Szeptember közepén Mario Draghi előállt egy tervvel, hogyan lehetne megállítani Európa hanyatlását – például a zöld technológiák terén jelentős beruházásokra lenne szükség. Ezzel egy időben a kontinens másik felén kiderült, hogy Európa „zöld bajnoka”, a svéd Northvolt vállalat nincs túl jó helyzetben.
Európai zöld álom
A Northvoltot 2017-ben alapították, hogy felvegye a versenyt az ázsiai akkumulátorgyártó cégekkel. Gigantikus tervei voltak, legnagyobb fellendülése idején havi 200-300 millió dollárt fektetett be, teljesen integrált európai akkumulátorgyártó óriássá akart válni.
Az elektromos akkumulátorgyártás azonban kemény üzlet, illetve technológiailag nagyon igényes folyamat, amely az elektromosság, a kémia, a mechanika és a termikus folyamatok területén szerzett tudás mély szintézisét igényli. Európa korlátozott szakértelemmel rendelkezik ezeken a területeken, és gyakorlatilag a semmiből kellett felépítenie.
A lassú haladás azonban nem szerepelt az európai startup tervei között. A befektetők és a kormányok a lehető leggyorsabban akartak eredményeket látni, a vállalatnak pedig meg kellett mutatnia, hogy halad előre. Ezért a know-how fokozatos kiépítése helyett gyors befektetési tevékenység következett. Ennek eredményeként a vállalat tavaly több mint egymilliárd eurót égetett el.
Az eredmény mégis gyenge volt. Az 50 milliárd euró értékű megrendelésekből a Northvolt szinte semmit sem tudott leszállítani. Az első problémák akkor mutatkoztak meg, amikor a német BMW autógyártó, a Northvolt egyik fő részvényese, kétmilliárd dollár értékű akkumulátorrendelést mondott le, és átadta azokat a Samsungnak.
A világpiaci helyzet sem kedvezett, hiszen a külföldi versenytársak évekkel előrébb jártak. Az elektromos autók iránti kereslet visszaesése Európában, valamint az akkumulátorok árának csökkenése és az, hogy képtelen volt leszállítani az ígért mennyiséget, rányomta a bélyegét a vállalat pénzforgalmára. Október közepén az a hír járta, hogy a Northvoltnak nem volt elegendő készpénze a bérek kifizetésére, és az adósságait sem képes törleszteni. Kérdéses, hogy túléli-e, mivel a svéd kormány bejelentette, hogy nem fogja megmenteni a Northvoltot.
Míg Japán, Kína és Korea lassan építette az akkumulátor-üzletágat, és elsősorban az alaptevékenységekre koncentrált, addig a Northvolt mindent egyszerre akart csinálni. Most, hogy a fejlesztőszemélyzet jelentős részét elbocsátotta, valószínűleg soha nem fogja utolérni az ázsiai óriásokat. A CATL például 21 ezer embert foglalkoztat a kutatás-fejlesztésben, háromszor annyit, mint amennyi alkalmazottja volt a Northvoltnak összességében.
Európa technológiailag sok évvel van lemaradva Ázsiához és az Egyesült Államokhoz képest. Kontinensünk eddig abban az illúzióban élt, hogy csak eurómilliárdokat kell befektetnie a zöld átalakulásba, és minden működni fog. A Northvolt megmutatta, hogy nem biztos, hogy Európa rendelkezik a céljai eléréséhez szükséges vezetői vagy technológiai káderekkel.
A zöld átalakulás sokkal drágább lesz, mint azt a politikusok gondolnák.
A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.