Fogyókúra derűsen?

A strandszezon teljes ütemben zajlik. Az eddig elfedett idomok jól láthatók. Ha reggelente a tükörből egy önmagával elégedetlen ismerős arc fintorog ránk, itt az ideje változtatni.

Az elszántak számos, szájhagyomány útján is terjedő, hivatalos vagy házilagos csodakúra közül válogathatnak. Mi most néhány tippet adunk, amelyek segíthetnek az elhatározásban és a kivitelezésben.

Elhatározás kérdése

1. Először is ne utáljuk magunkat azért, mert felkúszott ránk néhány kiló felesleg! Az elfogadáson belül viszont akarnunk kell a változást!

2. Ne más miatt, hanem csakis önmagunkért kezdjünk bele a fogyókúrába! Ha tíz év múlva is jól szeretnénk kinézni, és egészségesek is akarunk maradni, azt most kell megalapoznunk!

3. Ahogy mondani szokás, minden csak elhatározás kérdése. A siker azon múlik, mennyire acélos az akaratunk. Fogyókúrás naplót is vezethetünk: csak őszintén!

Életmódváltás

1. Kezdjük egy méregtelenítő kúrával, amely során távozhatnak a szervezetből a salakanyagok. Időnként később is iktassunk be egy-két gyümölcsnapot!

2. Csökkentsük a szokásos kalória mennyiségét, de ne koplaljunk – napi 1200 kilokalória alá ne menjünk! Jó lenne elfogadnunk, hogy képtelenség pár nap alatt lefogyni. Illetve akinek ez a módszer pillanatnyilag be is válik, a megszokott táplálkozásra visszatérve hamar visszahízza a leadott kilókat: ez az úgynevezett jojó-effektus. A magyarázat az anyagcsere-folyamatokban rejlik. Ha éhezünk, tehát a szervezet a szokásosnál jóval kevesebb kalóriához jut, akkor elkezd „takarékoskodni”, azaz a kevesebb kalóriát minél hosszabb ideig tartalékolni próbálja. Naponta ötször-hatszor is ehetünk: minden alkalommal kis adagokat.

3. Lehetőleg iktassuk ki étrendünkből a zsírt, a cukrot, a fehér kenyeret, az alkoholt, és minden olyan élelmiszert, amely tele van „műanyaggal”. Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, a húsok közül pedig válasszuk a fehér húsokat! Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérféléket! Igyekezzünk lemondani a hizlaló desszertekről – néha egy-egy kocka csoki azért még belefér.

4. A húsokat panírban való sütés helyett grillezzük. A zöldségköretet is inkább pároljuk! Sütéshez használjunk teflonserpenyőt, amihez csak egy kicsi olajra van szükség. A salátaönteteket ne olajjal, hanem zsírszegény joghurttal készítsük!

5. Igyunk sokat – 2-4 liter ásványvizet, gyümölcslevet, szűrt zöldséglevet vagy cukor nélküli teát – napközben!

6. Mozogjunk is! Az lenne a legjobb, ha minden nap sportolnánk egy órát, de legalább heti szinten tegyük rendszeressé! Jó ötlet, ha veszünk egy bérletet a közeli fitnesz terembe: így „kénytelenek leszünk” többször is elmenni.

Még néhány praktika

1. Helyezzük az ételünket a megszokottnál kisebb tányérra: így többnek tűnik majd. Evés közben ne figyeljünk másra, falatozzunk lassan és élvezettel! A jóllakottság érzése csak mintegy 20 perccel az étkezés befejezése után jelentkezik: ne tömjük tele magunkat idő előtt!

2. Felesleges folyton méregetni a súlyunkat. Bőven elég, ha hetente egyszer mérlegre állunk. Egyébként is legyünk türelmesek, és ne akarjunk két nap múlva a willendorfi Vénusz helyett a milóira hasonlítani. Azt mondják, a fogyás ideális üteme az, ha egy hét alatt egy kilót adunk le. Az eredmény is csak így lesz tartós!

3. Ne legyünk mártírok! Ne szenvedjünk látványosan minden alkalommal, amikor le kell mondanunk valamilyen kulináris élvezetről, vagy amikor nehezünkre esik elmenni az edzésre. Gondoljunk vissza arra a pillanatra, amikor elhatároztuk, hogy belevágunk a kúrába. Újra vegyük sorra céljainkat, és éljük bele magunkat abba, milyen jó érzés lesz, ha megvalósulnak! Az evés öröméről pedig nem kell lemondanunk: fogunk mi még csokitortát és hortobágyi húsos palacsintát enni, csak nem most.

4. A fogyókúrát erőpróbának is tekinthetjük, amely újabb esély a személyiségünk fejlődésére.

5. Ha vásárolni indulunk, jobb, ha előre készítünk egy listát a beszerezendő élelmiszerekről, és ehhez tartjuk magunkat.

6. Megesik néha, hogy elcsábulunk egy-egy ínycsiklandó falat miatt. Ne essünk kétségbe, és főleg ne dobjuk be a törülközőt. Folytassuk a programot újult erővel!

7. Ha úgy érezzük, elindult a pozitív változás, néha jutalmazzuk meg magunkat valamivel: természetesen nem olyasmivel, ami hizlal! A legjobb, ha valami olyat választunk, ami az új életmódhoz vagy a (remélt) új alakunkhoz kapcsolódik, például egy szép ruhadarabot, amelybe – micsoda öröm! – máris beleférünk.

Testtömeg-index

A szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, sőt, a daganatos betegségek tekintetében is az elhízás az egyik legsúlyosabb kockázati tényező. A testtömeg-index (TTI) – angolul Body Mass Index (BMI) – megfelelő eligazítást ad ahhoz, hogy felmérhessük saját állapotunkat. A testtömeg-indexet úgy kapjuk meg, hogy a kilogrammban mért testsúlyunkat elosztjuk a testmagasság méterben mért négyzetével. Általában 25 TTI alatt normális testsúlyról, 25-30 között túlsúlyról, míg 30 felett elhízásról beszélünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?