Évente kétszáz felesleges halál

Kétpercenként meghal egy nő a földön, Szlovákiában pedig minden második nap. A diagnózis minden esetben ugyanaz: méhnyakrák. A számok családi tragédiákat takarnak.

A méhnyakrák a harmadik leggyakoribb daganatos betegség. Évente negyed millió nő hal meg ebben a kórban, Szlovákiában 200. Többségük olyan korban, amikor még örülhetnének az életnek… Egyebek között azért is rendkívül nagy ez a szám, mert el lehetne kerülni. Köztudott, hogy a méh rákos betegsége esetében mindig kimutatható az emberi papilloma vírus jelenléte.

Januárban örömmel számoltunk be arról, hogy már nálunk is hozzáférhető a vírus elleni oly régen várt vakcina. Akkor azt is megírtuk, hogy ez a vakcina a négy legveszélyesebb HPV-vírus ellen nyújt hatékony védelmet elsősorban akkor, ha a nemi élet megkezdése előtt kapja meg a szervezet a szérumot.

Most újabb változásról számolhatunk be. Az illetékesek arról tájékoztatták a sajtó képviselőit, hogy április elsejétől a hazai biztosítók a szérum költségeinek bizonyos részét fedezik.

Amint azt dr. Darina Sedláková, a WHO szlovákiai irodájának igazgatója elmondta, a HPV-fertőzés minden nőt fenyeget, 80 százalékuk meg is fertőződik, s az esetek fele méhnyakrákkal végződik. Minden évben fél millió nő kap HPV-fertőzést, Szlovákiában 600. Mivel nemi úton terjed a vírus, ezért a férfiak is veszélyeztetettek. Az óvszer sem jelent teljes védelmet, ugyanis a fertőzéshez elég, ha az ember a nemi szervek nyálkahártyájával érintkezik.

A fertőzés megelőzésében kulcsfontosságú szerepet játszik a felvilágosítás, a tájékozottság, a félelem és a szégyenérzet leküzdése, a felelősségteljes szexuális viselkedés.

Az elsődleges megelőzést az oltás, a másodlagosat a szűrés jelenti. Ez a kettő lényegesen csökkentheti a fertőzés és a betegség kialakulásának veszélyét. A SILGARD oltóanyag az Európai Unióban az első és egyedüli oltóanyag, amelyet a 9-15 éveseknek és a 16-26 éveseknek ajánlanak a HPV négy legveszélyesebb fajtája ellen. Közülük kettő, a 16-os a 18-as a méhnyakrák eseteinek 70 százalékáért, a 6-os és a 11-es pedig a nemi szervek kellemetlen és makacs szemölcseinek 90 százalékáért felelős.

Amint már jeleztük, április elsejétől a biztosítók a 12 éves kislányoknak a vakcina 10 százalékát megtérítik, így számukra a három adag 1500 koronával lett olcsóbb. Azért ennek a korosztálynak, mert az ő szervezetük reagál a legjobban a szérumra. Fontos tudni, hogy a serdülők méhének nyálkahártyája különösen fogékony a HPV vírusra.

Dr. Martin Redecha nőgyógyász szerint a nemileg aktív nőket is be kellene oltani, mert 80 százalékuk az élet folyamán, leginkább 25 éves korig találkozik az emberi papilloma vírussal. Kiemelte: HPV vírus nélkül nincs méhnyakrák. Minden nőnek évente joga van egy ingyenes nőgyógyászati kivizsgálásra. Óriási előrehaladást jelentene, ha mindenki élne ezzel a lehetőséggel, mert így a vírust teljesen „lehetetlenné” tudnánk tenni – mondta a szakember, majd hozzátette: a jövő a vakcináció és szűrés kombinációjáé.

A fertőzött ember nem érez semmit, de a vírus jelenléte a sejt szintjén már kimutatható. Számos esetben az erős immunrendszer maga is le tudja győzni a fertőzést, megsemmisíti a vírust, de elég, ha a szervezet általános állapota leromlik, az immunrendszer legyengül, s a vírus máris aktivizálódik. Az lenne az ideális, ha az egész népesség kaphatna védőoltást. Nálunk egyelőre csak a 9-26 éves nőknek van rá lehetőségük, mégpedig három adagban, s ára 15 ezer korona. A szakemberek szerint Szlovákiában egyre nagyobb az érdeklődés a védőoltás iránt. Január óta több száz fiatal lány igényelte.

Sok-sok kezelési költséget, szenvedést takaríthatnánk meg, ha – más országokhoz hasonlóan – nálunk is ingyenessé válna az oltás, s nemcsak a nők, hanem a férfiak is megkaphatnák, s ezzel védetté válnának a HPV vírussal szemben. (ki)

Az amerikai nők negyede fertőzött

A 14 és 59 év közötti amerikai nők egynegyede (26,8 százaléka) fertőzött a szexuális úton terjedő humán papilloma vírussal (HPV), amely enyhébb formájában nemi szervi szemölcsöket, súlyosabb esetben méhnyak rákot okozhat – mutatták ki az első átfogó felméréssel az Egyesült Államokban. A legfiatalabb korosztály, a 14-24 évesek körében a fertőzöttség jóval nagyobb, mint eddig hitték, korábbi adatok alapján ugyanis a HPV-fertőzöttek számát 4,6 millióra becsülték, most azonban kiderült, hogy mintegy 7,5 millióan vannak. A fertőzöttség aránya a 20-24 éves nőknél a legmagasabb, csaknem 45 százalék, ami azt igazolja, hogy a fiatal és szexuálisan aktív nők a leginkább veszélyeztetettek. A férfiaknál is rendkívül magas a HPV-fertőzöttek száma, ám erről még nem készült felmérés. (MTI-Panoráma)

AMIT A VĺRUSRÓL TUDNI KELL

A HPV nagyon gyakori vírus. Az eddig azonosított 200 papillomavírus közül csaknem százat azonosítottak már emberi szervezetben, közülük negyven képes a nemi szerveket megfertőzni. Ezek közül tartanak 15 típust onkogénnek, azaz olyannak, amely rákbetegség kialakulását okozhatja. E 15 onkotípus közül a HPV 16 és a HPV 18 a leggyakoribb, ezek felelősek a méhnyakrákok 70,7 százalékának kialakulásáért.

A nyálkahártyát fertőző HPV típusokat kockázatuk szerint is csoportosítják: az alacsony kockázatúak általában nem alakulnak rákká, pl. genitális szemölcsöket vagy légzőszervi papillomát okoznak. Méhnyakrák akkor alakulhat ki, ha egy magas kockázatú onkogén HPV okozta fertőzés krónikussá válik.

A HPV a nemi szervek közvetlen bőrfelületének érintkezésével terjed, ezért – bár a köztudatban a szexuális élettel hozzák kapcsolatba, – a behatolás nélküli nemi aktus kapcsán is terjedhet, így az óvszer sem nyújt teljes körű védelmet ellene. A vírus tünetek nélkül élhet a bőrön vagy a nyálkahártyán, a legtöbben nem is tudják, hogy fertőzöttek. Ha krónikussá válik, csak néhány hónap vagy hosszabb idő (átlagosan három év) elteltével válik kimutathatóvá.

Az onkogén HVP-fertőzés önmagában nem szükségszerűen okoz méhnyakrákot. A fertőzések többsége normális immunválasz hatására néhány hónaptól két évig terjedő időtartam alatt szűnik meg. Ha azonban a rákkeltő HPV által okozott fertőzés krónikussá válik, akkor méhnyakrák alakulhat ki. (o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?