Gyakori jelenség, hogy a garat hátsó falán az orrból és az orrmelléküregekből váladék csorog le, és kellemetlen érzést okoz. A tünet számos betegséghez kötődhet. Jogos a kérdés: miért nem az orron folyik ki a váladék?
Amikor vírusos vagy bakteriális fertőzést szenvedünk, az orr és a melléküreg nyálkahártyája begyullad, s fokozódik a váladékképződés. Mint tudjuk, a váladéknak az a szerepe, hogy eltávolítsa a légutakból a kórokozókat. Normális körülmények között a váladék elsősorban az orron keresztül távozik. Fertőzéskor sűrűbb lehet és nagyobb mennyiségű képződhet, ami nehezíti a természetes elfolyást. A váladék így lefolyik a garatra, ami köhögést, torokfájást vagy sípolást idézhet elő. Ez a hátsó garatfali csorgás vagy hátsó nátha.
Mi a megoldás?
Az úgynevezett hátsó nátha kezelése attól függ, hogy vírus vagy baktérium okozta-e a fertőzést. Vírusos fertőzés esetén, mint például megfázáskor, a szervezet néhány nap vagy egy hét alatt maga bánik el a fertőzéssel. Ha bakteriális fertőzésről van szó, antibiotikumra is szükség lehet. Az októl függően van néhány bevált módszer, hogyan lehet kezelni a hátsó nátha tüneteit.
Hidratáció
Akinek hátsó náthája van, az egyik legfontosabb lépés az elegendő folyadékpótlás. A víz ugyanis segít hígítani a váladékot, ezzel megkönnyíti elfolyását az orron keresztül, így nem folyik le a torokra. Főleg a víz, a gyógynövénytea és a leves ajánlott. Kerülje az alkoholt és a koffeint, mert ezek dehidratálják a testet és súlyosbítják a tüneteket.
Gőzölés
A gőz belélegzése nedvesíti a légutakat és megkönnyíti a váladék felköhögését. Egy edénybe tegyen forró vizet, a fejét takarja be törülközővel, majd 5-10 percig lélegezze be a gőzt. Az eukaliptusz- vagy borsmentaolaj hozzáadása segít szabaddá tenni az orrüregeket és csökkenteni a gyulladást. Ajánlott egy kanál tengeri sót is a forró vízbe tenni, ha nem allergiás, akkor pedig kamillát vagy rozmaringot.
Orröblítés
A váladék és a baktériumok eltávolítása érdekében hasznos a sós vízzel való orröblítés, de sós oldatot tartalmazó sprayt is használhat. Ha rendszeresen végzi az orröblítést, elkerülheti a váladék felhalmozódását.
Spray és cseppek
A dekongresszív készítmények olyan gyógyszerek, amelyek gyors enyhülést hoznak, mert csökkentik az orrban a vérerek duzzadását és segítenek eltávolítani a váladékot. Spray és cseppek formájában kerülnek forgalomba. A cseppek előnye, hogy helyes használat esetén a garat minden részére eljutnak, s ezzel megakadályozzák a középfülgyulladás kialakulását.
Gyulladáscsökkentő gyógyszerek
Ha orrmelléküreg-gyulladása van, segíthetnek a gyulladás- és fájdalomcsökkentő nem szteroid gyógyszerek. Ha enyhül a gyulladás, kevesebb váladék termelődik.
A levegő nedvesítése
A száraz levegő ingerli a légutakat és csökkenti a váladékképződést. A légnedvesítő főleg télen és a légkondicionáló alkalmazásakor segít megőrizni a légutak nedvességtartalmát és enyhíteni a hátsó nátha tüneteit.
Tegyen a feje alá két vánkost
Ha valaki hátsó náthában szenved, a tünetek rendszerint éjszaka jelentkeznek, amikor az ember fekszik. Ha a feje magasabban van, például úgy, hogy két vánkost tesz alá, enyhítheti a váladék lefolyását a torokba és az éjszakai köhögést.
Mikor menjünk orvoshoz?
Ha a tünetek 10 napnál tovább tartanak vagy súlyosbodnak, bakteriális fertőzésről lehet szó, ami antibiotikumos kezelést igényel. Ha erős fejfájása van, nyomást érez az orrüregekben, lázas, véres a váladék, orvoshoz kell fordulni.
- Állandóan nyelnie vagy köhögnie kell?
- A torokra lefolyó váladék ingerel, ami krónikus köhögést vált ki, főleg éjszaka.
- A váladék lefolyása a torok ingerlékenységét és gyulladását válthatja ki.
- A váladék hat a hangszálakra, ami rekedtséget vagy a hang megváltozását idézheti elő.
(zdravie-ki)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.