Rágógumiból és fogkrémből automatikusan a fehérítő hatásút választja, hogy még szebb legyen a mosolya? A csillogó fogsor manapság bárki számára elérhető, nem mindegy azonban, milyen áron.
Hófehér mosoly
Mitől sárga?
A kisgyerekek első fogacskái hófehérek. Az évek múlásával bekövetkező elszíneződésnek több oka is lehet. Az ételekkel, italokkal bevitt színezőanyagok hamar nyomot hagynak fogainkon. A legnagyobb bűnös azonban a kávé, a fekete tea, a cukrozott, szénsavas üdítők és persze a dohányzás. A gyökérkezelt fogak is előbb-utóbb elvesztik színüket, elszürkülnek, mert megszűnik a vérellátásuk. Az elszíneződés okai között szerepel még a fogkő, a régi típusú tömések, a gyerekkorban végzett fogszabályozás vagy bizonyos gyógyszerek (antibiotikumok, túl sok fluor, tetrán). A legfőbb ok mégis a génállományunkban keresendő, hiszen fogazatunk jellemzői genetikusan kódoltak, így van olyan ember, akinek a fogai hajlamosabbak az elszíneződésre.
Mielőtt belevág
Az elszíneződésért leggyakrabban és legszerencsésebb esetben a felszínre rakódott lepedék a felelős. Ekkor a lepedék eltávolítása jelentheti az első lépést. Az alapos fogmosás (lehetőleg minden étkezés után), a fogselyem, esetleg szájzuhany használata, valamint a fogkő szakszerű eltávolítása elengedhetetlen azelőtt, hogy fehéríteni akarja a fogait. Az is fontos, hogy nagyobb kezelésbe ne vágjon bele úgy, hogy van kezelésre váró, lyukas foga. Sok kellemetlenséget és fájdalmat spórol meg ezzel magának.
Szuperegyszerűen – rágógumival
A fogfehérítő rágók elsősorban a fogra rakódott lepedéket távolítják el mechanikai úton, a zománcra nem káros apró szemcséik segítségével. A nyál hatására feloldódnak a fehérítőszemcsék, így az egész szájban hatnak, nem pedig csak azokra a fogakra, amelyekkel rágjuk a rágót.
Előnye: Teljességgel veszélytelen, egyáltalán nem károsítja a fogzománcot.
Hátránya: Látványos eredményt nemigen lehet vele elérni, és a rágózás káros voltáról is megoszlanak a vélemények. Egyes kutatások szerint a rágás fokozott és felesleges nyál- és gyomorsavtermelésre ösztönzi a szervezetet.
Sikáld okosan! – fogkrémmel
A „whitening” fogkrémek a fehérítés fejlettebb változatai. Egyrészt kémiai, másrészt mechanikai, dörzsölő hatással rendelkeznek, ám alkalmazásuk során fogunk színe ekkor is csak az eredetinél csupán 1-2 árnyalattal lehet világosabb. Az eredmény jó minőségű elektromos fogkefe használatával gyorsítható és fokozható, mivel ez a típus a hagyományos kefékhez képest alaposabban és erőteljesebben tisztít.
Előnye: Nem drága megoldás, egyszerű az alkalmazása, nem kell külön időt szánni rá, mert a rendszeres napi fogmosással elvégezhető.
Hátránya: A francia fogyasztóvédelmi intézet nemrég bíráló jelentést tett közzé a fehérítő fogkrémekkel kapcsolatban. A kutatók minden vizsgált esetben kimutatták a szakszerűtlen otthoni fehérítés mellékhatásait. Az esetek több mint felében túlérzékennyé váltak a fogak, sokszor ínyvérzés, ajaksebesedés, túlzott nyáltermelés vagy éppen szájszárazság volt a kezelés velejárója. Azt találták, hogy a fogfehérítők rendszeres használata rongálhatja a fogzománcot. Ezért ajánlott csak kúraszerűen használni a fehérítő fogkrémeket.
Festegess ceruzával!
A fogfehérítő ecset kéthetes otthoni használattal körülbelül 3-4 színárnyalatot világosít a kívánt területen. Kinézetre olyan, mint egy ceruza, alkalmazása nem okoz elváltozást a fogakon. A ceruzában speciális, a rendelői fehérítés során is alkalmazott kémiai anyag található, természetesen nem olyan koncentrátumban, mint ahogy a fogorvos használja, ezért nem kell hozzá sínt hordani. A kúra során ez az anyag kémiai úton világosítja a fogakat. A folyamat egyszerű, reggel és este fogkrém nélküli fogmosás után kell bedörzsölni az ecsettel a fehérítendő fogakat.
Előnye: Egyszerű használni, az elszíneződött fogak akár egyenként is kezelhetők vele.
Hátránya: A rendszeresen végzett aprólékos pepecsmunka kitartást igényel. Minden kémiai anyaggal történő fehérítésre igaz, hogy nem ajánlják 14 éven aluli gyermekeknek, valamint gyomorbetegeknek. A maró anyag ugyanis leszivároghat a gyomorba, és komoly gondokat okozhat. A túl gyakran vagy szakszerűtlenül végzett fehérítés pedig kikezdheti a fogzománcot is.
