkalmazzuk a lábujjak közti gombás bőrgyulladásra. A fekete ürömfüvet inkább a népi gyógyászat használja.
A gyógyszerkönyvek szerint egy adagra csak 1 gramm növényt szabad felhasználni, az kb. 1 kávéskanálnyi mennyiség. A teát forrázással készítjük. Naponta csak 3x1 kávéskanálnyit szabad alkalmazni. Egyes javallatoknál rövid időre megengedett a nagyobb adag is, mint pl. paraziták és női problémákellen. Nagyobb adagot (10 grammot - 2 evőkanálnyi mennyiséget) 150 ml=1,5 dl vízzel kell készíteni. Naponta többször 1 teáskanálnyi mennyiséget kell meginni 30 perccel étkezés előtt úgy, mint étvágygerjesztőt.
A tinktúrájából 10-30 cseppet adjunk 1 dl vízhez, s 30 perccel étkezés előtt igyuk meg. Epehajtónak 20-60 cseppet kell elfogyasztani háromszor naponta 20-30 perccel evés előtt.
Ha az adagokat pontosan betartjuk, nincs mellékhatás, nem okoz mérgezért. Nem ajánlatos alkalmazni áldott állapotban lévő nőknek és szoptatós anyáknak. Először is keserű lenne az anyatej, másodszor pedig fennállna a csecsemőmérgezés veszélye. Nagyobb adag fejfájást, átmeneti tudatzavart, görcsös rándulásokat, gyengülő tudatot, az intelligencia romlását, az akaraterő gyengülését, hallucinációkat és epilepsziás görcsöket okoz. A mérgezés veszélye fennáll azoknál a személyeknél, akik a fehér ürömfű szeszes kivonatát alkalmazzák a borok ízesítésére. A fehér ürömfű alkoholos kivonata fokozza az alkohol kedvezőtlen hatását is.
Dr. Nagy Géza
természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.