Korai felismerés = gyógyulás

A legrégibb betegségek egyike, amelybe többen halnak bele, mint az összes fertőző kórba együttvéve. A WHO előrejelzései szerint 2020-ig több mint egymilliárd ember tbc-fertőzése várható – a nem gyógyított vagy rosszul kezelt beteg ugyanis 10-15 további embert fertőz meg –, ami azt jelenti, hogy 200 millióan betegszenek meg, és 35 millió ember meghal.

A fertőzés terjedésének oka a szakemberek szerint az, hogy nincsenek megelőző programok, kötelező szűrések, világméretű járvánnyá vált az AIDS, ellenőrizhetetlenné a népvándorlás, a kezelés nem megfelelő, de a legfőbb ok a lakosság rossz szociális-gazdasági helyzete – ismertette az Egészségügyi Világszervezet álláspontját a március 24-ei tbc-ellenes világnap alkalmából rendezett találkozón dr. Darina Sedláková, a WHO szlovákiai kirendeltségének vezetője.

Korai volt az öröm

Egy győztesnek hitt csata dicsőségét elvitatni sosem kellemes, márpedig valami ilyesmi történik napjainkban a tuberkulózissal. Az antibiotikumok elterjedésével és a fejlődő országoknak nyújtott egészségügyi segélyekkel a 60–70-es években szerte a világon látványosan visszaszorult a tbc. A tömeges oltás is útját állta a kórokozó terjedésének, ezért a szakértők a 80-as évek közepéig optimistán tekintettek a jövőbe. A tbc-t azok közé a fertőző betegségek közé sorolták, amelyekkel egyszer és mindenkorra leszámolt a tudomány. Ekkor azonban több kedvezőtlen körülmény együttes hatására negatív fordulat következett be: világszerte emelkedni kezdett az új fertőzöttek száma, és ami még ijesztőbb, a korábban hatásos antibiotikumok nem pusztítják el a kórokozókat. A WHO szerint három tényező játszik szerepet a tbc újraéledésében. Világszerte milliók bolyonganak politikai, etnikai vagy gazdasági menekültként, mindenfajta egészségügyi ellátás nélkül. Az otthonukat elhagyni kényszerülők gyerekei általában nem kapják meg a védőoltásokat, a rossz táplálkozás és a stressz csökkenti szervezetük ellenálló képességét. A menekültek egy része szétszóródik a világban, és akik tébécések, új hazájukba is magukkal viszik betegségüket. A kór újraéledésének másik oka, hogy a mycobacterium tuberculosis kórokozó az elmúlt évtizedek során hozzászokott és alkalmazkodott az antibiotikumokhoz, ezért egyre újabb gyógyszerekre van szükség az eredményes gyógyításhoz. Ezek az orvosságok azonban sok országban nem állnak rendelkezésre. A gyakran félbeszakított vagy nem megfelelő dózisú szerekkel végzett kezelés ugyancsak a tbc-baktériumok túlélő képességének kedvez. További tényező a HIV vírus felbukkanása, és az AIDS elterjedése is hozzájárult a tbc „másodvirágzásához”.

Szlovákiában riadalomra nincs ok – hangsúlyozta dr. Eva Rozborilová tüdőgyógyász professzor, minisztériumi főszakértő, – a HIV-pozitívak között 2005-ben csak egy tébécést találtunk. A megfelelő ellenálló képességű szervezet ellenáll a bacilusnak. Merőben más a helyzet, ha az egyén immunrendszere valamilyen ok miatt legyengült: legyen szó idős emberről vagy immunbetegségben szenvedőről, például AIDS-esről. A két kór olyan szorosan kapcsolódik egymáshoz, hogy az AIDS-ben szenvedők jelentős része, miután szervezetük az antibiotikumos kezelés ellenére nem képes elhárítani a fertőzést, végül tbc-ben hal meg. Noha a tbc veszélyes kór, mégsem olyan könnyű megfertőződni. Nem kell tartani attól, hogy ha egy aktív tébécés ránk köhög, vagy a közvetlen közelünkben tüsszent, és emiatt bekerül szervezetünkbe a baktérium, máris tüdőbetegekké válunk. A tényleges fertőzéshez többnyire a kórokozóval való ismételt találkozásra van szükség, aminek akkor nagyobb az esélye, ha ugyanabban a zárt, rosszul szellőztetett helyiségben, tartósan együtt vagyunk a beteggel. Ezért amikor valaki folyamatosan ki van téve a a fertőződés veszélyének, netán panaszai vannak, vizsgáltassa meg magát. Ennek egyik ismert módja a bőrteszt, amely 72 órán belül jelzi, ha az illető fertőzött. A mellkas-röntgen, továbbá a különféle laboratóriumi vizsgálatok is megerősítik vagy megcáfolják a feltételezést. Ha szükséges, az ország összes tüdőgondozójában elrendelik a gyógyszeres kezelést, ami általában 6–12 hónapig tart, és a baktériumokat kiirtja. A tbc kezelésében ma is az okozza a legnagyobb nehézséget, hogy a betegek egy része idő előtt félbeszakítja vagy önkényesen mérsékli a gyógyszerszedést. Ez sajnos a betegség súlyosbodásához, esetleg a beteg halálához vezet, ráadásul az illető folyamatosan fertőzi a környezetét – hangsúlyozta a főszakértő. (péterfi)

Fertőzésre utaló tünetek

tartós köhécselés, esetleg elszíneződött vagy véres köpettel

tartós hőemelkedés

indokolatlan levertség, fáradtság

súly- és étvágyvesztés

éjszakai izzadás

fájdalmas légzés vagy köhögés

izom-, valamint gerincfájdalom

A fenti tünetek csak az aktív tbc-re vonatkoznak, maga a fertőzés a betegség kialakulása nélkül is jelen lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?