Évek óta januárban – a brit Veganuary felhívás hatására – több százezren váltanak át állati eredetű étrendről növényire. Ez a kezdeményezés motiválja az embereket arra, hogy felfedezzék a vegán életmód előnyeit a fenntarthatóság és az egészség szempontjából. Ha valaki hosszú távon vegetáriánus, csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, javíthatja az emésztését és erősítheti az immunrendszerét. Ám ezért nem kis vámot kell fizetni. Néhány anyaghoz, ami a test számára fontos, a növényi táplálékokból nehezebben juthatunk hozzá, mint az állati eredetűekből, ezért ha valaki vegetáriánus, jobban oda kell figyelnie az étkezésre. Hogy pontosan mely anyagokra kell gondolnunk, megtudhatják alábbi összeállításunkból.
A húsmentes étkezés előnyei
Ha úgy dönt, hogy mostantól kihagyja étrendjéből a húst, nagy valószínűséggel a következőkre számíthat:
- étkezés után nem lesz fáradt
- gyorsabb lesz az emésztése
- több lesz az energiája.
A vegetáriánus ételekben sok az antioxidáns, viszont kevés benne a telített zsír és a koleszterin. Ha sokáig képes húsmentesen táplálkozni, csökkentheti a krónikus betegségek, a szívbetegségek és a 2. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A rost, amiben a növényi eredetű étrend valóban bővelkedik, egészségesebbé teszi az emésztést, segít megelőzni az olyan kellemetlenséget, mint a székrekedés és az irritábilis bél szindróma. Segíti fenntartani a bél mikrobiális egyensúlyát, ami közvetlenül hat az immunrendszerre, vagyis erősíti azt.
Az érem két oldala
A húsmentes étkezés nagyon előnyös lehet, és önmagában nem okoz semmilyen egészségi panaszt. Ám mindez csak akkor érvényes, hogy jól válogatja meg az ember az ételeket, megfelelően állítja össze az étrendet. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy néhány olyan fontos anyagból szenved hiányt a szervezet, amely elengedhetetlen a test helyes működéséhez.
„A vegetáriánusok számíthatnak arra, hogy bizonyos teljes értékű fehérjék, aminosavak – metionin, lizin, izoleucin –, D- és B12-vitamin, továbbá cink, magnézium, foszfor, vas, szelén, kálium a omega zsírsavak hiányozni fognak szervezetükből” – mondja dr. Dáša Kelényová.
Vas nélkül nem lélegzik a test
Azoknak, akik nem fogyasztanak húst, gyakran alacsony a vasszintjük, ugyanis ez az anyag nagy mennyiségben a húsban és a belsőségekben található meg. Ha ez az állapot sokáig fennáll, vérszegénység alakul ki. Bár lehet növényi alapú ételekből is vashoz jutni, de nagyon bonyolult úton.
„A spenótban, a brokkoliban és néhány hüvelyesben ugyan sok a vas, de tartalmaz szerves savakat, fitátokat is, amelyek akadályozzák felszívódását”
– teszi hozzá Marek Antoš biokémikus. Egyedül táplálékkiegészítő formájában lehet megfelelő mennyiségű vashoz juttatni a szervezetet – hús nélkül. Ezt C-vitamint tartalmazó gyümölccsel kell kombinálni, hogy elkerülje az emésztési problémákat.
A kalciumot és a magnéziumot ne párosítsa kenyérrel
Hasonló a gond a magnézium- és a kalciumkészítményekkel. A csontok, az izmok és az idegek, továbbá a szív egészsége szempontjából rendkívül fontos ásványi anyagokat dió, magvak, hüvelyesek és leveles zöldség fogyasztásával juttathatják be a szervezetbe. A gond az, hogy ezeket az ételeket gyakran olyan élelmiszerekkel kombinálják, amelyek zsírsavakat, oxalátokat (spenót, ribizli) és fitátokat (fekete kenyér vagy daralisztből készül termékek) tartalmaznak, ezek pedig fékezik felszívódásukat. Ezek az anyagok a mésszel és a magnéziummal feloldhatatlan sókat alkotnak a belekben, ami miatt nem emelkedik meg a szintjük.
