Miért viselkedünk karácsonykor másképpen?

karacsony k

„Valószínűleg egyetlen ünnep sem hat annyira viselkedésünkre, mint a karácsony. Kiből a szeretetet, kiből a konfliktust váltja ki. Nincs határ. A látszólag kiszámíthatatlan viselkedésnek ebben az időszakban biológiai oka van. Több szakember állítja, hogy érzéseinket, gondolatainkat, tetteinket az ünnepek alatt hormonális változások irányítják, amelyek erősebbek lehetnek, mint máskor” − mondta dr. Robert Lustig neuroendokrinológus, a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem professzora.

Míg a stresszt kiváltó ténye z ő mindenkinél más, a biológiai alap mindenkinél azonos. Ahogy a professzor mondta, a kortizol stresszhormon az ünnepek alatt másképpen hat. Megemelheti a cukor termelődését a májban, ez viszont a vérnyomás megemelkedésével járhat. A stressz hatására termelődött energia pedig hasi zsírrá alakulhat. A stressz gyengítheti az immunrendszert, könnyebben megbetegedhetünk. Ha ehhez még alacsony hőmérséklet is társul, ez arra ösztönözhet bennünket, hogy együnk akkor is, ha nem vagyunk éhesek. A magas energiatartalmú, szacharidokban gazdag ételek emésztése megemeli a testhőmérsékletet és az inzulinszintet. A krónikusan magas inzulinszint viszont cukorbetegséghez vezethet. Az igazi ok, amiért a finom sütemény után nyúlunk, az, hogy felmegedjünk, hogy elégedettek legyünk.

POZITÍV ÉRZELMEK A CSALÁDNAK KÖSZÖNHETŐEN

Fontos szerepet játszik a boldogsághormonnak nevezett szerotonin is. Megemelkedik a szintje, ha például egy szép filmet nézünk. Főleg akkor termelődik, ha együtt van a család. Olyan érzések, érzelmek fokozzák a termelődését, mint az együvé tartozás, tehát nem az anyagi javak, az ajándék vagy az étel.

AZ ÉTEL MINT NYUGTATÓ

Ahelyett, hogy valaki magas szerotoninszintre törekedne, rövid távú elégedettséget vár, ami a szerotonint csak imitálja, de megemeli a dopamin, a örömhormon szintjét. „Ha valaki boldogtalan, stresszben él, általában a legegyszerűbb örömszerzési mód mellett dönt, aminek egyik forrása az evés” – figyelmeztet a szakember. „A gond az, hogy minél többet eszik valaki, annál jobban lecsökken a dopaminszintje, így még többet szeretne enni, hogy jól érezze magát.” Ez a stresszből kiinduló vásárlásban is megmutatkozhat. „A boldogságnak semmi köze nincs a pénzhez, de az ételhez sem. Legjobb, ha közösségben élünk, emberek vesznek körül, elégedettek vagyunk azzal, amink van.”

A SZERETET HORMONJA

Az elégedettség érzését általában szentestén kezdjük érezni, amikor vége a hajtásnak és az előkészületeknek. „A szeretethormon, vagyis az oxitocin azonban a bizalom és a nagylelkűség érzését okozhatja” – mondja dr. Robert Ludvig. Ez a hormon termelődik akkor is, ha például megölelünk valakit. Gondoljunk erre az elkövetkező napokban, mert a karácsony nagyszerű alkalom arra, hogy megemeljük szeretethormon-szintünket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?