Füst nélkül jobb, egészségesebb!

A dohányzásról való leszokás annál nehezebb, minél régebben alakult ki a hozzászokás, de soha nem lehetetlen. Az elhatározás és az önbizalom alapvetően fontos: hinnie kell benne, hogy képes leszokni.

Talán ön is egy ideje már készülődik arra, hogy abbahagyja a dohányzást, hiszen tisztában van azzal, milyen fontos lenne ez az ön és családja egészsége szempontjából. Valószínűleg egy-két kisebb lépést már meg is tett a cél érdekében, mint például mindennap egy kicsit később gyújt rá, vagy csak fél szál cigarettákat szív el. Ha biztos az elhatározásában, tegye meg a következő lépést is! Nem lesz könnyű, és – mivel a dohányzás nemcsak egy rossz szokás, hanem a teljes fizikai és pszichés működést érintő orvosi probléma –, ne restelljen segítséget kérni!

Nincs egyedül

A sikeres leszokás esélyét sokszorosára növeli a szakszerű segítség!

A cigaretta elhagyásához nyújtott orvosi segítség célja a lelki és a fizikai dohányfüggőség megszüntetése, ezzel a cigaretta elhagyásának megkönnyítése. A lelki függőség azt jelenti, hogy a dohányos ember számára a cigaretta egyaránt hozzátartozik a stresszhelyzetben a feszültség oldásához, a nyugalom perceiben pedig az ellazuláshoz. A dohányosokban kialakuló fizikai függőségért egyértelműen a nikotin a felelős. A rendszeres dohányosok központi idegrendszerében megszaporodik a nikotinreceptorok száma, a dohányzás kimaradása a központi idegrendszer működésében jelentős változásokat eredményez, és minden leszokni vágyó tapasztalhatja az ún. nikotinmegvonási tüneteket, például a szorongást, frusztrációt, ingerültséget, a koncentrálóképesség zavarát, az étvágy fokozódását, testsúlygyarapodást, nyugtalanságot.

A nikotinpótló eszközök, pl. a tapasz és a rágógumi azzal segítenek célja elérésében, hogy nikotint juttatnak a szervezetbe, és ezzel csökkentik az elvonási panaszokat azalatt az idő alatt, amíg megszokja, hogy nem gyújt rá. A nikotinpótlással a cigarettafüstben lévő több mint négyezerféle (!), egészségre ártalmas anyagból csupán egyetlen, a nikotin jut be a szervezetbe, az is csupán időlegesen, a leszokás ideje alatt. Ennek napi mennyisége is kevesebb, mint a cigarettafüstből felszívódó nikotiné. A tapasz egyenletes és állandó nikotin-utánpótlást biztosít a szervezet számára, erős nikotinéhséget szinte soha nem lehet mellette érezni. Rágás során a rágógumiból folyamatosan nikotin szabadul fel, mely a száj nyálkahártyáján keresztül a vérbe jut, ahol a cigaretta iránti heves vágy megfékezéséhez elegendő nikotinszintet biztosít.

A páciensek arról számolnak be, hogy a nikotinpótló kezelés mellett a cigaretta elhagyása a vártnál sokkal könnyebb, és kisebb a visszaesés veszélye. Szinte eszükbe sem jut a dohányzás, sokszor még olyan helyzetekben sem, amikor korábban mindig rágyújtottak. Egyesek még dohányos környezetben sem kívánják a cigarettát, inkább viszolyognak a dohányfüsttől. A kúra ideje néhány hét: tervszerű, szakszerű segítség mellett maximum három hónap alatt teljesen ki lehet szabadulni a dohányzás rabságából. (-g-ó-)

Tíz lépés a nikotinmentes élet felé

Meg kell határoznia a leszokás pontos dátumát, és ehhez ragaszkodnia kell. Meg kell ismerkednie azokkal a lehetőségekkel, amelyek segítséget nyújthatnak a leszokásban.

Mindig találjon magának elfoglaltságokat, amelyek hozzásegítik, hogy ne gondoljon a cigarettára. Szabaduljon meg hamutálcáitól, öngyújtóitól és a még fel nem bontott cigarettáitól!

Bőségesen fogyasszon folyadékot! Tartson keze ügyében egy pohár ásványvizet vagy gyümölcslevet, és szürcsölgesse folyamatosan!

Legyen egyre aktívabb! Sétáljon, ahelyett hogy kocsiba vagy buszra szállna, próbáljon lépcsőn járni a lift helyett.

Értékelje pozitívan az Önnel történteket. Minthogy kábítószerről van szó, a megvonás tünetei kellemetlenek lehetnek, de gondoljon arra, hogy a szervezete most gyógyul fel a dohányzás okozta ártalmakból. Ne izguljon!

Változtasson a megszokott mindennapi életén! Mellőzze azt az üzletet, ahol általában beszerezte a napi cigarettáját. Esetleg el kell kerülnie kedvenc éttermét vagy a munkahelyi dohányzóhelyet, ahol eddigi sorstársai mérgezik magukat.

Nincs kivétel! Nincs olyan rossz vagy jó hír, olyan élethelyzet, amely akár egy szál cigaretta elszívására okot adna.

Ajándékozza meg magát! A cigarettán megspórolt pénzén vegyen magának valami apróságot vagy akár nagyobb dolgot.

Figyeljen oda az étkezésre! Ne essen neki a zsíros ételeknek. Próbálja ki a friss gyümölcsöt és zöldséget, cukormentes rágógumit, esetleg édességet!

Számolja a napokat! Minden egyes, cigaretta nélkül eltöltött nap ajándék az ön egészségének, családjának – és pénztárcájának.

Egyre több a daganatos beteg

Szlovákiában szüntelenül emelkedik a rákos megbetegedések száma, amelynek oka a helytelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a rossz táplálkozás, vegyszerek, a rossz munkahelyi környezet. Az évi 23 ezer eset közül a férfiak körében a tüdőrák áll az első helyen, a nőknél pedig a mellrák. Aggasztó, hogy emelkedik a nyelőcsőrák előfordulása. A gyermekek körében pedig csökken az új megbetegedések száma. (lpr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?