Az izom alapja a fehérje
A húson kívül sok fehérjét tartalmaznak a hüvelyesek, gabonafélék, dió, magvak vagy tofu. Ám fontos emlékeztetni arra, hogy ezek biológiai értéke alacsonyabb, ezért ahhoz, hogy megfelelő szintet érjünk el, többet kell belőlük fogyasztani, mint a húsból.
„A növényi fehérje kevésbé értékes, mint az állati eredetű. A napi fehérjeszükséglet hozzávetőlegesen egy kg testsúlyra számítva 1 gramm. Ha valaki naponta körülbelül 2000 kalóriát fogyaszt, annak 15 százalékát a fehérje alkotja, ami azt jelenti, hogy hiány nem alakulhat ki”
– mondja a doktornő. Fehérjehiány miatt az izomtömeg lecsökkenhet, lelassulhat a szövetek regenerációs képessége, vagy gyengülhet az immunrendszer.
Nem elég, ha egész évben süt a nap
Csaknem mindenki D-vitamin- hiányban szenved, de főleg a vegetáriánusok, akiknek étrendéből hiányzik a hal is. A napsugáron kívül a D-vitamint pótolhatják szójatej, növényi joghurt vagy sajt fogyasztásával. Ha azonban szeretné elkerülni a csontgyengeséget, izomgyengeséget, alvási zavarokat, vérnyomásproblémákat, rendszeresen ellenőrizni kell a D-vitamin szintjét.
Az idegrendszer pótolhatatlan segítője
A B12-vitamin elengedhetetlen ahhoz, hogy vörösvérsejtek képződjenek és egészséges legyen az idegrendszer. A hiány rendszerint néhány évvel azután mutatkozik, hogy valaki áttér a növényi táplálkozásra. „A szervezet viszonylag hosszú ideig képes a tartalékokból meríteni B12-vitamint. Ha azonban a vegetáriánus nem ellenőrzi rendszeresen a szintjét, és a tartalékok kimerülnek, idegrendszeri zavar, neuropátia mutatkozhat” – teszi hozzá a biokémikus. A B12- vitamin természetes formában csak a húsban, halakban, tojásban vagy tejtermékeben található meg, a vegetáriánusoknak ezért kiegészítőkkel kell pótolniuk.
Fontos anyagok ellenőrzés alatt
A növényi étrend hasznos lehet az egészség szempontjából, ha jól állították össze, és minden fontos vitamint és anyagot tartalmaz. Ezt úgy lehet elérni, hogy rendszeresen ellenőriztetjük, miből mennyi van a szervezetben. Erre ma már lehetőség van.
„A vitaminok és ásványi anyagok szintjét negyedévente ajánlatos ellenőrizni”
– hangsúlyozza dr. Kelényová. Nem kell minden anyagra külön vizsgálatot elvégezni. Elég egy csepp vér, amiből minden kimutatható.
A gyerekek esetében még szigorúbban
Speciális bánásmód illeti meg azokat a gyerekeket, akik húsmentesen táplálkoznak. Számukra különösen fontos, hogy ellenőriztessük, mennyi vitamint és ásványi anyagot tartalmaz szervezetük, hiszen ők még fejlődésben vannak. Ráadásul nekik a megfelelő időben kell megkapniuk ezeket az anyagokat.
„Ha akár rövid ideig is hiányzik valamilyen fontos anyag a szervezetükből, az súlyos károsodást okozhat szervezetükben, amit később már nem lehet helyrehozni”
– hangsúlyozza Marek Antoš.
A multivitamin nem ajánlott
Ha táplálékkiegészítőt választunk, jobb, ha olyan készítmény mellett döntünk, amely csak egy hatóanyagot tartalmaz. A multivitamin- készítmények használata azt a kockázatot rejti magában, hogy az egyes összetevők kölcsönhatásba lépnek, aminek az a következménye, hogy az anyagok rosszabbul szívódnak fel vagy teljesen hatástalanok maradnak. Táplálékkiegészítőt mindig gyógyszertárban vásároljunk ismert és elismert gyártótól.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.