Egyes gyógyszerek nem csak egymással, hanem bizonyos ételekkel és italokkal való kombinálása is komoly problémákhoz vezethet.
Ezeket az ételek és gyógyszereket véletlenül se kombináld!
Ha egyszerre több gyógyszert is szedsz, fontos tudnod, hogy ezek kölcsönhatásba léphetnek egymással. Erre általában az orvosok is felhívják a figyelmet, de arra már nem biztos, hogy egyes gyógyszerekkel párosítva a hétköznapi élelmiszerek is okozhatnak problémákat.
Gyógyszerek közti kölcsönhatásról akkor beszélünk, ha az egy gyógyszer hatása megváltozik egy másik gyógyszer szervezetben való jelenlétében - ez azonban egyes élelmiszerek, gyógynövények, étrendkiegészítők, italok hatására is megtörténhet. Ilyen esetben a gyógyszer hatása fokozódhat vagy csökkenhet, és nagyobb eséllyel jelentkezhetnek mellékhatások. Az egyéni érzékenység is fontos szerepet játszik a fellépő kölcsönhatásokban, így könnyen előfordulhat, hogy egyes emberek bizonyos készítményekre és kombinációkra rosszabbul, mások pedig jobban reagálnak.
A következőket nem túl jó ötlet kombinálni:
Sztatinok és grapefruit
A sztatinok olyan gyógyszerek, amelyek csökkentik a koleszterinszintet, ezért gyakran alkalmazzák őket a szívinfarktus és a stroke megelőzésére. Bár az orvosok gyakran arra biztatják az embereket, hogy a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében fogyasszanak minél több gyümölcsöt, egy dologra azért érdemes odafigyelni: mindenképpen kerülni kell a grapefruitot, különösen a belőle készült gyümölcsleveket.
A grapefruit rossz hatással van egy olyan enzim működésére, amely a sztatinok anyagcserében történő feldolgozásához szükséges a szervezetben - mondta Leyla Hannbeck orvos a Daily Mailnek. A gyümölcs így ezen anyagok felhalmozódását okozhatja, ami növeli a mellékhatások (fejfájás, szédülés, izomfájdalom és fáradtság) kockázatát.
Kumarinszármazékok és K-vitaminban gazdag élelmiszerek
A kumarinszármazékok védenek a vérrögök ellen, ezért gyakran írják fel őket trombózis után vagy annak megelőzésére. Ezek a készítmények megakadályozzák a véralvadást segítő K-vitamin termelődését, ezért a K-vitaminban gazdag élelmiszerek csökkentik a tabletták hatékonyságát. Bár nem kell teljesen elkerülnöd az ilyen ételeket, jobb őket mértékkel fogyasztani. K-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik a karfiol, a kelbimbó, a káposzta, a máj, a tojás, a spenót, a paradicsom, a paprika és a brokkoli.
Fogamzásgátló és orbáncfű
Az orbáncfű egy olyan gyógynövény, amelyet gyakran ajánlanak enyhe depresszió kezelésére. A legtöbben ártalmatlannak tartják, de a gyógyszerészek figyelmeztetnek, hogy nem árt az óvatosság, mivel felgyorsíthatja a fogamzásgátló tabletták lebomlását. Az orbáncfű egyes antidepresszánsokkal is kölcsönhatásba léphet, és növelheti a mellékhatások kockázatát, ezért a kezelés alatt kerülendő.
Antibiotikumok és alkohol
Bár egyik gyógyszer szedése alatt sem szabad alkoholt fogyasztani, egyes antibiotikumok szedése esetén még óvatosabbnak kell lenni. Olyan tüneteket tapasztalhatunk, mint a hányinger, a gyomorfájás, a hőhullámok, a szapora szívverés és a fejfájás.
Antibiotikumok és kalcium
Ha antibiotikumokat szedsz, a kalcium-kiegészítőkre és a magas kalciumtartalmú ételekre/italokra is figyelned kell. A kalcium csökkentheti a tetraciklineknek nevezett antibiotikumok egy csoportjának hatását azáltal, hogy befolyásolja a szervezetben való felszívódásukat. Mivel ez a kölcsönhatás a gyomorban megy végbe, csak egy órát kell várni, hogy ne kelljen lemondanod az ízletes tejtermékekről antibiotikumok szedésekor.
Alkohol és antihisztaminok
Egyes antihisztaminok (pl. klórfenamin, difenhidramin, hidroxizin) álmosságot okozhatnak, alkohollal kombinálva fokozott mértékben. Ez nemcsak a hangulatodat befolyásolhatja, hanem a balesetveszélyt is növelheti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.