A szervezetünkre leselkedő külső veszélyektől az immunrendszer véd meg bennünket, tehát úgy is tekinthetünk rá, mint testünk rendőrére. Hogy egészségesek vagyunk-e, nagymértékben épp az immunrendszer állapotától függ.
Immunrendszer: testünk rendőre
Van, aki gyengébb immunrendszerrel jön a világra, van, akinek szervezetét a környezet gyengítette le. Ilyenkor a megfázás, a nátha gyakran jelentkezik. Figyelmeztető jel, ha valaki korábban még náthás sem szokott lenni, s egy idő után pedig gyakrabban betegszik meg. Ennek az állapotnak vitamin- és ásványianyag-hiány, egészségtelen életmód, kevés pihenés, túlfeszített tempó is lehet az oka.
Gyümölcs, mozgás, edzés
Az immungyengeséget gyümölccsel, zöldséggel, elegendő alvással, sportolással és edzéssel lehet kivédeni. Bár a piacon nagy a kínálat vitaminkészítményekből, legjobb, ha természetes forrásból pótoljuk ezeket a létfontosságú anyagokat, mert ezekből gyorsabban szívódnak fel. Az edzés nem azt jelenti, hogy hirtelen a jeges víz alá bukunk. Elég, ha kezdetben éjszakára megnyitjuk az ablakot, vagy fürdés után langyos vízzel zuhanyozunk, s a víz hőmérsékletét fokozatosan csökkentjük.
A megfelelő fizikai terhelés is erősíti az immunrendszert. Nem kell nagy sportteljesítmény, elég, ha kutyasétáltatás közben gyorsabban lépkedünk, vagy munkából hazafelé néhány kilométert gyalog teszünk meg. Érezni fogjuk, hogy mennyire megnőtt az erőnlétünk.
Az első jel a herpesz
Sok ember ellensége a Herpes simplex labialis vírus, amely a szájon, a nemi szerveken vált ki apró hólyagocskákat. A vírus a szervezetben marad akkor is, amikor nem okoz tünetet. Ha csökken a szervezet ellenálló képessége, megjelenik a csúz. Az emberek többségénél kis hólyag keletkezik, amely néhány nap múlva eltűnik, de ha a szervezet nagyon legyengült, nagy bőrfelületen is lehetnek hólyagok.
Övsömör
Az övsömör okozója a bárányhimlő vírusa. A betegség tartós védettséget okoz, vagyis ugyanazon személynél nem ismétlődhet meg. A vírus azonban akár évtizedekig ott marad az idegszálakban. Ha legyengül az immunrendszer – idős korban vagy beteg emberek esetében – a vírus az idegszál mentén aktivizálódik.
A legyengültek betegsége
A tüdőbaj olyan betegség, amely a 20. században járványszerűen elterjedt, de amelyet bizonyos országokban már sikerült legyőzni. Nemrég még azt gondoltuk a tuberkulózisról, hogy az életszínvonal emelkedésével és a védőoltás elterjedésével nem ütheti fel a fejét többé. Tévedtünk. A menekültekkel együtt a tbc-t kiváltó kórokozók ismeretlen törzsei is megérkeznek hozzánk. Velük szemben a védőoltás hatástalan. Szerencsére a fertőzéshez nem elég véletlenszerű kapcsolat a beteggel, hanem hosszú távú kontaktus, közös háztartás, munkahely szükséges. Lehet, hogy a baktérium megtelepszik a szervezetben, betegséget ugyan nem okoz, ám az immunrendszert alaposan legyengíti. Amikor szaporodni kezd, kifejlődhet a tüdőbaj, s a tüdőből más szervekre is átterjedhet. Az övsömörhöz hasonlóan a tényleges fertőzés után tíz évvel is jelentkezhet.
Gombafertőzés
A gombafertőzést a candida albicans okozza, amely akkor támad, amikor a szervezet legyengül. Rendszerint egészséges bőrön és nyálkahártyán is megtalálható, de kárt nem okoz, mert az immunrendszer képes megakadályozni elszaporodását. Amint legyengül az immunrendszer, gyorsan szaporodni kezd, fehér lepedéket képez a nyelven vagy a hüvelyben. Nagyon nehéz tőle megszabadulni.
A legyengülés okai
Több oka van annak, hogy az ember bizonyos idő után miért válik betegessé, fáradékonnyá válik. Okozhatja kimerültség, stressz, testi megterhelés, rossz életmód, súlyos betegség. Az egyszerű okokat nem nehéz felszámolni, például úgy, hogy kipróbálja immuntippjeinket.
(Moje zdravie)
IMMUNTIPPEK
Nem kell feltétlenül bonyolult kúrát végezni ahhoz, hogy az immunrendszere jól működjön. Néhány tanács, amely aranyat ér:
Irány a szauna!
A finn szauna magas hőmérsékletét a test mesterséges lázként éli meg, a hő pedig megöli a kórokozókat. Ha hideg mártózással kombinálja, a váltózuhany jótékony hatását tapasztalhatja egy kissé felturbózva. Néhány fontos szabály: csak megelőzésként használható; lázasan, betegen tilos szaunázni; bármilyen gyulladással küzd, a szaunát inkább hagyja ki; feküdjön le a szaunakabinban, hogy egy magasságban legyen a feje és a lába; háromszor 10-15 percnél többet ne töltsön egy alkalommal benn; ha a szervezete nem bírja a nagy hőséget, próbálkozzon infraszaunával.
Fél óra a szabadban
Már 20-30 percnyi szabadban végzett mozgás után kimutatható a szervezet természetes immunitásának erősödése. Elég volna hétvégenként egy félórás séta, egy rövidebb kirándulás vagy egy kis kerekezés.
Zuhanyozzon!
De ne akárhogyan. A váltott hideg-meleg vizes zuhannyal nemcsak bőrét teheti feszesebbé, immunrendszerét is ösztönözheti: dolgozzon jobban. Kezdje a zuhanyozást langyos vízzel, folytassa hideg vízzel, majd fokozatosan melegítse vissza. Körülbelül tízszer váltson, s hideggel fejezze be. Gyorsan törölje magát szárazra, hogy meg ne fázzon.
Kopogtasson!
A szegycsontnál elhelyezkedő csecsemőmirigynek fontos szerepe van a védekező rendszer működése szempontjából. Itt érnek meg a csontvelőből kikerülő nyiroksejtek. E csecsemőmirigy működése egy egyszerű gyakorlattal serkenthető. Szelíden kopogtassa meg a szegycsontját naponta néhány percen keresztül. (m-kl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.