Kóros szerencsejáték-függés

„Senki sem lehet szabad, aki a szenvedélyek rabja” – az ókori bölcs, Püthagorasz megállapítása nemcsak azokra igaz, akik valamilyen szer fogságában élnek, hanem azokra is, akik képtelenek kiszabadulni bizonyos viselkedésformák ördögi köréből.

Az olyan jól ismert kényszerbetegségek, mint a hajtépegetés, a körömrágás, a szexfüggőség vagy a kényszeres evés (bulímia) mellé az utóbbi években-évtizedekben újabbak is felsorakoztak. Például egyre több játékfüggőt kezelnek a pszichiátriai osztályokon.

A játékfüggők elsősorban fiatal férfiak: nemzetközi adatok szerint kilencszer több férfi dobálja a pénzt az automatákba, mint nő. A férfiak elsősorban a stratégiai játékokat, a pókert, a black jacket, vagy az egyszerűbb játékgépeket kedvelik, míg a nők inkább a rulett oltárán áldoznak. A lóversenyezők, vagy a komolyabb tudást és kombinációs készséget igénylő játékok rabjai a betegek elenyésző részét alkotják.

A játékgépek használói egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy függővé válhatnak, legtöbbjük csak akkor jelentkezik orvosnál, amikor már teljes anyagi csődbe jutott a családjuk, s mindenüket eljátszották. A játékszenvedély a drog- vagy az alkoholdepedenciához hasonló, jellemző a kínzó késztetés és az absztinens periódusok utáni gyakori visszaesés. Noha a játékfüggők száma lassan megközelíti a kábítószeresekét, a folyamatnak valószínűleg még nincs vége, hiszen ma is naponta helyeznek üzembe nyerőautomatákat.

Amerikában idejekorán felismerték a játékgépezés árnyoldalát: az anonim alkoholistákhoz hasonlóan már 1957 óta működik az anonim játékosok egyesülete. Magyarországon egyedül a budapesti Nyírő Gyula Kórházban hozták létre amerikai példa alapján az ún. Minnesota-részleget, ahol a játékszenvedély rabjait kezelik. A három hónapos kórházi kezelés rendkívül szigorú pilléreken nyugszik, olyannyira, hogy a teljes kezeléstől naponta gyakran visszalépnek a betegek.

A terápia során a függők öt hétig kizárólag kórházi ruhát viselhetnek, mert félő, hogy a saját öltözékükben kísértésbe esnek és kiszöknek. Reggeltől estig más és más tevékenységekben kell részt venniük: a terápián és az egyéni beszélgetésen kívül különböző feladatokat kapnak.

Kötelező könyveket olvasnak: A játékos, Nyerőgép életre, halálra és az anonim alkoholisták vallomásait tanulmányozzák. A játékszenvedély témájához kapcsolódó filmeket néznek – Las Vegas, végállomás, féktelen Minnesota, 28 nap - majd a látottak alapján házi feladatokat oldanak meg. A betegeknek a kezelés után is mindennap szembesülniük kell függőségükkel, és tudatosan el kell határozniuk, hogy „tiszták” maradnak. (Medical Tribune)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?