Ha ennél több kell – fehérítő porral
Ha az elszíneződés mélyebb rétegeket is érint – gyökérkezelt, tömött, sérült, elhalt fogak esetén –, az otthoni fehérítés nem elegendő. Ilyenkor mindenképpen szakember segítsége szükséges. A legegyszerűbb fogorvosi módszerek közé tartoznak a speciális porok, amelyek hatása a hajszőkítéshez hasonlítható. Ezek az oldatok a pigmentációt világosítják, és feloldanak minden szennyeződést. Az orvos először egy sablont készít a fogívre, amelybe később beletölti a fehérítő, hidrogén-peroxid-tartalmú szert. Az elhalt fogak fehérítésénél ugyanezt a keveréket közvetlenül a kifúrt fog belsejébe teszik, és otthagyják három-öt napig a fogban, amíg a kívánt hatás ki nem alakul. A szer eltávolítása után kerül a fogba a végleges tömés.
Előnye: Meggyőző eredményt ad. Eldöntheti, mennyi időt szeretne szánni a fehérítésre. Választhatja a rendelőben elvégzett expressz változatot, ilyenkor két órát kell a szerrel a fogán ücsörögni. De magának is felhelyezheti otthon a fogorvos által készített sínt, ám ilyenkor heteken át kell esténként hordania.
Hátránya: elhúzódó átmeneti érzékenységet eredményez, az otthoni változat orvosilag kontrollálatlan, és viszonylag sokáig tart.
Egy mozdulattal – átlátszó szalaggal
Újfajta módszer az ún. fehér szalagok alkalmazása. Ezeket a polietilénből készült, leheletvékony és átlátszó csíkokat két héten át naponta kétszer harminc percre kell a fogakra fektetni, a rajtuk lévő hatóanyag ennyi idő alatt fejti ki fehérítő hatását.
Előnye: Kevesebb hatóanyagra van szükség, mint a hagyományos sínterápiánál, mégis ugyanaz az eredmény érhető el vele.
Hátránya: Itt is hiányzik az orvosi kontroll, ráadásul a használata ügyességet és kitartást igényel – és persze óvatosságot is, nehogy lenyeljük a gyomorkárosító anyagot.
Mosolyogj a lámpába! – hideg fénnyel
Lényege a speciális fogfehérítő zselében rejlik, amely egy lézerfényt kibocsátó lámpával együtt fejti ki hatását. A páciens ínyére védőréteg kerül, a fogfehérítő zselét ezután viszik fel a fogakra. A kék fényt kibocsátó lézerlámpát 2 percig a fogak felé irányítják, majd 30 másodpercig szünet következik, és ez így folytatódik összesen 10 percig. Ekkor leszívják a zselét, és újat helyeznek fel. A folyamatot négyszer ismétlik meg.
Előnye: Azonnal látható eredménye van, szakszerű ellenőrzés mellett végzik.
Hátránya: A fényforrás kicsi, így a fogakat kettesével-hármasával lehet csak kezelni. Minden kémiai vagy mechanikai úton történő fehérítésnél megsérülhet a fogzománc, ezt azonban a szakember ki tudja küszöbölni. A kezelések utáni érzékenység azonban elkerülhetetlen, hiszen az eljárás hatással van a fog szerkezetére.
Ha egyik sem vált be – kerámiahéjjal
Ha az előbbi terápiák nem hozzák meg a kívánt eredményt, akkor következhet az ún. kerámiahéj, más néven tip alkalmazása. Ennek lényege, hogy miután az elszíneződött réteget eltávolítják, a fog látható felszínét kerámiával borítják be. Ez olyasmi, mint a műköröm készítésekor a körömre helyezett tip. Egy speciális, a koronák felragasztásánál is használatos ragasztóhoz hasonló anyagot alkalmaznak a rögzítéshez. A módszert elsősorban a már elhalt fogak esetében ajánlják.
Előnye: A héjak színben és formában az egyéni igénynek megfelelően alakíthatók.
Hátránya: A héjak kevésbé ártalmasak, mint a kémiai anyagok, ugyanakkor megváltoztatják a fogak méretét, és a leszedésük sem problémamentes, foltos maradhat vagy kilazulhat utána a fog.
Átmeneti érzékenység
A különböző típusú fehérítésekre mindenki foga másként reagálhat, ami megnehezíti a kívánt szín elérését. Van, akinek soha többé nem kell szégyenkeznie a sárga fogak miatt; másnak már egy hónap múlva újból elszíneződnek a fogai. A fehérítés hatására a fogak átmenetileg érzékennyé válhatnak. A kezelést követő első egy-két napban minden módszer esetében tapasztalható a fogak fokozott érzékenysége a hőmérséklet-változásra és a savanyú, édes, keserű ételekkel szemben. Célszerű ilyenkor mellőzni az erőteljesen színező ételeket, kávét, vörösbort, fekete teát is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.