A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban fontos figyelembe venni alkalmazásukkor a bevitel módját, az egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket.
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok felszívódása a vékonybélben indul és folyamatosan történik az alsóbb bélszakaszokban. Minden olyan betegség, mely ezt a területet érinti (bélgyulladás, Crohn-betegség, az életkor miatti felszívódási zavarok időseknél), okozhat felszívódási zavart, vitaminhiányt. Felszívódási zavart okozhat továbbá az alkohol, egyes gyógyszerek, mint például a savtermelést csökkentők. A fogamzásgátlók csökkentik a folsav, a B2-, B6-, B12, E- és C-vitamin, a cink, a szelén és a magnézium szintjét. Ebben az esetben érdemes lehet a táplálkozásunkon változtatni, vagy multivitamint szedni. Vitaminhiányhoz (B12) és vashiányhoz vezethet a teljesen vegán étrend.
A C-vitamin felszívódása már a szájgaratban elkezdődik, a gyomorban, a vékonybél teljes hosszában folytatódik. A vékonybél felső szakaszában szívódik fel az A-, B2-, B3- és B6-vitamin. A vékonybél teljes hosszában szívódik fel a B1-, Dés E-vitamin, a folsav és a biotin, és az ásványi anyagok/nyomelemek közül a vas, a magnézium, a kálium, a szelén, a cink. A kalcium a vékonybél és a vastagbél teljes hosszában felszívódik. Az étrend- kiegészítőket érdemes étkezés közben bevenni, lehetőleg csak vízzel a többi gyógyszertől külön, hiszen tartalmazhatnak olyan összetevőket, mint vas, kalcium, magnézium, amelyek gátolhatják a gyógyszerhatóanyagok felszívódását.
A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódását segíti, ha étkezésünk tartalmaz olajat is – itt a szervezet lipidháztartására nem káros napraforgó-, kukorica-, olívaolajban gondolkodjunk. A D-vitamin segíti a kalcium és a K-vitamin felszívódását.
A vízben oldódó vitaminok legnagyobb csoportja a B-vitaminok, felszívódásukat a magnézium segíti. A B6-vitamin segíti a magnézium felszívódását. A benfotiamin zsíroldékony B1-vitamin, képes raktározódni a szervezetben, a felesleg nem ürül ki azonnal, mint a vízoldékony B1-vitamin esetében. A bélben történő felszívódását követően a benfotiamin a szervezetben átalakul aktív hatóanyaggá. B6-vitaminnal együtt idegrendszeri betegségek, neuropátiás fájdalom esetén alkalmazzák.
A C-vitamin felszívódását az acetilszalicilsav csökkenti, nagy dózisokban pedig csökkenti a szájon át szedett vérhígítók hatását, segíti a vas felszívódását.
Az ajánlott napi vitaminbeviteli mennyiségeket az Európai Élelmiszerbiztonsági hatóság (EFSA) határozza meg. Ezeket az értékeket fel kell tüntetni a készítményen RDA, vagy újabban az NRV rövidítés alatt.
Egy-egy vitamin vagy nyomelem mennyiségét úgy határozzák meg, hogy a napi, szervezetbe bevitt mennyiségük fedezze az egészséges emberi szervezetben zajló biokémiai folyamatokhoz feltétlenül szükséges mennyiségeket. Az NRV értékek összehasonlításával a vásárló is láthatja a különbséget a különböző multivitaminok összetétele között.
Az alkalmazható mennyiség felső határát is meghatározzák. Ez főleg a zsírban oldódó vitaminoknál fontos, mert felhalmozódhatnak. Az UL érték az a maximális vitaminmennyiség, mely napi rendszerességgel bevéve tolerálható, az egészségre nem fejt ki káros hatást. A helyzet kicsit felemás, hiszen D-vitaminból gyakoribb a vitaminhiány, mint a túladagolás.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.