Kinek jó a mindenmentes?

Kinek jó a mindenmentes?

Mindig akadnak olyan időszakos étkezési divatok, amelyek egyes tápanyagokat dicsőítenek vagy éppen ellenkezőleg, károsnak titulálnak. Ez attól függ, hogy milyen új táplálkozási hóbort került a középpontba egy jó marketinggel. Néhány éve még a zsírt tették felelőssé a túlsúly és az elhízás terjedéséért, mára pedig a legnagyobb mumusnak a szénhidrátok számítanak.

Lassan már szinte minden tápanyagra ráragasztanak valamilyen negatív jelzőt. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy sok esetben a felmerülő emésztési problémát nem is az elfogyasztott pékáru, a rántott hús, a krémes sütemény okozza, hanem a rendszertelen és tápanyaghiányos étrend. Mégis, sokan az elhagyást vélik a megoldásnak, és ezen a vonalon haladva egyre többen jutnak el egészen a mindenmentes étrendig. Vajon tényleg szükség van rá?

A mindenmentes fogalom elsősorban a leggyakoribb allergénektől mentes, illetve azokat nem tartalmazó élelmiszereket jelöli. A mindenmentes élelmiszer vagy recept nem tartalmaz glutént, laktózt, szóját és tojást. Ezekhez még társulhat az állati eredetű összetevők, illetve a tartósítószerek elhagyása is. Az ilyen jellegű termékek piaca egyre csak nő és nő, mára már sajnos ez is egy táplálkozási trenddé fejlődött. Egyes gyártók arra is utalnak, hogy az effajta élelmiszerektől le lehet fogyni, megszűnnek a gyomorproblémák vagy – és szakmai szempontból ez már tényleg túlmegy minden határon – hogy nélkülözhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz. A mindementes vagy bármelyik allergéntől mentes étrendet bizonyítottan táplálékallergiával és/vagy a táplálékintoleranciával küzdők számára ajánlott. Az ilyen egészségi problémával élőknek az elfogyasztott allergén valóban is panaszt okoz. És nem csak egy kis haspuffadást értünk ezen.

Fontos megérteni: lehet egy élelmiszer gluténmentes, de attól még nem válik abszolút egészségessé. A gluténmentes vagy bármilyen más allergéntől mentes étkezéstől például senki sem fog lefogyni. A mentes étkezésre váltó emberek súlya azért kezd el csökkeni, mert elkezdenek odafigyelni a táplálkozásukra, és nem azért, mert kihagyják a glutént. Az ilyen életmódváltáskor megnövekszik a teljes értékű gabonák bevitele, illetve a gyenge minőségű szénhidrát a háttérbe szorul.
Ugyanakkor érdemes alaposan megnézni az ilyen élelmiszerek címkéjét. Ezek cukor- és zsírtartalma magasabb lehet.

Az egészséges szervezetben a glutén nem vált ki tünetet, nem okoz panaszt. (A gluténről és a gluténmentes étrendről hamarosan részletesebben olvashatnak.) A mindenmentes étkezéstől tulajdonképpen egy egészséges embernek nagy gondja nem lehet. Az biztos, hogy a kiegyensúlyozott étkezés jelentette változatosság csorbát szenved, és hiányos lesz a bevitel bizonyos tápanyagokból, ebből következően hiányállapotok léphetnek fel. A hosszú távú és nem átgondolt gluténmentes étrend rostszegénnyé válik. Az is előfordulhat, hogy a nem indokolt, tartós gluténmentes étrend során a szervezet „elszokik” az adott allergéntől. A túlzott mindenmentesség hatást gyakorolhat a pszichére is. A folyamatos aggodalom az étrend összetevőinek eredete, hatása miatt könnyen orthorexiába vagy más evészavarba torkollhat. Az állandó félelem az evéstől, ételektől pszichésen megterhelő. Gondoljuk hát alaposan át, mielőtt bármilyen tápanyagot valóban megalapozott indok nélkül kiiktatunk a táplálkozásunkból. Tény, mindenki maga dönti el, hogy milyen étkezi irányzatot, életmódot követ. Az a legfontosabb, hogy kerüljük a felesleges, önsanyargató lemondásokkal járó diétákat. Az evés legyen örömforrás számunkra, melyet osszunk meg barátainkkal, szeretteinkkel. Ne féljünk az ételtől, leljünk örömet az ízekben, színekben, illatokban gazdag fogásokban.

Ügyeljünk arra, hogy minél több jó minőségű, lehetőleg kevéssé feldolgozott élelmiszer kerüljön a tányérunkra, fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű gabonafélét, sovány húsokat és tejtermékeket.

Érdekes

A dietetikus válaszol

A nyomtatott Új Szó mellékletében Kürthy Andrea dietetikus hétről hétre egy-egy szűkebb témára összpontosítva a kiegyensúlyozott, egészséges étrend kialakításához ad ötleteket. Kürthy Andrea olvasóink kérdéseit is várja. Kérdésüket feltehetik e-mailben a [email protected] címen. A tárgysorba írják oda: A dietetikus válaszol.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?