Lehet még egy csészével…

A természet kincstárában számos csodás hatású növényt találunk. Elsődleges hatásuk, hogy serkentik a szervi funkciókat, az anyagcsere-folyamatokat, másodlagos hatásként pedig a szervezet energia-háztartását is rendben tartják.

Egy-egy gyógynövény többféle probléma kezelésére is alkalmas lehet. Van, amelyik csak külsőleg alkalmazható lemosásra, borogatásra, párologtatásra vagy fürdőnek, számos növény azonban teafőzetnek elkészítve a leghatásosabb. Összeállításunkat átböngészve megtudhatja, hogy mit mire és miként használjon.

Mindig a megfelelőt

Komolyabb betegségek esetében csak akkor szabad a gyógyteákhoz nyúlnunk, ha ismerjük a pontos diagnózist, vagyis ha orvos, természetgyógyász megállapította, mi okozza a problémát, és ő is javasolja a gyógynövénykúrát. A várandós kismamák és a szoptató anyák fokozottan ügyeljenek a gyógynövények ellenjavallataira. Tudni kell például, hogy a csalántea rendkívül jó salaktalanító, de minden ásványi anyagot kimos a szervezetből, ezért azokat pótolni kell. A teljes gyógyulást csak úgy érhetjük el, ha a megfelelő gyógynövényt a kellő ideig használjuk. A gyógyfüvek kisebb koncentrációban tartalmazzák a hatóanyagot, mint a gyári gyógyszerek, ezért kevesebb mellékhatással kell számolnunk, viszont hosszabb ideig kell alkalmaznunk őket. Ha kúraszerűen, azaz naponta használjuk, négy-hat hét után hagyjunk ki legalább egy hónapot. Mindig csak indokolt esetben fogyasszunk gyógyteát, egyedül a citromfű teáját iszogathatjuk az élvezet kedvéért.

Forrázva, főzve, áztatva

A gyógytea csak akkor fejti ki hatását, ha az előírás szerint készítjük el.

Mennyit használjunk? Általában két evőkanálnyi gyógynövény szükséges egy liter gyógyitalhoz. Ne adagoljuk túl, mivel a hatóanyagtól függően hasmenést, gyomorégést, vagy akár májkárosodást is okozhat. Az ajánlott menynyiségnek a tea csomagolásán, illetve a gyógynövény-határozó könyvekben is utánanézhetünk.

Hogyan készítsük el? A virágot, levelet forrázzuk le, majd tíz percig hagyjuk ázni. A bogyókat hideg vízben kell áztatni egy napig. A gyökereket, kérgeket főzzük, mert csak így jutunk a megfelelő hatóanyaghoz. Keverék összeállításakor törekedjünk arra, hogy hasonló típusú növényi részekből álljon: a virág-levél, a bogyó-gyümölcs, a gyökér-kéreg összeállítással megkönnyítjük a tea elkészítését.

Miként fogyasszuk? A gyógyteát lehetőleg ne ízesítsük. A gyógyfüvek egy részének nagyon kellemes az íze, hagyjuk ezt érvényesülni. Mivel vannak kesernyések is, ezekbe tehetünk kevés mézet, de előtte hagyjuk kicsit kihűlni a gyógyitalt, mivel a forró teában tönkremennek a méz értékes tápanyagai. A kész teát kortyonként, lassan iszogassuk, hogy minél hatékonyabban szívódhassanak fel a hatóanyagai. Élvezzük az aromáját, gondoljunk jótékony hatására, ezzel is a hatóanyag befogadására, öngyógyító mechanizmusainak aktivizálására buzdítjuk a szervezetet. Szánjunk rá időt, megéri. Salaktalanító teákat főként délelőtt igyunk, ilyenkor a leghatékonyabbak. A veseműködést serkentő teákat este, lefekvés előtt már ne fogyasszuk. Az elkészített tea csak frissen jó, ha állni hagyjuk, veszít az értékéből. Ha nagyobb mennyiséget készítünk, töltsük termoszba, és aznap mindenképpen fogyaszszuk el.

Hol tároljuk? A gyógyszertárban vagy bioboltban vásárolt, garantált minőségű gyógyfüveket fémdobozban vagy üvegedényben tároljuk, így megőrzik minőségüket és aromájukat. A gyógyhatású keverékeket előre is összeállíthatjuk, de az üvegen vagy fémdobozon feltétlenül jelöljük meg az öszszetevőket és az eltarthatóság dátumát.

Gőzölgő gyógyerő

Mindenféle problémára találhatunk megfelelő gyógynövényt, a téli meghűlés és rosszkedv ellen éppúgy, mint a tavasz, a nyár és az ősz jellegzetes betegségei ellen. A teákon kívül bátran használjuk a gyógynövényeket szendvicsek, saláták vagy épp sültek ízesítésére.

Vásároljunk óvatosan!

Legyünk bizalmatlanok az ismeretlen eredetű, semmiféle minőségvizsgálat jelét nem viselő, gyakran a Távol-Keletről érkező gyógynövénykészítményekkel és gyógyteakeverékekkel, hiszen ezek öszszetevőinek arányát nem mindig határozzák meg. ĺgy könnyen előfordulhat, hogy használatuk nem kívánt mellékhatással jár, vagy teljesen hatástalanoknak, a legroszszabb esetben mérgezőnek bizonyulnak. (M. G.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?