A hasnyálmirigyben lévő daganatot gyakran véletlenül fedezik fel, amikor a hasüreget először más problémák miatt vizsgálják.
Ilyen tünetekkel jelentkezik az egyik legagresszívabb rákfajta
A hasnyálmirigyrák a negyedik legsúlyosabb rákos megbetegedés. Sokáig nem is tudhatunk róla, csak akkor, amikor megváltozik a bőrünk színe és a testsúlyunk.
Sajnos a hasnyálmirigyráknak nincsenek specifikus tünetei vagy korai figyelmeztető jelei. Többször előfordult már praxisom során, hogy egy minden nehézség nélkül, teljes egészségben lévő személynél hirtelen sárgaság jelentkezett, miközben a későbbi vizsgálatok előrehaladott hasnyálmirigyrákot igazoltak
– mondja Lenka Rušinová, a nagymihályi kórház klinikai onkológiai osztályának vezetője.
„A hasnyálmirigyrák, amely a testben és a hasnyálmirigy alsó részében lokalizálódik, nagyobb méreteket is ölthet, és sokáig tünetmentes maradhat. A korai stádium tünetmentessége vagy és a nem specifikus tünetek egészen addig vezethetnek, hogy a beteg nem fordul időben orvoshoz. A korai rákos megbetegedéseket gyakran másodlagos diagnózisként diagnosztizálják a hasi képalkotó eljárások során” – tette hozzá.
A hasnyálmirigyrák általában csak előrehaladott stádiumban jelentkezik konkrétabban a bőr és a szemfehérje sárgulásával, illetve sötét színű vizelettel, amit az okoz, hogy a hasnyálmirigyből kiinduló daganatos elváltozás elzárja az epevezetéket
– magyarázza az onkológus.
A hasnyálmirigyben lévő daganatot a hátba sugárzó, felső hasi fájdalmat is jelezheti, amit összetéveszthetünk a gerinc eredetű problémákkal. „Az áttétes terjedés hátterében álló, az egész hasüregben folyadék termelődésével járó hasi duzzanat szintén gyakori jele a betegségnek. Néha e daganat jelenlétét jelezheti a végtagi mélyvénás trombózis kialakulása” – zárja Lenka Rušinová.
Mindezek ellenére vannak olyan körülmények, amelyek segítenek abban, hogy a testben bekövetkező változást egy kicsit korábban jelezzék, ám ehhez rendkívül figyelmesnek kell lenni.
Általában az akaratunkon kívüli fogyás, az étvágytalanság, a fáradtság és az általános gyengeség súlyosbodása, az emésztési problémák esetén kell gyanakodni, ám ezek a tünetek számos más betegségben is jelentkezhetnek
– mutat rá az orvos.
„A diagnózis alapja a kórtörténet, a beteg vizsgálata és a laboratóriumi minták felvétele. Nagyon fontosak a képalkotó vizsgálatok, például a has ultrahangos vizsgálata. A mellkas, a has és a kismedence CT-vizsgálata pontos információt nyújt a betegség kiterjedéséről és az esetleges reszekció lehetőségeiről. A hasnyálmirigyrák diagnózisát a biopsziával igazolt endoszonográfiás vizsgálat erősítheti meg” – ismerteti az onkológus.
A hasnyálmirigyrák prognózisa kedvezőtlen, a műtéten átesett betegeknél nagyjából két év, az előrehaladott és áttétes betegeknél pedig tizenkét és tizennyolc hónap között mozog a túlélés időtartama.
- Sárgaság,
- hasi fájdalom vagy kellemetlen érzés, gyakran a has felső részén vagy a hát tájékán,
- megmagyarázhatatlan fogyás,
- étvágytalanság,
- fáradtság,
- fakó színű, zsíros széklet,
- sötét színárnyalatú vizelet,
- hányinger és hányás,
- emésztési zavarok és a bélmozgás megváltozása,
- újonnan kialakuló cukorbetegség, illetve a meglévő cukorbetegség súlyosbodása,
- viszkető bőr,
- megnagyobbodott máj vagy epehólyag,
- vérrögök keletkezése,
- ascites – összegyülemlett folyadék a hasfalban,
- az ízlelés megváltozása,
- gyengeség,
- depresszió,
- szorongás,
- a has duzzanata,
- megmagyarázhatatlan eredetű láz.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.